Англия отнесе Сенегал и осигури още един класически дуел

Отборът на Англия също прескочи осминафиналната фаза на Мондиала в Катар, след като се справи със Сенегал - 3:0. По този начин се оформи още една класическа битка за място на полуфиналите - срещу шампиона Франция, която ще е в събота вечер. Другият сигурен четвъртфинал засега е Нидерландия - Аржентина. Селекцията на Гарет Саутгейт започна неуверено и позволи на африканците да направят силен първи около половин час, след което обаче последва вихрен за англичаните завършек на първата част, в който те дръпнаха с 2:0 след попадения на Джордан Хендерсън (39’) и Хари Кейн (45’). В 57-ата Букайо Сака покачи на 3:0 и това окончателно пречупи съперника. С две асистенции се отличи Фил Фоудън, а много силно се представи и Джуд Белингам, който изработи първите два гола. За Кейн пък това беше едва първото попадение на първенството.

Островитяните вкараха три гола с четири удара във вратата, като и трите акции за тях бяха много красиви. Все пак имаше вариант мачът да се развие по различен начин, след като в 23-тата минута беше решено да не се дава дузпа в полза на Сенегал, а в 32-рата вратарят на англичаните Джордан Пикфорд отрази опасен удар.

Селекционерът на “трите лъва” Гарет Саутгейт реши да остави на пейката намиращия се в силна форма Маркъс Рашфорд, като в предни позиции на капитана Хари Кейн помагаха Фил Фоудън и Букайо Сака. В последния момент от групата отпадна Рахийм Стърлинг, като информацията е за семейни проблеми. Титуляр беше и Джордан Хендерсън, а на десния бек отново излезе Кайл Уокър.

27 Феновете на Англия и Сенегал

В стартовите 11 на Сенегал имаше петима футболисти от английски клубове - Едуар Менди и Калиду Кулибали (Челси), Исмаила Сар (Уотфорд), Илман Ндийае (Шефилд Юн) и Нампали Менди (Лестър). Идриса Гей от Евертън пък е наказан, а Шейку Кояте от Нотингам Форест е контузен.

Африканците започнаха надъхано и пресираха съперника. В 4-тата минута тимът в зелено дори имаше добър шанс да открие резултата, след като Булае Диа се вклини между двамата централни защитници Джоун Стоунс и Хари Магуайър и за малко да отправи удар.

Веднага след това островитяните наложиха превъзходство и принудиха противника да стои в половината си. Нямаше обаче никакви възможности за гол. Чак в 20-ата минута се стигна и до първия удар към някоя от вратите, като той по-скоро беше случаен, след като топката се отклони в рамото на Стоунс.

36 Англия - Сенегал

В 23-ата Хари Магуайър сгреши едно подаване пред наказателното поле, след което последва опасно центриране. При него Диа засече топката, при което тя се отби в тялото на Стоунс и след това се удари в лявата му ръка. Намиращият се в близост Исмаила Сар пък опита да вкара при добавката, но не успя. Сенегалците обаче поискаха дузпа за игра с ръка на Стоунс. Главният съдия Иван Бартон от Салвадор не отсъди такава, а решението му беше подкрепено и от колегите му от ВАР.

Нова грешка на футболист на Англия - в случая на Букайо Сака, доведе до втора възможност за гол за Сенегал в 32-рата минута. При тази ситуация Диа стреля опасно, но Джордан Пикфорд спаси с отличен рефлекс.

На фона на временното предимство на Сенегал в 39-ата минута Англия поведе в резултата. Тогава Хендерсън завърши с удар по земята отлично подаване на Джуд Белингам - 1:0.

Само две минути след това Сака проби по другото крило и направи сходен пас към Хари Кейн, който също шутира, но този път над вратата.

В 43-тата последва поредна опасност пред Едуар Менди, като този път стражът на Челси успя да "затвори" Люк Шоу, който се беше озовал много близо до вратата. В тези минути защитата в зелено беше премината и от Деклан Райс, чийто пас обаче след това беше пресечен.

Футболистите на Саутгейт все пак стигнаха до второ попадение още преди почивката. В добавеното време Белингам блесна с поредна класна изява, дриблирайки между няколко футболисти на съперника. Последва подаване към Фоудън, който веднага продължи към Хари Кейн и капитанът "разстреля" Менди за 2:0.

На почивката Алиу Сисе направи цели три промени в състава на Сенегал. Това обаче не донесе очаквания резултат, защото африканците така и не успяваха да затруднят англичаните.

В 56-ата минута Хари Кейн затрудни Едуар Менди с тежък далечен удар.

В следващата атака само минута по-късно обаче вратарят нямаше какво да направи и незабележимият до момента Сака покачи на 3:0. И този път головото подаване беше на Фоудън.

Малко след третото попадение Гарет Саутгейт започна със смените, вадейки първо точно Сака и Фоудън. Сенегалците пък вече се бяха предали и започнаха да изпускат нервите си, извършвайки няколко груби нарушения.

В 80-ата Кейн се размина на сантиметри от подаване на Рашфорд, като в тази ситуация беше сам срещу вратаря. До края не се случи нищо интересно и двубоят приключи при този резултат.