Рилски подчини трудно ЦСКА в София

Отборът на Рилски спортист записа 14-ата си поредна победа от началото на сезона в НБЛ и остава единственият тим без загуба до момента в мъжкия баскетболен елит. Възпитаниците на Людмил Хаджисотиров спечелиха гостуването си на ЦСКА с крайното 82:76 (21:15, 12:19, 31:26, 18:16) в София. Носителите на Купата и Суперкупата на България обаче срещнаха сериозно опълчение от своя съперник и не стигнаха до победата никак лесно.

По този начин Рилецо остава лидер във временното класиране с баланс от 14-0, докато ЦСКА остава на шестата позиция в таблицата с актив от 7-7, какъвто е и този на Спартак Плевен и Берое. Днес столичани бяха без основния си плеймейкър Джордан Калахан и стрелеца Венцислав Петков, но останалите успяха да компенсират тяхната липса и да се съпротивят на най-силния отбор в лигата до този момент.

Това е втори успех за Рилецо срещу "армейците" през настоящия сезон, след като по-рано през сезона носителите на Купата и Суперкупата на България се справиха със своя противник и в Самоков с 84:72. Днес Рилски не успя да покаже най-доброто от себе си през първото полувреме, но се мобилизира след почивката, когато успя да отвори двуцифрена преднина. ЦСКА намери сили да се завърне в мача и да стопи изоставането си до едно притежание, преди в крайна сметка Рилски спортист да представи повече аргументи за успеха в последната част.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Двубоят в столицата започна с краткотраен начален щурм от страна на домакините, които се сдобиха с първата преднина в мача при 5:2. С добри изяви на Димаджио Уигинс и Александър Янев обаче тимът на Людмил Хаджисотиров образува серия от седем поредни точки и поведе в резултата при 5:9. Липсата на типичен плеймейкър в отсъствието на Калахан си казваше думата за "армейците", които допуснаха четири грешки в нападение в първите пет минути игра. Серията на самоковци бе удължена с още две точки, преди тя да бъде стопирана от тройка на Алекс Симеонов за 8:11 в средата на първата четвърт. Това обаче беше единственото успешно действие на домакините, които след това понесоха още една серия - този път от пет поред за Рилски и 8:16 в тяхна полза.

21 НБЛ: ЦСКА - Рилски спортист

Гостите продължаваха да натискат съперника си с нападения през своя център Димаджио Уигинс, който още преди края на първата четвърт прескочи двуцифрения точков актив. Крилото на домакините Дамян Минков пък съкрати три точки от дефицита на "червените" и намали разликата до 15:21 към края на периода. Именно това бе и крайният резултат след първите 10 минути игра.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Втората част започна много по-добре за състава на Росен Барчовски. Центърът Андрей Иванов отвори периода с успешна стрелба от тройката, а след това домакините показаха добра игра в защита и останаха плътно зад своя съперник при 20:23. Атлетичният гард на ЦСКА Райли Оуенс пък стана автор на ново атрактивно изпълнение, след като заби през тялото на останалия на земята Деян Карамфилов за 22:23. Прекъсването също не помогна на Людмил Хаджисотиров, като веднага след него отборът му получи тройка от набралия скорост Оуенс за 25:23.

Естествено, самоковци не оставиха нещата така и си върнаха самочувствието чрез тройка на Деян Карамфилов и завършена бърза атака от Димаджио Уигинс за 25:28 при преполовяването на втората четвърт. Резултатността се понижи значително в следващите минути, в които единствено Александър Янев бе точен от тройката за 28:31 в полза на гостите при оставащи 1:38 до края на първото полувреме. Точно в последните секунди от полувремето обаче най-сетне Зейн Ноулс напомни за себе си и изригна с шест поредни точки, за да изведе домакините напред в резултата при 34:33.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Началото на второто полувреме бе изключително интересно и високорезултатно, за разлика от представянето на двата тима в първите 20 минути. Паркетът се превърна в стрелбище, като в откриващите три минути от третата четвърт бяха отбелязани цели седем тройки. Рилски спортист бе отборът с по-голям характер в тези минути, като тимът на Удо си върна водачеството и чрез кош и фаул на Йордан Минчев разликата се увеличи до пет точки в актива на гостите при 47:52. Носителите на Купата и Суперкупата на България вкарваха абсолютно всичко след почивката, като високото темпо очевидно им подхождаше и дистанцията бе увеличена до осем точки при 49:57 след триточково отиграване на Александър Янев.

Едно нападение по-късно Рилски стигна и до първата си двуцифрена преднина в двубоя, след като Брендън Рандълф реализира на бърза атака за 49:59. Все пак възпитаниците на Росен Барчовски удържаха на щурма на своя опонент и фиксираха серия на свой ред, след като Дамян Минков и Виктор Гергов бяха точни, за да стопят разликата до две точки при 60:62 в края на третата част. Домакините обаче пропуснаха да изравнят резултата, а Димаджио Уигинс вкара двата си наказателни удара, за да изведе Рилски спортист напред с четири точки при 60:64 преди старта на финалните 10 минути от редовното време.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Самоковци не си позволиха лош старт на последната четвърт. Момчетата на Людмил Хаджисотиров започнаха отново постепенно да пречупват съпротивата на опонента си, след като Еван Бати и Александър Янев реализираха по една тройка, за да увеличат разликата до девет точки при 62:71 в полза на Рилски спортист. След това пък Райли Оуенс направи грешка, а кош на Крис Минков върна разликата в двуцифрените размери при 62:73 в полза на самоковци. Еван Бати също бе точен от далечна дистанция, за да може активът на самоковци да скочи до 13 точки, но след това ЦСКА отново започна методично да стопява пасива си. Тимът на Росен Барчовски постигна серия от шест безответни точки, благодарение на която дефицитът на "армейците" падна до шест точки при 72:78 с оставащи 3:40 до финалната сирена.

ЦСКА обаче пропусна възможност да намали още повече изоставането си, като Димаджио Уигинс не прости на домакините от другата страна - 72:80 в полза на гостите при 2:31 до края на мача. Домакините обаче отказаха да се предадат и с хубаво изпълнение на Райли Оуенс скъсиха разликата до четири точки при 76:80 с оставащи 38 секунди на таблото. Всичко за ЦСКА обаче приключи, когато Зейн Ноулс фаулира Димаджио Уигинс от тройката при отчаян опит на центъра на гостите да изстреля топката във времето. Така американецът вкара два от трите си наказателни и подсигури победата на тима си - 76:82 в полза на Рилски.

Димаджио Уигинс бе най-добър за Рилски спортист с 21 точки и 8 борби. Капитанът Чавдар Костов допринесе с още 16 точки и 7 асистенции, Александър Янев вкара 13 точки, а Брендън Рандълф, който се завърна след лечение на контузия, се отчете с 12 точки.

Райли Оуенс се отличи със 17 точки за отбора на ЦСКА. Алекс Симеонов и Дамян Минков добавиха по още 15 точки за "червените".

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

ЦСКА: Виктор Гергов 4, Райли Оуенс 17, Мартин Сотиров 9, Алекс Симеонов 15, Зейн Ноулс 17 (Дамян Минков 15, Андрей Иванов 7, Мартин Русев 2)

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Деян Карамфилов 3, Васил Попов, Чавдар Костов 16, Александър Янев 13, Димаджио Уигинс 21 (Брендън Рандълф 12, Йордан Минчев 8, Еван Бати 6, Крис Минков 3)

Снимки: Борислав Цветанов