Хърватия остави Франция без победа в Лигата на нациите

Действащият първенец в Лигата на нациите Франция остава без победа в новото издание на турнира, след като във втория си мач стигна само до 1:1 при гостуването си на Хърватия. Срещата се игра в Сплит и беше от Група 1 на Дивизия “А”, в която са още Дания и Австрия. Адриен Рабио реализира за "петлите" в 52-рата минута, но в 83-тата Андрей Крамарич изравни от дузпа.

На старта на надпреварата преди дни французите загубиха с 1:2 от датчаните, а неуспех имаха и “ватрените”  - 0:3 срещу Австрия.

Завърналият се на пейката селекционер на световните шампиони Дидие Дешан заложи на почти изцяло нов състав, оставяйки Килиан Мбапе и Карим Бензема сред резервите. Те така и не влязоха в игра. Наставникът се задоволи само с три смени в течение на двубоя, давайки и дебют на 22-годишния Бубакар Камара, който от новия сезон ще играе в Астън Вила

Домакините прибягнаха до шест промени сред 11-те в сравнение с двубоя с австрийците. В халфовата линия бяха доказаните бойци Марсело Брозович, Матео Ковачич и капитанът Лука Модрич. За шампиона на Европа с Реал Мадрид това беше двубой №150 за представителния тим, заради което феновете организираха специална хореография в негова чест.

Двубоят започна с натиск на "петлите" и няколко центрирания в полето пред Ливакович. Хърватите обаче не бяха далеч от гол в 13-тата минута, когато Анте Будумир получи пас в коридор, но в последния момент топката му беше отнета от Салиба.

В 18-ата минута домакините пропуснаха 100-процентов шанс, при който Будимир излезе сам срещу вратаря, но Менян отрази.

Тимът на Дешан се зарадва в 31-вата минута, когато Кристофър Нкунку изпрати топката в мрежата, но голът не беше зачетен заради засада на нападателя на РБ (Лайпциг).

В 39-ата стражът на Хърватия Ливакович отрази удар на Муса Диаби, а секунди по-късно се справи с шут и на Чуамени.

Световните шампиони излязоха напред в резултата в 52-рата минута чрез Рабио. Тогава халфът на Ювентус беше изведен от Бен Йедер зад отбраната и с хубав удар с левия крак порази целта за 1:0.

Домакините опитаха да отговорят и в 71-вата Лука Модрич принуди Майк Менян да спасява атрактивно. Изтеглените напред "шахматисти" обаче изпуснаха Антоан Гризман в 76-ата, но пък вратарят Ливакович беше на мястото си и не допусна гол.

В 80-ата минута, след атака на играчите в бяло-червено, реферът Марк Гуида посочи бялата точка за нарушение в наказателното поле на Франция, но веднага след това пък получи сигнал от асистента си за засада. ВАР се намеси и изчисли, че засада няма, заради което в крайна сметка домакините спечелиха дузпа. Фаулираният Андрей Крамарич беше точен от 11-те метра за 1:1, а минутата беше 83-та.

Хърватите дори можеха да поведат в 87-ата, когато Менян спаси изстрел на Никола Влашич.

Минута по-късно обаче Гризман се провали при отлична възможност да донесе успеха на своите, след като размина вратаря, но не уцели вратата.

Това обаче не беше краят на сезона за двата отбора, защото им остават по още две срещи в турнира - на 10 и 13 юни, като след седмица те пак ще се срещнат.

Снимки: Gettyimages