РБ Лайпциг и Байерн (Мюнхен) поделиха точките в супер мач при завръщането на Бундеслигата

Отборите на РБ Лайпциг и Байерн (Мюнхен) записаха равенство 1:1 в първи мач от Бундеслигата след завръщането на германския шампионат от паузата за Мондиал 2022 в Катар. Головете отбелязаха Ерик Максим Чупо-Мотинг (37') за Байерн Мюнхен и Марсел Халстенберг (52') за РБ Лайпциг.

Двубоят бе пряк сблъсък за челните позиции и с равенството Байерн (Мюннхен) не успя да се откъсне с по-сериозна преднина от преследвачите. Баварците са първи с актив от 35 точки и имат 5 повече от втория Фрайбург, който обаче все още не е изиграл мача си от кръга и при победа в неделното си гостуване срещу Волфсбург ще съкрати чувтвително изоставането си до върха. РБ Лайпциг пък е с 29 точки на трето място, но има сериозна вероятност отборът да изпадне от зона "Шампионска лига", ако техните преследвачи - Унион (Берлин) и Борусия (Дортмунд) спечелят предстоящите си мачове.

Домакините от РБ Лайпиг излизоха в схема 4-4-2. Атаката бе предвождана от Андреа Силва, който е твърд титуляр от началото на сезона и е игра в 15 от всички 16 мача на отбора в Бундеслигата досега. Нарави впечатление и присъствието на Йошко Гвардиол, който беше един от ключовите играчи за Хърватия по време на Мондиал 2022, където отборът от Западните Балкани завоюва бронзовите медали.

При гостите в стартовите състави най-интерено бе името на Ян Зомер, който записа първите си минути за баварците малко повече от 24 часа след като бе потвърден трансфера му в отбора. В предни позиции пък за Байерн (Мюнхен) игра само един нападател. Това е Ерик Максим Чупо-Мотинг, който с попадението си тази вечер отбеляза общо седмия си гол в Бундеслигата от началто на сезона.

Двата отбора излязоха с намерението за бърз футбол и не загубиха излишно време в дебнене и опознаване и още в 8-ата минута гостите можеха да поведат. Серж Гнабри получи прецизно подаване на границата на наказателното поле и незабавно стреля, но ударът му срещна дясната греда.

Първата възможност за РБ Лайпциг дойде в средата на полувремето. В 22-ата минута Емил Форшберг получи пас по трева на границата на наказателното поле и шутира в средата на вратата. Ян Зомер обаче демонстрира добър рефлекс и блокира изстрела, за да докаже още с първата си изява, че място под рамката на вратата на германкия гранд.

Вече може да спечелите 200 000 лева от Sportal.bg в новата секция "Домът на феновете"

Половин час след началото Байерн (Мюнхен) отбеляза гол, но той бе отменен след намеса на системата VAR. На повторението глевният съдия видя, че Матайс де Лихт от гостите се е намирал в положение на засада при попадението.

Все пак активната игра на баварците бе възнаградена и те вкараха редовен гол в 37-ата минута. Ерик Максим Чупо-Мотинг засече чудесно центриране от Серж Гнабри и след като овладя топката я изпрати в центъра на вратата и остави безпомощна цялата отбрана на РБ Лайпциг.

Домакините опитаха да отговорят светкавично и само две минути след допуснатия гол пропуснаха да изравнят. Емил Форшберг се намери в обещаваща позиция, но прати топката в страни от левия страниюен стълб.

По-късно в добавеното време домакините направиха обещаваща атака, но центрирането на Йошко Гвардиол отиде в ничия земя и полувремето завърши с преднина от един гол за гостите.

РБ Лайпциг не прие ролята на губещ и продължи да търси гола след подновяването на играта. Само три минути след почивката домакините спечелиха ъглов удар, който обаче бе неутрализиран от Ян Зомер.

В 52-ата минута вече щастието се усмихна напълно за РБ Лайпциг. Марсел Халстенберг получи изгодно подаване в наказателното поле и промуши топката зад гърба на вратаря, за да възстанови равенството.

Домакините не спряха дотук и потърсиха пълен обрат. Само две минути след гола имаха нова възможност да отбележат. Този път чрез Олмо, който обаче стреля по земя твърде леко и прати топката право в ръцете на Зомер.

Футболистите на Байерн (Мюнхен) усетиха, че губят контрола над играта и в немощта си да върнат доминацията си, допуснаха да се изнервят и започнаха да правят груби влизания в опита да отнемат топката от противника. При едно такова в 66-ата минута Упамекано си изкара нелеп жълт картон, с което се превърна в третия официално предупреден играч на баварците.

А Лайпциг продължаваше да атакува и в 70-ата минута направи нов пропуск. Отново Олмо бе в центъра на събитията и нанесе мощен удар, но бранител на гостите застана на пътя на топката с тялото и изчисти в корнер.

Байерн (Мюнхен) направи малко по-смислени опити отново да поведе в заключителните минути на срещата. Голмайсторът Чупо-Мотинг пробва да стреля, но в наказателното поле имаше бранител на домакните, който спря ударът.

В 87-ата минута Матайс де Лихт засече топката с глава и съвсем малко му остана да я добута в десния горен ъгъл на вратата, но стража на домакините успя да съхрани мрежата си суха.

Баварците пропуснаха и дълбоко в добавеното време. В 94-ата минута Томас Мюлер стреля и ударът му профуча покрай дясната греда. Това беше и последното действие в мача, след което двата отбора се оттеглиха и поделиха точките.

Това сложи край на успешната победна серия и на двата отбора. До този момент Байерн (Мюнхен) беше направил поредица от 6 поредни победи, а РБ Лайпциг имаше 4 последователни успеха. Освен това с равенството домакините загубиха точки на свой терене за първи път от 13 август насам, когато не съумяха да победят Кьолн и отново записаха реми, завършило при резултат 2:2.