Експериментален Ливърпул се доближи на точка до Манчестър Сити, съдбата на титлата ще се реши в последния кръг

Ливърпул се наложи с 2:1 като гост на стадион "Сейнт Мерис" над Саутхамптън в мач от предпоследния 37-ми кръг на Висшата английска лига. Нейтън Редмънд изведе "светците" напред в резултата в 13-тата минута, а в 27-мата Такуми Минамино изравни. Куриозно попадение, което първоначално изглеждаше като автогол на Кайл Уокър-Питърс в 76-мата минута, донесе победата на гостите. Попадението бе записано на името на Жоел Матип. Победата позволи на тима на Юрген Клоп да се доближи на една точка от водача в класирането Манчестър Сити преди последния кръг. Воденият от Пеп Гуардиола е с 90 точки на върха в момента, а Ливърпул вече е с 89. Саутхамптън не се бори за нищо до края на сезона, като вече си е осигурил оставането в английския футболен елит през следващия сезон. В последния кръг Ливърпул е домакин на Уулвърхамптън, а Манчестър Сити също има мач на свой терен, само че срещу водения от легендата на мърсисайдци Стивън Джерард тим на Астън Вила.

Ралф Хазенхютъл бе възложил надежди на Нейтън Редмънд, Мохамед Елиунуси и Армандо Броя да бъдат основна заплаха за вратата на Алисон Бекер. Мениджърът на Ливърпул Юрген Клоп пък бе избрал състав, който бихме могли да определим като до голяма степен експериментален. В центъра на отбраната си партнираха Жоел Матип и Ибрахима Конате, което е необичайно за мърсисайдци в Премиър лийг, а освен това като ляв бек започна Константинос Цимикас. Десен бек за гостите пък тази вечер беше Джо Гомес, играл едно полувреме. Джеймс Милнър, Къртис Джоунс и Харви Елиът оформиха халфовата линия на Ливърпул, а в атака в стартовия състав бяха попаднали Такуми Минамино и Роберто Фирмино, като третият човек там беше Диого Жота. На скамейката на резервите, поради травми или треньорска преценка, не бяха Вирджил ван Дайк, Трент Александър-Арнолд, Фабиньо, Мохамед Салах и Садио Мане. Припомняме, че Ливърпул имаше тежък финал за ФА Къп в събота срещу Челси, който тимът на Клоп спечели след дузпи.

ПЪРВО ПОЛУВРЕМЕ

Още в началото на мача Ибрахима Конате получи удар от съперников футболист при въздушна борба за топката и на централния защитник на Ливърпул трябваше да му бъде оказана медицинска помощ, но той все пак остана на терена.

В 10-тата минута албанският нападател на "светците" Армандо Броя направи хубав пробив отдясно и застраши сериозно вратата на Ливърпул, но стражът Алисон Бекер скъси ъгъла и направи възлово спасяване.

В 13-тата минута обаче Алисон бе безпомощен. След контраатака на домакините Нейтън Редмънд направи отличен рейд отляво, не позволи да бъде спрян от Джо Гомес и други играчи на гостите, след което с десния крак стреля. Получи се лек рикошет в тялото на Джеймс Милнър и топката се оплете в мрежата зад Алисон - 1:0. Тук останаха известни съмнения за нарушение на бразилския защитник Лянко срещу Диого Жота в половината на Саутхамптън, което даде начало на головата контраатака.

Гостите се опитаха бързо да върнат попадението и в 18-тата минута Роберто Фирмино изпрати топката във вратата с глава след центриране от фал, но бразилският №9 на Ливърпул бе в засада и голът бе отменен. В 20-тата минута пък стражът на домакините Алекс Маккарти спаси удар на Такуми Минамино.

Постепенно Ливърпул се настани трайно в половината на домакините и в 27-мата минута резултатът бе изравнен. Джо Гомес центрира отдясно и намери Диого Жота в наказателното поле. Португалският нападател овладя много добре топката и я подаде към заелия позиция близо до него Такуми Минамино. Макар и от не най-добрия възможен ъгъл японецът стреля по брилянтен начин и опъна мрежата зад Маккарти - 1:1. По този начин азиатецът "се разписа" срещу бившия си тим, в който игра под наем от Ливърпул през миналия сезон.

Ливърпул продължаваше да атакува и в 33-тата минута Роберто Фирмино внесе напрежение в близост до вратата на Саутхамптън след центриране на Харви Елиът. Играч на "светците" почти от голлинията изби топката. В 37-мата минута Фирмино стреля опасно от далечно разстояние, но не намери целта.

В самия край на първото полувреме Джо Гомес получи контузия.

ВТОРО ПОЛУВРЕМЕ

От началото на второто полувреме в състава на Ливърпул заигра капитанът Джордан Хендерсън. Опитният халф влезе на мястото на контузения Джо Гомес, който не можа да продължи двубоя. Джеймс Милнър заигра като десен краен бранител.

Още в 48-мата минута гостите пропиляха великолепен шанс за 1:2. Костас Цимикас с пас отляво намери много добре в наказателното поле на "светците" Диого Жота, но ударът на португалеца мина на сантиметри встрани от левия страничен стълб на пазената от Маккарти врата.

В 56-тата минута гостите организираха хубава атака, при която Харви Елиът бе изведен в наказателното поле на Саутхамптън, но младият халф не успя да порази целта от малък ъгъл, като след удара му топката срещна мрежата, но от външната ѝ страна.

Ливърпул атакуваше, но липсваше добрият завършващ удар. В 64-тата минута Фирмино пробва изстрел към вратата на Маккарти, но не затрудни стража на "светците". Секунди по-късно на терена за Ливърпул се появи белгийският нападател Дивок Ориги, сменил Харви Елиът.

В 67-мата минута Ливърпул излезе напред в резултата, като това се случи по крайно куриозен начин. След центриране от корнер футболист на Саутхамптън игра с глава, след което изглеждаше, че Кайл Уокър-Питърс и Жоел Матип играят едновременно с топката с глава и тя по доста странен, но щастлив за мърсисайдци, се озова във вратата, прехвърляйки Маккарти. В крайна сметка за автор на гола бе признат официално Матип.

В 86-тата минута Къртис Джоунс стреля от дъгата на наказателното поле, но се получи рикошет и топката излезе в ъглов удар. След неговото изпълнение, от страна на Цимикас, Ибрахима Конате отправи удар с глава, но топката излезе в аут. Две минути преди края пък домакините застрашиха вратата на Ливърпул с удар на Редмънд, който обаче стреля право в Алисон.

Опитът на домакините за финален натиск не доведе до някакви сериозни опасности за вратата на Алисон в заключителните минути и футболистите на Ливърпул все още имат шанс за историческия квадрупъл, макар че не всичко е в техни ръце и Манчестър Сити може да защити миналогодишната си титла с една последна домакинска победа.

Снимки: Getty Images