Аталанта унищожи Салернитана в историческо зрелище с 10 гола

Отборът на Аталанта напомни за атакуващата си мощ, след като разби гостуващия Салернитана с 8:2 в зрелищен двубой от 18-ия кръг на Серия "А". Така бергамаските за първи път в историята си отбелязаха 8 попадения в мач от италианския елит, като последният отбор, който го беше направил, е Интер за същия резултат срещу Падуа на 14 април 1996 г.

Головата фиеста започна още в петата минута, когато Жереми Бога опита шут от голяма дистанция, който претърпя рикошет в крака на Домагой Брадарич и влезе в противниковата мрежа. След още пет минути Гийермо Очоа изрита силно топката, която беше отклонена с глава от Кшищоф Пьонтек, а другият нападател Булайе Диа прати топката между краката на Хуан Мусо и така изравни резултата. В 20-ата минута обаче ВАР даде дузпа за бергамаските след нарушение на Федерико Фасио срещу Расмус Хойлунд. Очоа хвана ъгъла при изпълнението на Адемола Луукман от бялата точка, но топката мина под плонжа му за 2:1.

Три минути по-късно преднината нарасна, след като Джорджо Скалвини се разписа с глава след корнер. В 38-ата минута “нерадзурите” получиха втора дузпа след нов фал на Фасио срещу Хойлунд. Очоа спаси удара на Тюн Купмейнерс, но нидерландецът беше безгрешен при добавката си и все пак направи резултата 4:1. След три минути Хойлунд пое топката от центъра, направи дълъг пробег и със своя шут отбеляза петия гол за своя тим. По този начин Аталанта за първи път от 1941 г. насам (срещу Наполи) вкара пет гола още преди почивката в двубой от местния елит, а Салернитана досега не беше допускал такъв брой попадения през първото полувреме в мач от Серия "А".

След почивката също имаше доста голове. Първият от тях дойде в 54-тата минута, когато Лукман беше точен със страхотен шут от границата на наказателното поле. Само две минути по-късно Ханс Кавилия отправи далечен изстрел, който рикошира в крака на Скалвини и донесе второто попадение за “морските кончета”. В 61-вата минута резервата на домакините Едерсон също се отчете с гол след красив удар от дълго разстояние. Пет минути преди края влезлият от пейката Надир Зортеа оформи крайното 8:2 с шут по земя. Последното голово положение беше пред Купмейнерс, но Очоа изби изстрела му в гредата.

Така Аталанта е шести в класирането с 34 точки и по-лоша голова разлика от Лацио, а Салернитана е на 16-ата позиция с 18 пункта и по-слабо голово съотношение от Специя.

Снимки: Gettyimages