Габигол донесе третата Копа Либертадорес на Фламенго

Фламенго е новият носител на Копа Либертадорес. Най-популярният клуб в Бразилия победи във финала, игран в Гуаякил, сънародниците си от Атлетико ПР с 1:0. В герой за Менго се превърна Габриел Барбоса. Известният като Габигол нападател вкара единствения гол в добавеното време на първата част, а малко преди това Педро Енрике от Атлетико ПР беше изгонен за два жълти картона.

Фламенго триумфира с най-ценното клубно отличие в Южна Америка за трети път в историята си след 1981 и 2019 година. В състава личат имената на ветераните Диего, Давид Луис, Филипе Луис и Артуро Видал. Атлетико ПР все още не е печелил трофея, но може да се похвали с две титли от Копа Судамерикана.

За трета поредна година до финала стигнаха два бразилски отбора. Преди 12 месеца Фламенго отново беше един от финалистите, но загуби след продължения от Палмейрас

По пътя към големия сблъсък в столицата на Еквадор Фламенго елиминира последователно Депортиво Толима, Коринтианс и Велес Сарсфийлд.

Атлетико ПР се справи в предишните кръгове с Либертад (Асунсион), Асунсион и Палмейрас. Сериозна роля за отстраняването на гранда от Сао Пауло изигра бившият халф на Лудогорец Алекс Сантана, който вкара гола за победата с 1:0 в първия мач.

Легендарният Луис Фелипе Сколари се надяваше да вдигне Копа Либертадорес за трети път в кариерата си след 1995 година с Гремио и 1999-а с Палмейра, и така да завърши легендарната му кариера. Той обаче беше победен от по-младия си колега Доривал Жуниор, който застана начело на Фламенго през юни, заменяйки на поста уволнения Пауло Соуса.

Фламенго беше в ролята на фаворит и оправда прогнозите, че ще грабне трофея, но това не стана лесно. Преди почивката мачът се развиваше равностойно, въпреки че тимът от Рио де Жанейро имаше значително предимство в притежанието на топката. Атлетико обаче можеше да поведе, когато Витор Наум стреля опасно и само отличната намеса на Сантош предотврати гола.

В 43-ата минута Педро Енрике, който имаше жълт картон, извърши грубо нарушение и съдията го изгони. Ситуацията за отбора от Куритиба се влоши още повече в самия край на полувремето. Евертон Рибейро намери по перфектен начин Габигол и звездата на Фламенго опъна мрежата.

Малко след почивката Габигол пропусна да вкара втори гол за Фламенго и да реши всичко. Сколари се опита да промени хода на двубоя със смени и това донякъде даде резултат, но чистите положения пред вратата на Сантош липсваха.

Футболистите на Фламенго не предприемаха никакви рискове и в заключителните минути се дръпнаха в собствената си половина. Тази тактика им донесе успех и трофеят стана тяхно притежание. Менго пък се изравни с останалите четири клуба от родината си - Сао Пауло, Палмейрас, Сантос и Гремио, които имаха по три отличия, което е рекорд за страната.

По три купи имат още Олимпия (Асунсион) и Насионал (Монтевидео).  Рекордьор със 7 първи места в турнира е Индепендиенте. Аржентинският клуб е печелил всички финали, в които е участвал.

Снимки: Gettyimages