Франция успя да прекърши мечтите на Мароко и ще защитава титлата си срещу Аржентина

Франция се класира за втори пореден финал на световни първенства, след като надделя с 2:0 над Мароко във втория полуфинал на Мондиал 2022. Така "петлите" станаха първият европейски отбор от 84 години насам, който успява да се класира на финал като актуален носител на трофея. Досега единствено италианците са правили това последователно през 1934-та и 1938-а. Франция освен това продължава да мечтае да стане едва третият отбор след Италия и Бразилия, който успява да защити титлата си. Днес тимът на Дидие Дешан показа обичайната си ефективност на това първенство, с която пречупи приятната изненада Мароко. Тео Ернандес откри резултата още в петата минута. След това, особено в голяма част от второто полувреме, "петлите" трябваше често да се защитават, но Коло Муани (79') успокои световния шампион. Двата отбора удариха по една греда между тези попадения. Мароко изненадващо бе съставът, който владееше повече топката в този полуфинал, но Франция е на финал, след като записа първата си чиста мрежа в Катар. Мароко ще спори за третото място с отбора на Хърватия

Адриен Рабио и Дайо Упамекано, които отсъстваха от вчерашната тренировка, тъй като бяха болни, пропуснаха полуфинала, като вместо тях стартираха съответно Юсуф Фофана и Ибрахима Конате.  Халфът на Ювентус дори не присъства на стадиона, докато централният бранител все пак бе на пейката. Останалите избраници на Дидие Дешан бяха същите, които започнаха и при победата над Англия в 1/4-финалите. Това означаваше, че Чуамени, който също пропусна едно занимание заради болка в прасеца, бе готов да излезе като титуляр. Дембеле, Жиру и Мбапе отново оформиха нападателното трио.

Уалид Реграги промени схемата на игра и Мароко тази вечер излезе във формация с цели петима бранители. Добрите новини за африканския отбор бяха, че Наиф Агер и Нусаир Мазрауи бяха възстановени от своите контузии и започнаха като титуляри. Атият Алах и Амала седнаха на пейката.

Двубоят започна перфектно за световния шампион. Още в петата минута Варан изведе много добре Гризман отдясно, след което звездата на Атлетико Мадрид намери  Мбапе в наказателното поле. Последният стреля, ударът му бе блокиран, но топката стигна до Тео Ернандес, който направи акробатична добавка от въздуха за 1:0.

Попадението падна след точно четири минути и 39 секунди след първия съдийски сигнал и така стана най-бързият гол на полуфинал на световно първенство от този на Вава в срещата между Бразилия и Франция през 1958 година.

Мароко изглеждаше по много променен начин с новата формация. "Атласките лъвове" изненадващо владееха повече топката, но също толкова изненадващо не бяха така стабилни в защита, както бяха в хода на целия турнир. Все пак тимът на Реграги опита да отговори. В десетата минута Лорис изби опасен удар на Унахи от 20-ина метра, а няколко минути след това Буфал изведе Зиеш отдясно, но изстрелът на крилото на Челси не бе точен.

В 18-ата минута Франция можеше да удвои аванса си, след като Жиру изскочи зад гърба на Саис, напредна и стреля силно, но топката срещна дясната греда на вратата на Буну.

52 Франция - Мароко, втори 1/2-финал на Мондиал 2022

В 27-ата минута Ернандес се хвърли на шпагат, за да отиграе една топка в наказателното поле, която бе на път да му избяга. Бранителят докосна кълбото, след което препъна Буфал. Мароканците поискаха дузпа, но всъщност решението на главния рефер бе за нарушение в атака на играча на Анже, който дори получи жълт картон.

След известно затишие французите отново "отключиха" отбраната на Мароко. Чуамени проби мощно през центъра, след което намери Мбапе. Голмайсторът на "петлите" стреля, но топката бе изчистена пред голлинията от Ямик. След това Жиру не бе точен с добавката, стреляйки встрани.

Минута преди почивката Мароко бе много близо до това да изравни резултата. При първия корнер в актива на "атласките лъвове" Зиеш центрира, топката бе отклонена, след което Жиру опита да изчисти с глава, но Ямик посрещна кълбото със задна ножица, след което то срещна и дясната странична греда. Много важна бе и намесата на Лорис, който преди това успя да докосне топката.

Мароко започна много активно второто полувреме и французите бяха принудени да се бранят. Единствено Мбапе, който през първото полувреме остана доста тих, направи два скоростни пробива, с които се опитваше да затруднява африканците. В наказателното поле на Франция пък се стигна до няколко разбърквания, но Варан и Конате се справяха добре във важните моменти.

В 71-вата минута "петлите" пропуснаха добър шанс, след като Тюрам засече с глава центриране на Гризман от фаул, но топката премина встрани. Осем минути след това световният шампион направи голямата крачка към финала с втори гол. Мбапе направи страхотен солов рейд в наказателното поле, след което опита изстрел, който се отклони на пътя на Коло Муани. От пет метра нападателят на Айнтрахт нямаше как да пропусне - 2:0.

Мароко не се отказа и до самия край се опитваше да върне поне едно попадение. Най-близо бе Унахи, чийто удар в добавеното време бе изчистен пред голлинията от Кунде.

Снимки: Gettyimages