Хърватия детронира Франция с историческа победа

Отборът на Хърватия изтръгна победата срещу Франция с 1:0 като гост в двубой от група 1 на Дивизия А в Лигата на нациите. Хърватите стигнаха до победното попадение още в петата минута, като негов автор стана Лука Модрич. Това беше първи успех на хърватите над Франция в историята, като по този начин "ватрените" лишиха "петлите" от възможността да защитят титлата си в Лига на нациите. До този мач "петлите" имаха шест победи над Хърватия, а три пъти победител не беше излъчен.

Франция остава на четвъртото място в групата си с 2 точки, докато хърватите излязоха втори със 7, а лидер е Дания с 9. Това означава, че "петлите" нямат шанс да достигнат до финалната четворка и на практика това означава, че те сдават титлата в Лига на нациите.

Ден преди мача “Стад дьо Франс” осъмна с надписи срещу провеждането на Мондиал 2022 в Катар, изписани от активисти. “Катар вони на смърт”, “6500 загинали, 2 милиона роби, един проклет турнир”, бяха изписали по фасадата на съоръжението активистите от групата “Червен картон за Катар”.

Двубоят започна с демонстрация на бързината на Мбапе, който затрудни отбраната на хърватите, но не се стигна до опасно положение. В 4-ата минута се стигна до дузпа за гостите след нарушение на Ибрахима Конате срещу Анте Будимир. Ситуацията беше прегледана с ВАР и в крайна сметка реферът показа бялата точка. Зад топката застана Лука Модрич, който откри. Това беше мечтано начало за хърватите.

В 7-ата минута Мбапе стреля от около 17 метра, но без успех. В 14-ата минута французите отново атакуваха опасно, но отбраната на хърватите се справи. Гостите определено контралиха ритъма на играта, като в тези минути блеснаха уменията на Лука Модрич, който умело задържаше топката и организираше контраатаки. На два пъти Будимир беше извеждан на добри позиции, но не успяваше да се разпише.

В края на първото полувреме французите упражниха натиск, като стигнаха до няколко ъглови удара. Люка Дин стигна до стрелкова позиция, но Будимир блокира удара му.

Втората част започна с натиск на домакините, като първата вузможност се откри пред Мбапе, но отбраната на Хърватия се справи. В 54-ата минута Карим Бензема получи отлично подаване, бранителите на Хърватия го неутрализираха. В крайна сметка резервата Орелиен Чуамени отправи удар, но той беше отразен.

Французите продължиха да търсят поне изравнителен гол. В 61-ата минута Мбапе пропусна отлична възможност за гол, но  Ивица Ивушич реагира отлично. В 72-ата минута и стражът на Франция Майк Менян се прояви добре сред удар на Ловро Маер.

Така в крайна сметка резултатът се запази, което означаваше, че Франция няма да има шанс да защити титлата си в Лига на нациите.

Франция - Хърватия 0:1
0:1 - Модрич 5-дузпа

Франция: Менян, Кунде, Конате, Кимпембе, Дин, Нкунку, Гендузи, Камара, Рабио, Мбапе, Бензема

Хърватия: Ивушич, Ерлич, Шутало, Станишич, Юранович, Модрич, Брозович, Ковачич, Пашалич, Брекало, Будимир.