Миг на магичност даде на Бразилия ключа към успеха срещу коравите швейцарци

Бразилия се класира за елиминационната фаза на Световното първенство в Катар. Селесао постигна втори пореден успех в Група “G” на надпреварата и вече няма как да бъде изместен от едно от първите две места. Южноамериканците победиха трудно с 1:0 Швейцария след брилянтно попадение на Каземиро в последните минути на двубоя.

36 Бразилия - Швейцария 1:0, група "G"

Бразилия имаше игрово предимство през целия двубой, но чистите положения пред Ян Зомер не бяха особено много преди попадението. Едва след гола играчите на Тите заиграха с фантазия и можеха да стигнат до още попадения. Швейцария от своя страна даде всичко от себе си, за да противодейства на атаките на съперника и до голяма степен успя да се справи, но страхотното попадение на полузащитника ги лиши от важна точка.

45 Феновете на Бразилия и Швейцария

Двата тима стартираха успешно надпреварата и записаха победи в първите си срещи. Селесао се наложи с 2:0 над Сърбия, като герой за тима бе Ричарлисон, вкарвайки и двете попадения. Европейците от своя страна взеха успех с 1:0 над Камерун с гол на Брийл Емболо. По-рано днес в другия мач от групата Сърбия и Камерун направиха истинско шоу и завършиха 3:3.

С победата си днес Бразилия събра шест точки и е лидер в подреждането. Швейцария засега е на второ място с три, а Сърбия и Камерун са с по една. В последните мачове от групата един срещу друг се изправят Бразилия - Камерун и Сърбия - Швейцария.

Бразилия не можеше да използва голямата си звезда Неймар, който има проблем с глезена от мача със западните ни съседи. Вместо него в състава влезе Фред. Освен тази промяна имаше още една разлика от титулярите, които започнаха при победата над Сърбия. Вместо Данило, който също е с травма, на десния бек действаше Едер Милитао. На вратата застана Алисон, а пред него в защита - Алекс Сандро, Маркиньос, Тиаго Силва и Милитао. В халфовата линия бяха Каземиро, Фред и Лукас Пакета. В предни позиции пък бе Ричарлисон, подпомаган по крилата от Рафиня и Винисиус Жуниор.

Швейцарците пък направиха една промяна в състава си в сравнение с победата над Камерун. Джердан Шакири не започна срещата, а на негово място стартира Фабиан Ридер. На вратата Мурат Якин традиционно постави Ян Зомер, а в защита бяха Рикардо Родригес, Нико Елведи, Мануел Аканжи и Силван Видмер. В халфовата линия действаха Гранит Джака, Ремо Фройлер и Фабиан Ридер. В малко по-предни позиции бе Джибрил Соу, а в нападение Рубен Варгас и Брийл Емболо.

Началото на срещата бе спокойно - без ситуации пред двете врати в първите десет минути. Все пак бразилците имаха териториално предимство, но с изключение на едно опасно влизане в наказателното поле на Ричарлисон, завършило с ъглов удар, нищо по-опасно не се случи.

В 27-ата минута дойде първата опасност пред една от двете врати. Винисиус Жуниор бе забравен в наказателното поле и получи топката с дълъг пас на Рафиня. Ударът му от въздуха обаче бе избит от Зомер в ъглов удар. Малко по-късно Рафиня стреля точно от дистанция, но без особени проблеми за стража на швейцарците.

До края на първата част ситуацията на терена не се промени особено. Бразилия диктуваше темпото, но не намери правилния път към вратата на съперника. В моментите, когато се стигаше до нещо около Зомер, вратарят действаше сигурно и не позволи напрежение около вратата му. Швейцария от своя страна всичко на всичко влезе два пъти в наказателното поле на Бразилия, но това не доведе до опасност.

В началото на втората част играта продължи в същото течение, при което Бразилия продължи да атакува, но ялово. Швейцария погледна малко по-смело към вратата на Алисон, но най-опасното нещо бе едно разбъркване в наказателното поле, което не завърши с удар.

В 57-ата минута Ричарлисон не успя да засече остро центриране отляво в наказателното поле. Това бе най-чистото положение в началото на второто полувреме.

В 64-ата минута Бразилия успя да открие резултата, но попадението бе отменено от ВАР. След няколко спечелени единоборства в средата на терена за южноамериканците Винисиус бе изведен на чиста позиция и реализира. Оказа се обаче, че Ричарлисон е бил в засада при едно от единоборствата преди подаването към голмайстора и голът правилно не бе зачетен.

Бразилия продължи да действа доста безидейно в предни позиции, но в 83-ата минута брилянтно действие на Казимиро зарадва тима на Тите. Полузащитникът на Манчестър Юнайтед получи възможност за изстрел в наказателното поле и с отличен шут по диагонал не остави шансове на Зомер.

След гола сякаш играчите на Тите се освободиха от напрежението и заиграха с фантазия и можеха да стигнат до още попадения. Най-чистата ситуация бе пропусната от Родриго, който се оказа сам срещу вратаря, но не успя да реализира. Така или иначе Бразилия взе ценната победа и ще може да играе спокойно в последния си мач от групата срещу Камерун.