Нидерландия отказа американците след блестящи изяви на Дъмфрис

Нидерландия е първият четвъртфиналист на Мондиала в Катар, след като срази САЩ с 3:1 в откриващия двубой от фазата на елиминациите. Главна роля за успеха на “лалетата” изигра Дензъл Дъмфрис, който първо асистира на Мемфис Депай (10’) и Дейли Блинд (45’) за идентични голове преди почивката, после сам реализира третия в 81-вата, а освен това спаси един сигурен такъв. Пет минути преди третото попадение американците бяха намалили резултата чрез Хаджи Райт, но футболистът на Интер уби надеждите им и разчисти пътя на своя отбор към следващата фаза. Там съперник на европейците ще бъде Аржентина или Австралия.

46 Нидерландия - САЩ 3:1, 1/8-финал на Мондиал 2022 (03.12.2022)

Играчите от Ниската земя се наложиха заради отличната си ефективност. Янките имаха своите шансове, като още в 3-тата минута Кристиан Пулишич пропусна сам срещу вратаря. След това обаче “оранжевите” показаха класа и заслужено надделяха.

Отборът на Луис ван Гаал стигна до този сблъсък, след като очаквано спечели групата си, в която бяха още Катар, Сенегал и Еквадор. Американците пък финишираха втори в компанията на Англия, Уелс и Иран.

Сега нидерландците излязоха със същите 11, с които започнаха и срещу Катар в последния си двубой от групата. В защита Юриен Тимбер пак беше предпочетен пред Матайс де Лихт, а в атака позиция заеха Мемфис Депай и Коди Гакпо.

14 Феновете на Нидерландия - САЩ, 1/8-финал на Мондиал 2022

Само една промяна имаше пък при янките. В нападение титуляр беше Хесус Ферейра вместо Хаджи Райт.

Може би изненадващо двубоят стартира с натиск на американците и още в 3-тата минута те направиха 100-процентов пропуск. Тогава Кристиан Пулишич се оказа сам срещу вратаря Ноперт, който обаче успя да спаси удара му.

Футболистите в бяло продължиха да бъдат по-активни и в 7-ата Пулишич центрира опасно отляво, но този път Нейтън Аке се намеси и изчисти.

Нидерландците обаче изчакаха своя миг и той дойде в 10-ата минута. Тогава те стигнаха до попадение на Мемфис Депай след асистенция на Дъмфрис.

Тимът на САЩ не се притесни и веднага опита да изравни с няколко акции. И този път обаче "лалетата" хитро използваха следващата им добра възможност и в 17-ата минута организираха контраатака, която обаче Дейли Блинд завърши с крайно неточен изстрел.

Отборът от Европа продължи да стои главно в своята половина, оставяйки съперника да води играта. Дълго време обаче не последваха никакви положения и пред двете врати. Играчите на Ван Гаал успяваха умело да спират атаките на американците, при това без нарушения.

Това принуди футболистите на САЩ да опитват и удари отдалеч и точно такъв направи Тимъти Уеа в 43-тата минута. И в тази ситуация обаче Ноперт демонстрира класа и отрази.

Минута по-късно десният бек Сержиньо Дест напредна с топката до наказателното поле на Нидерландия, но там не успя да нанесе хубав шут.

Подобно на първия гол, нидерландците се възползваха от тези пропуски и на свой ред вкараха топката в мрежата. Секунди след изтичането на редовното време на тази част те почти повториха ситуацията от 10-ата минута и поведоха с 2:0, като този път Дейли Блинд засече паса на Дъмфрис.

По време на паузата Ван Гаал направи две промени в състава на "лалетата", вадейки от игра Клаасен и Де Роон.

Янките пропуснаха добър шанс да намалят в 49-ата, когато Маккени свали с глава в наказателното поле на противника, след което Тим Риъм не успя да ритне добре.

В ответната атака обаче американците за малко да си вкарат автогол, когато Цимерман неволно отклони топката, но на вратата Мат Търнър внимаваше.

Последваха още две опасности пред вратата на Нидерландия, но гол не падаше.

Мемфис напомни за себе си в 61-вата с коварен удар, който обаче Търнър отрази. Десет по-късно стражът на Арсенал отново спаси, а при добавката "извади" и удар на Депай с глава.

Точно четвърт час преди изтичането на редовното време резервата на САЩ Хаджи Райт получи шанс да намали, като задмина вратаря и стреля, но точно пред голлинията Дъмфрис изби.

От разиграване след последвалия корнер обаче американците върнаха единия гол. Точен беше въпросният Райт след почти невиждано засичане на пас на Пулишич.

Така интригата беше върната и футболистите от САЩ се хвърлиха за втори гол, но бяха наказани. В 81-вата никой не покри Дъмфрис на далечната греда след центриране на Блинд и играчът на Интер спокойно реализира за 3:1.

Това попадение сложи край на надеждите на тима на САЩ и за "лалетата" беше лесно да задържат аванса си. Четвъртфиналният мач с участието на Нидерландия ще е в петък от 21:00 часа.