Какво е настроението в националния отбор по ръгби на България преди сблъсъка със Сърбия

Пропадането на Челси продължава, кошмарен дебют за Жоао Феликс

Фулъм записа четвърта поредна победа в Премиър лийг за първи път в историята си, а жертва на "котиджърс" стана намиращият се в криза Челси, който отстъпи с 1:2 и продължава да затъва в класирането. Дебютът на Жоао Феликс с екипа на "сините" се превърна в пълен провал. Португалецът беше титуляр и игра много силно преди почивката, но в средата на второто полувреме при 1:1 получи директен червен картон, а малко по-късно Винисус вкара дебютния си гол за Фулъм и донесе победата на тима си. За домакините се разписа и Вилиан, който наказа бившия си отбор в 25-ата минута, а Калиду Кулибали даде надежди на Челси с изравнително попадение в 47-ата.

Дори равенство щеше да е достатъчно на Фулъм, за да изпревари Ливърпул и да се настани в топ 6, но сега отборът има аванс от 3 точки пред мърсисайдци. Челси пък пропусна да се изравни със състава на Марко Силва и остана само с една победа последните си 8 двубоя в Премиър лийг, като е на 10 точки от топ 4 и на същата дистанция от зоната на изпадащите.

Фулъм не беше постигал 4 последователни победи в елита на английския футбол от сезон 1965/66. "Котиджърс" бяха в серия от 7 поредни загуби срещу Челси и цели 21 мача без победа над "сините", но тя приключи с днешния обрат. Домакините отправиха само три точни удара в срещата, но два от тях бяха голови, а Челси се разписа само веднъж от общо 10 изстрела в очертанията на вратата.

Марко Силва направи 6 промени в сравнение с мача срещу Хъл Сити за ФА Къп. Под рамката застана Бернд Лено, а сред титулярите се завърнаха още Кени Тете, Тим Рийм, Антони Робинсън, Жоао Палиня и Вилиан. В отсъствието на наказания Александър Митрович атаката водеше Винисиус, а зад него ще действаше Андреас Перейра.

В лагера на Челси проблемите с контузии продължават и Греъм Потър не можеше да използва голяма част от основните си футболисти. Привлеченият преди броени часове под наем от Атлетико Мадрид Жоао Феликс започна от първата минута. Португалецът оформи офанзивното трио на "сините" заедно с Мейсън Маунт и Кай Хавертц. Сесар Аспиликуета и младият Люис Хол уплътняваха двата фланга, а в средата на терена си партнираха Матео Ковачич и Денис Закария.

Феликс много бързо демонстрира качествата си и с елегантен финт преодоля Рийм, след което прати топката в наказателното поле, но Люис Хол не можа да преодолее Лено. За четвърт час новата придобивка на Челси успя да изкара жълти картони на Робинсън и Перейра, както и и да отправи опасен удар, минал на сантиметри от гредата. Домакините също имаха шанс да поведат, но Винисиус не уцели вратата.

"Сините" определено доминираха и продължиха да обстрелват Бернд Лено, но им липсваше достатъчно точност. В 23-ата минута обаче тимът на Потър трябваше да благодари на късмета си за това, че резултатът остана 0:0 след мощен шут на Боби Рийд. Крилото на Фулъм получи пас от Винисиус и стреля с всичка сила, но топката срещна напречната греда. Скоро след това Хол загуби топката в близост до наказателното поле, последва центриране към Вилиан и той се разписа срещу бившия си клуб, макар и с помощта на лек рикошет в Чалоба. Бразилецът показа уважение към Челси и не се зарадва на попадението.

И след гола Жоао Феликс беше най-опасният футболист на Челси. Негов удар не затрудни Лено, но всяко докосване до топката на португалеца вещаеше проблеми за защитата на Фулъм. В 34-ата минута младият Хол отново имаше шанс да стреля опасно и го направи, но Лено изби в корнер. До почивката германският страж спаси още един удар на Феликс. "Сините" завършиха полувремето с цели 14 изстрела, но нито един от тях не се превърна в гол.

Втората част започна с натиск на Челси и този път изравняването не закъсня. Мейсън Маунт уцели гредата от статично положение, след което имаше кратко разбъркване и Кулибали успя да добута топката зад голлинията. Тимът от "Стамфорд Бридж" не беше далеч и от пълен обрат още преди да е изтекла 50-ата минута, но Лено се справи с удара на Жоао Феликс.

Ентусиазмът в редиците на Челси беше попарен от поредната травма на важен футболист. Денис Закария се хвана за бедрото и напусна принудително, а вместо него в игра влезе Жоржиньо. Проблемите обаче не спряха дотук, защото секунди по-късно Жоао Феликс влезе остро в краката на Кени Тете и заслужено получи директен червен картон. Португалецът сам осъзна вината си и не изрази никакви претенции към рефера Дейвид Куут. Преди Феликс нямаше нито един друг играч на Челси, гонен още в дебюта му в Премиър лийг.

С човек по-малко Челси се срина. В игра за Фулъм влязоха и Том Кеърни и Хари Уилсън, а Винисиус дочака звездния си миг и най-после откри головата си сметка за "котиджърс". Това стана в 73-ата минута след центриране на Перейра и много неразчетено излизане на Кепа Арисабалага. Испанецът не можа да стигне до топката и Винисиус с глава я прати в мрежата.

Десетина минути преди края на редовното време Греъм Потър направи четворна смяна, като пусна на терена Карни Чуквуемека, Конър Галахър, Марк Кукурея и Хаким Зиеш. Това не даде никакъв резултат и Челси регистрира трета поредна загуба във всички турнири. Отборът е 10-и в класирането, а след няколко дни му предстои още едно лондонско дерби, този път срещу Кристъл Палас.

Снимки: Gettyimages