Христо Илиев и Елизавета Шевченко са шампионите на 200 м

Христо Илиев (Михаил Желев – Сливен) и Елизавета Шевченко (Атлетик – София) спечелиха решителните спринтове на 200 м във втория ден (5 юни) на националния шампионат за юноши и девойки под 18 години, който се проведе на националния стадион „Васил Левски“ в София.

Илиев спечели втората си титла, след като на 4 юни завоюва златото на 100 м с личен рекорд 10.78. Атлетът от Сливен спечели с лекота серията си с 23.06 (0.1) и дори забави в последните метри.

Въпреки насрещния вятър от 2.0 м/с Христо бяга силно на финала и с 22.43 покри норматива и на тази дисциплина за европейското първенство в Йерусалим след месец.

След него се наредиха шампиони и медалисти от различни дисциплини от 4 юни. Вицешампионът на 400 м Владимир Кирчев (Галакси – Пловдив) взе втория си сребърен медал с 22.80 (22.59 в сериите), а след него се нареди шампионът на 400 м Виктор Георгиев (Надежда – София) с 23.13 (22.87 в сериите).

Победителят на 110 м с препятствия Радостин Миленов (Георги Дъков – Плевен) този път остана извън медалите с 23.19 (23.00 в сериите), а бронзовият медалист от 110 м с препятствия Борислав Попгеоргиев (Локомотив – Пловдив) завърши пети с 23.36 (23.31 в сериите). Най-малкият в този финал - 15-годишният Деян Цветанов (Ивайло Младенов – Враца), спечели медал на 100 м, а на 200 м се класира за финала с 23.44, а там остана шести с 23.37.

Шампионката на 100 м Радина Величкова (Ботев – Пловдив) отиде да се състезава на скок дължина във втория ден от състезанието и остави на подласничките й в спринта поле за изява.

Борбата за първото място бе много оспорвана межди 14-годишния талант Рая Димитрова (Свети Георги – София) и Елизавета Шевченко, които бяха съответно втора и трета на 100 м. Този път ролите се размениха и Шевченко победи три години по-малката от нея Димитрова. Насрещният вятър на финала беше много силен 3.5 м/с и всички участнички бягаха по-бавно, отколкото в сериите. Шевченко спечели с личен рекорд 26.01 (25.67 в сериите) срещу 26.22 (25.54 в сериите) на Димитрова. Четвъртата на 100 м Анна Миланова (Ивет Лалова Спринт Академи) е трета на 200 м с 26.53 (26.19 в сериите).

Шампионката на 400 м Алексана Петкова (Ивет Лалова Спринт Академи този пък остана извън медалите и зае четвъртото място с 26.53 (26.19) в сериите.

Източник и снимка: atletikabg.com