Крило от Бундеслигата блесна за Италия в Тирана

Италия спечели с 3:1 гостуването си на Албания в контрола, играна в Тирана. Два гола за “адзурите” вкара крилото на Фрайбург Винченцо Грифо. За тима на Роберто Манчини се разписа и Джовани Ди Лоренцо след пас на Грифо, а Ардиан Исмайли беше точен за домакините. Двата отбора уцелиха и по две греди.

Манчини заложи на систсемата 3-4-3, като в предни позиции започнаха Грифо, Николо Дзаниоло и Джакомо Распадори. Деебют направи 18-годишният защитник на Аталанта Джорджо Скалвини, който си партнираше с капитана Леонардо Бонучи и Алесандро Бастони. През второто полувреме в игра се появиха още дебютанти - Андреа Пинамонти, Николо Фаджоли, Самуеле Ричи и едва 16-годишният халф на Удинезе Симоне Пафунди.

Италианците пропуснаха няколко положения в началото и бяха наказани в 16-ата минута след комбинация между съотборниците в Емполи Недим Байрами и Ардиан Исмайли, който скочи най-високо в наказателното поле и вкара с глава. Това беше първи гол за Албания срещу “Скуадра адзура” в четвъртия мач помежду им.

В 20-ата минута Грифо центрира към Ди Лоренцо, който отблизо опъна мрежата за 1:1. Малко по-късно Федерико Димарко изведе по перфектен начин Дзаниоло, който технично прехвърли Етрит бериша, но топката излезе в аут.

В 25-ата минута Распадори напредна и намери непокрития Грифо, който хладнокръвно изведе "адзурите" напред. Отново Распадори показа добър поглед и намери Дзаниоло на чиста позиция в края на полувремето, но звездата на Рома стреля в гредата.

След подновяването на играта Мараш Кумбула можеше да изравни, но АлексМерет спаси удара му, а Армандо броя се контузи и бе заменен от Одисе Роши. Сантиметри разделиха Грифо от втори гол в мача, преди Мюрто Узуни да уцели гредата. Лео Бонучи пък трябваше да чисти от голлинията след удар на Роши.

В 64-ата минута Марко Верати напредна в накзателното поле и върна топката към Грифо. Албански защитник отклони кълбото, но то стигна до Грифо и нападателят не сбърка. Той се разписа на два пъти за националния тим и при разгрома с 4:0 над Естония в контрола през 2020 година.

До края опасни ситуации имаше и пред двете врати. Възстановеният от контузия Федерико Киеза беше близо до попадение в последните секунди след пас на тийнейджъра Пафунди, но стреля право във вратаря.

Снимки: Gettyimages