Кой ще надделее в класическата схватка между Нидерландия и Аржентина?

Нидерландия и Аржентина излизат на „Лусаил“ тази вечер в 21:00 часа във втория 1/4-финален двубой от Мондиал 2022. Победителят от този класически сблъсък ще срещне на полуфиналите Бразилия или Хърватия.

Тимът на Луис ван Гаал стана първият четвъртфиналист в Катар, след като без особени проблеми „лалетата“ победиха с 3:1 САЩ в първия мач от елиминациите. Дензъл Дъмфрис имаше основен принос за този резултат, след като първо асистира на Мемфис Депай (10’) и Дейли Блинд (45’) за идентични голове преди почивката, после сам реализира третия в 81-вата минута. Пет минути преди третото попадение американците бяха намалили резултата чрез Хаджи Райт, но футболистът на Интер уби надеждите им и разчисти пътя на своя отбор към следващата фаза.

Преди този мач Нидерландия се беше класирала за елиминациите, след като завърши на първо място в група „А“. „Лалетата“ победиха с по 2:0 Сенегал и домакините от Катар, а между тези две срещи направиха 1:1 с Еквадор.

Нидерландците се класираха за 1/4-финалите за четвърти път в последните си пет участия на световни първенства. Тимът на Луис ван Гаал е във впечатляваща серия от 19 поредни срещи без загуба във всички турнир. Последното поражение бе от Чехия на 1/8-финалите на Евро 2020.

Аржентина продължава да мечтае за първа световна титла от 1986 година, след като "гаучосите" преминаха 1/8-финалната фаза на Световното първенство в Катар, побеждавайки с 2:1 Австралия. Тимът на Лионел Скалони отново изигра доста практичен двубой, без да блести особено, но стигна до победата благодарение на поредното попадение на Лионел Меси (35') и гол на Хулиан Алварес (57'), дошъл след груба грешка на вратаря на "кенгурата". Този двубой по-скоро ще се запомни с няколко постижения, който голямата звезда на "албиселесте" записа. Това бе мач №1000 в кариерата на Меси, като в него той отбеляза първия ги гол в елиминации на световни първенства и същевременно изпревари легендарния Диего Марадона по попадения за Аржентина на световни футболни финали. Отборът на Австралия не направи нищо особено запомнящо се в този двубой, но все пак стигна до престижен гол в 77-ата минута.

Това бе трета поредна победа на Аржентина в Катар, като с нея „гаучосите“ позабравиха ужасния старт и загубата с 1:2 от Саудитска Арабия. След този мач Лео Меси и компания победиха последователно Мексико (2:0), Полша (2:0) и Австралия (2:1).

Последният път, когато Аржентина премина фазата на 1/4-финалите на световни първенства, бе през 2014 година. Тогава „албиселесте“ стигна до финала, но загуби от Германия. Преди това аржентинците отпадаха на 1/4-финалите през 1998-а, 2006-а и 2010-а.

Играчите на Скалони са в серия от 13 поредни мача, в които успяват да се разпишат, но пък аржентинците не отбелязаха нито един гол в предишните три мача срещу Нидерландия. В последния от тях, който бе на полуфиналите на Мондиал 2014, Аржентина все пак стигна до победата след изпълнение на дузпи.

От общо девет мача между двата отбора Нидерландия има четири успеха, докато Аржентина може да се похвали с едва един такъв в редовното време.