Опит, спортно щастие и отличен Куртоа пратиха трите точки в Белгия, Канада показа, че не е за подценяване

Белгия победи с минималното 1:0 Канада в първия двубой на двата тима от Световното първенство в Катар. “Червените дяволи”, които са определяни за един от скритите фаворити на турнира, бяха тотално надиграни от своя северноамерикански противник и спечелиха главно благодарение на големия си опит, както и на късмета след поредицата пропуски пред тяхната врата и отличните изяви на Тибо Куртоа. Стражът на Реал Мадрид трябваше да спасява и дузпа още през първата част, за да задържи своя отбор в двубоя. Впоследствие в минутка преди края на първото полувреме Миши Батшуай (44’) вкара единственото попадение в двубоя.

С този мач Канада стартира първото си участие на световно първенство от 1986-а, когато е и единственото им достигане до този форум. Освен това след четири години те ще са един от отборите домакини и очакванията към тях ще са по-високи.

29 Фенове на Белгия и Канада

Двубоят стартира на много високо темпо, а двата тима си размениха удари още в началните минути. Футболистите на Джон Хердман изглеждаха доста по-енергични и успяваха с бързите си действия да организират добри контраатаки. Така се стигна до 7-ата минута, когато след корнер топката се удари в ръката на Яник Караско, а след намеса на ВАР “кленовите листа” получиха дузпа. Зад топката застана Алфонсо Дейвис, но стреля слабо и Тибо Куртоа спаси.

Това обаче не обезкуражи северноамериканците, които продължиха с много активните си действия и високата си преса. В тези минути “червените дяволи” изглеждаха напълно неориентирани и губеха изключително лесно двубоите за първа и втора топка. Между десетата и петнайсетата минута Джонатан Дейвид и Жуниор Хойлет нанесоха два нови удара по посока на вратата на европейците, което покачи опитите на Канада до цели осем още преди да са изминали 20 минути от двубоя.

37 Белгия - Канада

Първата добра атака на Белгия дойде в 22-ата минута, когато дълго подаване към Еден Азар бе овлядяно по идеален начин от крилото на Реал Мадрид, той подаде добре към Тилеманс, който на свой ред продължи към наказателното поле, но там опитът на Батшуай бе блокиран.

В следващите минути обаче канадският тим отново овладя случващото се на терена и се настани в пространството пред наказателното поле, а малко преди изтичането на половин час игра Алистър Джонстън отново принуди Тибо Куртоа да се намесва решително.

В 38-ата минута Ричард Лария нахлу отдясно много опасно в наказателното поле, но Аксел Витсел успя да го спре при едно спорно съприкосновение, но без да играе с топката. Това предизвика протести от страна на канадските играчи, но преразглеждането на ВАР не доведе до различно решение.

Играчите на Белгия успяха да се възползват от един от малкото си шансове в двубоя и поведоха минута преди края на редовното време на първата част, когато дълга топка от задни позиции елиминира отбраната на Канада и намери Миши Батшуай, който реализира за 1:0.

Роберто Мартинес взе мерки и извърши две смени на почивката, а на терена се появиха Тома Мюние и Амаду Онана. Само три минути обаче след началото на втората част отново канадският тим бе по-близо до попадение, но Джонатан Дейвид отново не успя да се възползва от добро подаване към него, този път от страна на Стивън Естакио.

Постепенно Белгия започна да владее доста по-продължително топката и да изнася по-спокойно, въпреки продължаващата доста енергична преса от страна на “кленовите листа”. Играта на “червените дяволи” стана малко по-остра едва след изтичането на час игра, когато на терена се появи Леандро Тросар, който замени Еден Азар.

В 67-ата минута отново Миши Батшуай получи добра топка в наказателното поле, но изстрелът му бе блокиран от тялото на бранител, а и не бе ясно дали ще се озове в рамката на вратата. Десетина минути по-късно именно голмайсторът в двубоя до този момент бе заменен от Лоис Опенда.

Само две минути по-късно центриране отдясно бе засечено от резервата на северноамериканския тим Сайл Ларин, но Куртоа отново се извиси по отличен начин и спаси.В 85-ата минута от другата страна на игралното поле Кевин де Бройне, който до този момент бе почти незабележим на терена, получи възможност да стреля от фал от добра позиция пред пеналта, но опитът му не бе сполучлив.

В последните минути и играчите на Канада свалиха темпото сякаш позагубиха вярата си, че могат да преодолеят съпротивата най-вече на Тибо Куртоа и да стигнат до изравнително попадение. С тази победа Белгия оглави групата с трите си точки, тъй като Хърватия и Мароко завършиха наравно 0:0 по-рано днес.

Снимки: Gettyimages