Национална Лига Футзал: Амиго Северозапад - ССК "ИУ" ВАРНА

Атлетико превзе "Сан Мамес"

Атлетико Мадрид спечели с 1:0 традиционно трудното гостуване на Атлетик Билбао и постигна трета поредна победа в Ла Лига. Антоан Гризман вкара единствения гол в 47-ата минута след пас на Алваро Мората. "Дюшекчиите" изпревариха днешния си съперник и вече са на трето място в класирането, като изостават с три точки от Барселона и Реал Мадрид преди утрешното Ел Класико.

Мадридчани бяха по-организираният отбор и заслужено стигнаха до успеха, макар и с единствения си точен удар в мача. Лошата новина за тях е контузията на Ян Облак, който беше принудително заменен в средата на втората част. Голът на Гризман е под номер 100 за него в Ла Лига с екипа на Атлетико. Повече имат само шестима футболисти в историята на клуба.

Атлетико не ликува в нито една от предишните си 4 визити на "Сан Мамес", но прекъсна негативната тенденция. Диего Симеоне пък продължава да няма загуба от наставника на "лъвовете" Ернесто Валверде. Домакините не се възползваха от предимството да се готвят цяла седмица за двубоя с "дюшекчиите", които в сряда направиха нулево равенство с Брюж в Шампионската лига и усложниха задачата си за класиране на осминафиналите.

За Атлетик отсъстваха наказаният Андер Ерера и контузеният Юри Берчиче. Атаката на баските поведе Иняки Уилямс, подкрепян от Алекс Беренгер, Икер Муниан и Нико Уилямс. В средата на терена до Ойхан Сансет започна Микел Весга, който беше предпочетен пред Дани Гарсия. Като двойка централни защитници действаха Иниго Мартинес и Йерай Алварес.

Жоа Феликс отново не стартира за Атлетико Мадрид. Саул Нигес и Анхел Корея също останаха на пейката, а в предни позиции Симеоне гласува доверие на Антоан Гризман и Алваро Мората. Коке, Жофри Кондогбия, Родриго де Паул и Тома Льомар оформиха халфовата линия, а четиримата бранители пред Ян Облак бяха Науел Молина, Стефан Савич, Хосе Хименес и Рейнилдо Мандава.

Агресивното начало на Атлетико стъписа домакините, които само до 10-ата минута допуснаха три груби грешки в защита, но нито една от тях не се оказа фатална. В първия случай Иниго Лекуе се намеси и изби топката пред връхлитащия Мората, след пък това Гризман се подхлъзна, а Льомар стреля над вратата, за да се стигне и до най-спорната ситуация в двубоя. След дълъг пас от собствената половина Мората отне топката от Йерай Алварес, финтира Унай Симон и отбеляза от малък ъгъл. Попадението на испанския национал обаче беше отменено заради нарушение. Телевизионните повторения не показаха ясно дали има контакт между Алварес и преследващия го Мората.

Домакините имаха само едно чисто положение преди почивката, но Иняки Уилямс пропусна с глава от няколко метра. Баските трудно се справяха с пресата на Атлетико в средата на терена и офанзивните им футболисти не можеха да използват скоростта си. След бурното начало мадридчани също не успяха да сътворят нещо по-интересно в атака и почивката закономерно дойде при нулево равенство.

Атлетико доминираше и в началото на втората част. Този път обаче "лос колчонерос" използваха още първата открила се възможност за гол и излязоха напред в резултата. Мората влезе в наказателното поле и майсторски намери Гризман, който с удар в близкия ъгъл направи безпомощен Унай Симон. Французинът не се беше разписвал от повече от месец.

След гола ситуацията на терена се изнерви. Беренгер атакува остро Облак при едно центриране и вратарят на Атлетико падна лошо на рамото си. Той остана в игра още известно време, но в 68-ата минута беше заменен от Иво Гърбич. Около смяната се загуби много време, а Облак получи жълт картон. Саул и Анхел Кореа също се появиха за гостите, а в състава на Валверде Раул Гарсия влезе на мястото на разочаровалия Муниаин.

В края на двубоя домакините успяха да притиснат съперника и пред Гърбич имаше няколко напрегнати епизода. Вратарят на Атлетико обаче показа класа, като спаси опасен удар на Раул Гарсия. В 88-ата минута съдията Фигероа Васкес даде дузпа за баските за игра с ръка в наказателното поле. Ситуацията беше прегледана с ВАР и реферът отмени решението си, защото топката всъщност се удари в главата на Рейнилдо.

При една от контрите на Атлетико Аксел Витсел опита да спечели дузпа, но вместо това получи жълт картон. В добавеното време домакините организираха една от най-добрите си атаки, но сърцатият Рейнилдо застана на пътя на топката и я изби малко пред голлинията. Срещата продължи цели 100 минути, но мадридчани издържаха и си тръгнаха с много ценни три точки от Катедралата.