Дерби между Манчестър Сити и Челси този път нямаше, защото „гражданите“ сгазиха лондончани

Манчестър Сити спечели доста безпроблемна втора поредна победа над Челси през тази седмица, след като раби с 4:0 лондончани на „Етихад Стейдиъм“ в двубой от третия кръг на ФА Къп. „Гражданите“ решиха всичко още през първото полувреме, когато Рияд Марез (23'), Хулиан Алварес (30'-дузпа) и Фил Фоудън (38') попариха всички надежди на лондончани. Пет минути пред края Марез, който преди няколко дни донесе победата на своя отбор в дербито срещу Челси от Премиър лийг, реализира още едно попадение, вкарвайки втората дузпа, която домакините получиха тази вечер. Така Манчестър Сити чака в следващия кръг Арсенал, който обаче първо трябва да се справи утре вечер с Оксфорд Юнайтед като гост.

Джосеп Гуардиола направи цели седем промени в сравнение с мача в четвъртък. Кайл Уокър, Бернардо Силва и Родри запазиха местата си. Ортега застана на вратата, а Хулиан Алварес водеше атаката на „гражданите“. Ерлинг Холанд и Кевин де Бройне останаха на пейката.

Греъм Потър, който трябваше да се справя с отсъствието на много контузени играчи, бе предприел шест ротации. 19-годишният бранител Башир Хъмфрис дебютира за първия отбор на Челси. Трево Чалоба и Люис Хол също бяха титуляри. Жоржиньо, Конър Галахър и възстановеният Мейсън Маунт също влязоха в стартовия състав.

„Гражданите“ очаквано доминираха от самото начало, опитвайки се да пресират доста активно своя съперник. Повечето от атаките на домакините в началото се развиваха отляво. Първата чиста ситуация бе в 19-ата минута, когато Коул Палмър изскочи зад Лапорт и стреля в близкия ъгъл, но топката премина на сантиметри встрани. Пет минути след това Рияд Марез откри резултата, след като изпълни перфектно пряк свободен удар от около 25 метра, след който прати топката в горния ляв ъгъл на вратата на Кепа.

В 30-ата минута Сити получи дузпа след намесата на ВАР заради игра с ръка на Хавертц в наказателното поле. Главният рефер първоначално подмина ситуацията, но след като изгледа повторението, правилно промени решението си. Хулиан Алварес стреля от бялата точка, насочвайки топката в ъгъла. Кепа докосна кълбото, но не успя да го спре – 2:0 за „гражданите“.

В 39-ата минута домакините организираха брилянтна атака, в която размениха доста подавания. В края на това нападение Марез технично пуска към Уокър в наказателното поле, а той продължи към Фоудън. Английският талант засече отблизо за 3:0.

За началото на втората част Греъм Потър замени Матео Ковачич и Кай Хавертц със Закария и Давид Датро Фофана, който записа дебют за Челси. В 55-ата минута лондончани отправиха първия си удар. Маунт получи след късо изпълнение на фаул, след което стреля добре към далечния ъгъл, но Щефан Ортега внимаваше и изби в ъглов удар.

В 73-тата минута Рияд Марез бе близо до това да се разпише отново. Ударът на алжиреца от границата на наказателното поле обаче премина на сантиметри от далечната греда. Отборът на Пеп Гуардиола обаче видимо свали темпото през второто полувреме, целейки да съхрани сили.

В 84-тата минута домакините получиха втора дузпа, след като Кулибали фаулира Фоудън в наказателното поле. Рияд Марез стреля силно под напречната греда, вкарвайки втория си гол тази вечер, с който оформи и крайния резултат.

Снимки: Imago