Нидерландия и Полша не се победиха в изключителна драма

Отборите на Нидерландия и Полша завършиха 2:2 в изключителна драма на стадион “Де Кайп” в Ротердам в двубой от група 4 на Лига А. Гостите водеха с 2:0 малко след почивката, но допуснаха изравняване. В добавеното време капитанът на Нидерландия Мемфис Депай пропусна да донесе успеха на тима си от дузпа. Така Нидерландия не успя да запише трети пореден успех, но остана начело в класирането със 7 точки, докато поляците вече имат 4 и вървят трети. В другия мач от групата Уелс и Белгия завършиха 1:1.

Двубоят започна с равностойна игра, но постепенно домакините взеха инициативата. В 8-ата минута Мемфис Депай отправи удар, но той беше доста слаб и не застраши вратата на Лукаш Скорупски. Играта се пренесе в центъра, като липсваха опасности пред вратите. Едва в 15-ата минута Стивън Бергхаус се опита да застраши Скорупски с удар от дистанция, но топката мина встрани от вратата. Така се стигна до 18-ата минута, когато защитникът Мати Каш откри с първия си гол за полския национален отбор.

Той получи топката отдясно, овладя я майсторски и с диагонален удар я прати в мрежата зад Марк Флекен. Домакините се хвърлиха напред в опит да върнат гола, но атаките им не се получаваха. В 30-ата минута нидерландците стигнаха до възможност чрез Мемфис Депай, който беше намерен с центриране пред вратата, но не успя да нанесе удар с глава.

Опитите на домакините да стигнат до гол продължиха, те често стигаха до наказателното поле, но не постигаха успех, тъй като поляците се бранеха добре. В 37-ата минута защитникът Юриан Тимбер опита удар, но топката отиде в трибуните. Резултатът се запази до края на полувремето и така интригата остана за втората част. Опитите на домакините да стигнат до гол продължиха, те често стигаха до наказателното поле, но не постигаха успех, тъй като поляците се бранеха добре.

В 37-ата минута защитникът Юриан Тимбер опита удар, но топката отиде в трибуните. Резултатът се запази до края на полувремето и така интригата остана за втората част. В 50-ата минута Пьотър Жиелински прати топката за втори път в мрежата на Нидерландия. Пжемислав Франковски и Жиелински излязоха сами пред Флекен. Франковски комбинира с Жиелински, който вкара на празна врата за 2:0. Голът беше прегледан с ВАР, но в крайна сметка беше потвърден.

Авансът на гостите беше стопен още в следващата атака чрез Дейви Клаасен. Това даде импулс на домакините и само пет минути по-късно те стигнаха до изравнително попадение. Нейтън Аке центрира отляво, топката попадна у Дензъл Дъмфрис, който стреля и въпреки самоотвержените действия на трима полски играчи, които се хвърлиха пред топката, тя попадна в мрежата зад Скорупски след рикошет. И двата гола за Нидерландия бяха прегледани с ВАР и в крайна сметка зачетени.

Играта се отвори, като и двата отбора се хвърлиха в яростни атаки, като нидерландците определено бяха по-настойчиви. В 81-ата минута поляците опитаха контраатака, но Кшищоф Пьонтек беше повален в центъра на терена. Две минути по-късно Пьонтек беше изведен зад отбраната на Нидерландия и отправи неточен удар, но нападателят така или иначе беше в очевидна засада.

В добавеното време Нидерландия пропусна дузпа, след като Мемфис Депай прати топката в лявата странична греда. В последвалата минута домакините стигнаха до нова възможност, но Скорупски опази вратата си с майсторска намеса. Домакините продължиха да търсят победата до последната секунда. В самия край поляците организираха контраатака, завършила с удар от 40 метра на Гжегож Криховяк.