Гевара с нова крачка към титлата в Moto3 след страхотна победа в Япония

Изан Гевара направи нова голяма крачка към титлата в Moto3 за 2022 година след като спечели надпреварата за Гран При на Япония. Пилотът на Аспар стартира девети на „Мотеги“, но още в първата обиколки успя да стигне до първото място. В последствие той загуби лидерството от представителя на домакините Аюму Сасаки, който води в повече от половината дистанция.

Решителният ход на Гевара в битката за победата дойде пет тура преди финала, когато той изпревари Сасаки в спирането за третия завой. Обиколка по-късно японецът загуби още две позиции, след като бе изпреварен от Джауме Масия и Денис Фоджа в петата крива.

Масия обаче отпадна малко преди края на 17-я тур след много тежък хайсайт при преминаването на комплекса от завои 12 и 13 в края на обиколката. След падането на испанеца разликите между Гевара, Фоджа и Сасаки се поотвориха и тримата финишираха в този се ред без повече атаки.

С подиума си днес Сасаки става първият японец, който стъпва на почетната стълбичка в домашното си състезание от Хироши Аояма, който завърши втори в състезанието в клас до 250 кубика през далечната 2009 година. За Гевара пък победата е втора поредна и общо пета от началото на сезона в Moto3.

Така неговият аванс на върха в генералното класиране достигна цели 45 точки четири кръга преди края на сезона. Втори с подреждането е съотборникът на Гевара в екипа на Аспар Серхио Гарсия, който финишира втори днес. Той започна състезанието от третото място, но нямаше никак добро темпо и трябваше да се бори за четвъртата позиция с Давид Муньос, Диого Морейра и Джон Макфий в последните обиколким което все пак успя да стори.

Третото място в генералното класиране заема вторият от днес Фоджа, който изостава на 63 точки от Гевара, а Сасаки е четвърти, с пасив от 80 пункта спрямо лидера. С преднината си от 45 точки пред Гарсия – Гевара може да си позволи да завършва трети в оставащите четири състезания до края на сезона и пак ще спечели световната титла, независимо от класиранията на Гарсия.

Сезон 2022 в Moto3 продължава следващата неделя с надпреварата за Гран При на Тайланд, която подобно на Гран При на Япония не бе част от календара през последните две години заради пандемията от коронавирус.

Снимки: Gettyimages