Огура триумфира пред родна публика и стопи аванса на Фернандес в Moto2

Ай Огура стана първият японец, който печели надпревара за Гран При на Япония в световния шампионат по мотоциклатизъм от 2006 година насам, след като спечели по един страхотен начин на „Мотеги“. Така той дублира успеха на своя шеф в екипа на Хонда Тийм Азия Хироши Аояма, който през 2006 триуфмира в клас до 250 кубически сантиметра.

Огура стартира 13-ти в домашния си старт, но подобно на Изан Гевара в Moto3 по-рано, направи страхотен прогрес още в първата обиколка, в която успя да си проправи път до местата в топ 5. След това той трябваше да се справя с Алонсо Лопес, а грешки на съотборника му Сомкиат Чантра и паданията на ранните лидери Арон Канет и Фермин Алдегер още в началото му помогнаха да излезе начело.

След като веднъж пое водачеството японецът изгради аванс пред Лопес, който в продължение на няколко обиколки задържа зад себе си Аугусто Фернандес. В крайна сметка лидерът в световния шампион Фернандес успя да се пребори за второто място, с което ограничи максимално загубите от Огура. За Лопес пък остана третото място на „Мотеги“, като за него това е трети подиум през сезона.

Четири кръга преди края на сезон 2022 в Moto2 разликата между Фернандес и Огура на върха на генералното класиране е само две точки в полза на испанеца. Трети въпреки отпадането си днес продължава да бъде Канет, чието изоставане спрямо лидера обаче е цели 57 пункта.

Интригуващият дуел между Фернандес и Огура за световната титла в средния клас на световния шампионат по мотоциклетизъм на писта продължава още следващата седмица с надпреварата за Гран При на Тайланд на пистата „Бурирам“. Подобно на „Мотеги“ тя се завръща в календара на световния шампионат след двугодишно отсъствие, породено от коронавирус пандемията.

Снимки: Gettyimages