България U20 на крачка от полуфинал на Евроволей 2022 след обрат срещу Чехия

Националният волейболен отбор на България за младежи до 20 години е на крачка от класиране за полуфиналите на Европейското първенство в Италия. Воденият от селекционера Мартин Стоев тим обърна и надигра Чехия с 3:1 (15:25, 25:20, 25:18, 25:23) в 4-ия си мач от Група II на турнира, игран този следобед пред едва стотина зрители в зала "Пала БКК" във Васто.

Така младите "лъвове" са с 3 победи, 1 загуба и 8 точки в групата, като преди изиграването на останалите срещи за деня са на второ място в класирането и много близко до това да играят на полуфиналите. Утре (22 септември), в последната си среща от групата България ще играе срещу Гърция. Двубоят е отново от 16,00 часа българско време.

Българските момчета започнаха трудно в първия гейм на мача. Равностойната игра беше до 6:6, но след това българите допуснаха слабости в играта си. Чехия се възползва от това и направи разлика. Младите "лъвове" не успяха да излязат от затрудненото положение и заиграха ролята на догонващ. Ситуацията се запази докрай и Чехия взе гейма с убедителното 25:15.

Доминацията на Чехия продължи и в началните минути на втората част - 7:3. Едва тогава българските младежи се отърсиха от напрежението. Те се мобилизираха и изравниха при 10:10. Посрещането се стабилизира, сервисът потръгна, а след това и атаката също. Българите промениха облика си и спечелиха втория гейм с 25:20 за 1:1. Оттук насетне България показа, че е по-добрият отбор на терена. В следващите две части България не позволи повече изненади. "Лъвовете" имаха водеща роля, стопираха всякакви опити за щурм на Чехия и спечелиха с 3:1.

Най-полезни за България станаха капитанът Александър Николов (1 ас, 67% успеваемост в атака и 44% позитивно посрещане) и влезлият като резерва Венислав Антов (56% успеваемост в атака) с по 15 точки за победата.

За тима на Чехия Давид Колатор реализира 17 точки (3 блока, 3 аса и 41% успеваемост в атака).

Снимки: CEV.EU