Нов сблъсък между Лудогорец и Хебър - този път за Купата, на живо от Разград със съставите

Рилски спортист се развихри и отнесе Спартак в първия мач от серията

Отборът на Рилски спортист продължава перфектното си представяне в плейофите на НБЛ през настоящия сезон. Баскетболистите на Людмил Хаджисотиров поведоха с 1-0 в полуфиналната си серия срещу Спартак Плевен, след като записаха категорична победа над плевенчани с крайното 94:65 (22:17, 24:13, 29:17, 19:18) в първото си домакинство в зала “Арена Самоков”. По този начин Рилецо взима предимство в битката преди мач №2, който ще се проведе в неделя от 19:00 часа, отново в Самоков. В серията се играе до три победи от пет възможни срещи.

Рилецо нанесе най-важния си удар в двубоя във втората половина на втората четвърт, когато водени от Трей Портър домакините успяха да вдигнат аванса си от 6 на 16 точки, за да се приберат в съблекалните при резултат 46:30. С основна роля за успешното представяне на самоковци във втория период се отличи най-полезният играч на редовния сезон Трей Портър, който с присъствието си успя да създаде куп проблеми на защитата на плевенчани, а освен това заздрави защитата на Рилски спортист.

В третата четвърт пък другата голяма фигура в състава на Рилски спортист - Брендън Браун, също се развихри и успя да отбележи повече точки от целия отбор на Спартак. Американецът наниза цели 18 точки на личната си сметка спрямо 17 за плевенчани в периода, като чрез отличната му игра в офанзивен план отборът на домакините си извоюва солиден 28-точков аванс след 30 минути игра.

В игра за Рилецо не се появи стрелецът на тима Ей Джей Хес, който страда от травма в стъпалото. Спартак също не успя да завърши мача в пълен състав, но не поради здравословни причини, а защото Симеон Илиев бе дисквалифициран в началото на третата четвърт след две технически нарушения.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Домакините от Самоков записаха първата минисерия в мача, след като Трей Портър и Брендън Браун бяха точни в откриващите две нападения на Рилецо - 4:0. Напрежението в състава на Спартак си казваше думата в първите няколко минути от срещата, тъй като нищо в играта на момчетата на Тодор Тодоров не се получаваше. Рилски спортист пък продължаваше да трупа аванс на своята сметка, като серията на самоковци се покачи на осем безответни точки при 8:0. Плевенчани най-сетне се разписаха в мача, след като Мартин Маринов реализира тройка за 8:3, но така или иначе гостите продължаваха да не бъдат особено концентрирани както в офанзивен, така и в дефанзивен план.

Брендън Браун и Трей Портър пък продължаваха да комбинират успешно в нападението на Рилецо, като този път гардът намери центъра за алей-уп забивка за 10:3. Все пак отборът от Плевен най-сетне демонстрира от добре познатия си характер, като първо Коча Йовович смъкна дефицита на пет точки, а след това Николай Стоянов открадна една топка от Павлин Иванов и я завърши на празния кош от другата страна за 10:7. Рилецо наниза още една минисерия от пет безответни точки, която обаче бе неутрализирана от баскетболистите на Тодор Тодоров, след като Николай Стоянов и Мартин Маринов бяха точни за 15:12 на влизане в последните три минути игра от първата четвърт.

Впечатляващ пробив на гарда на плевенчани Коча Йовович допълнително скъси разликата, която падна до една точка при 15:14, но след това възпитаниците на Людмил Хаджисотиров отново се отскубнаха напред чрез два точно изпълнени наказателни удара от Трей Портър и тройка на Алекс Симеонов за 20:14. Павлин Иванов успя да вдигне преднината на своя отбор отново на осем точки при 22:14, преди Симеон Илиев да фиксира крайното 22:17 след една четвърт игра в "Арена Самоков".

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Авансът на Рилски спортист остана непроменен след първите 60 секунди игра във втората четвърт, която започна с точна стрелба от средно разстояние на центъра на Спартак Джървон Пресли, но веднага след това капитанът на домакините Златин Георгиев възстанови преднината на своя тим при 24:19 с два успешни изстрела от наказателната линия. Домакините от Самоков продължаваха да се опитват да се отскубнат напред в резултата, като за тази цел спомогнаха Мирослав Васов и Златин Георгиев, които увеличиха аванса на своя тим на осем точки при 33:25.

Със завръщането на Трей Портър на паркета Рилски спортист получи допълнителна помощ в подкошието, като присъствието на центъра даде резултат и домакините най-сетне достигнаха до двуцифрената разлика при 38:27 с оставащи около три минути до края на първото полувреме. Портър бе отговорен пряко за минисерията на домакините, след като вкара три точки, а след това овладя борба в нападение, в резултат на която Деян Карамфилов бе точен от средно разстояние. Нападенията на Спартак ставаха все по-трудни и мудни, а Портър и Брендън Браун увеличиха серията на домакините на девет поредни точки при 42:27.

Дори и таймаутът на Тодор Тодоров не свърши работа на гостите, които не успяха да отбележат веднага след прекъсването, а за капак Трей Портър отново разтресе коша им, за да покачи преднината на 17 точки при 44:27. Сушата на плевенчани бе стопирана от страхотна тройка на Мартин Маринов, който не се притесни от намиращия се пред него Деян Карамфилов и реализира стрелбата, за да скъси дистанцията до 44:30 с една минута до края на втората четвърт. Брендън Браун стана автор на последните две точки за първото полувреме, като гардът на домакините оформи резултат 46:30 в полза на Рилски спортист.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Отлично завършена бърза атака от страна на Николай Стоянов постави оптимистично начало на третата четвърт за спартаклии, които обаче след това не само допуснаха две точки от Брендън Браун, ами и след това загубиха Симеон Илиев, който бе дисквалифициран след две технически нарушения заради реакция срещу съдията Калоян Костов. Браун пък не трепна на два пъти от наказателната линия и вдигна разликата до 18 точки при 50:32 след две минути игра от второто полувреме. Брендън Браун пък бе автор на първите осем точки за Рилски спортист в третия период, като именно той доставяше спокойствие в редиците на своя тим - 54:35 при преполовяването на четвъртината.

Единственият по-голям проблем за Людмил Хаджисотиров и щаба му бе понесеният удар в лицето, който звездата на тима Трей Портър получи от Максим Корниенко. Най-полезният играч на редовния сезон напусна паркета и се запъти към съблекалните, като неговото място на терена бе заето от Барет Бенсън. Двата отбора осезаемо вдигнаха темпото в следващите минути, като организацията на нападенията куцаше. Все пак домакините първи намалиха оборотите и след добре проведена атака Мирослав Васов отбеляза първата си тройка в мача след чудесен пас на Златин Георгиев - 57:36.

Рилски спортист продължаваше да държи разликата в рамките на 20-те точки в следващите минути, като наказателната акция на Брендън Браун нямаше край - 65:43 в полза на домакините след нова тройка на американеца. Възпитаниците на Удо за момент качиха преднината си до 30 точки към края на третата четвърт, като в крайна сметка на светлинното табло бе изписан резултат 75:47 след 30 минути игра в залата на домакините. Интересното е, че Брендън Браун собственоръчно вкара повече точки от целия отбор на Спартак в четвъртината - 18 точки за гарда срещу 17 за плевенчани.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Гардът на домакините Павлин Иванов пък успя да спре лошата серия от далечно разстояние, след като наниза първата си тройка от петия си опит в двубоя, за да възстанови 29-точковия аванс на своя тим при 78:49. Спартак показа признаци на живот и скъси дефицита си на 25 точки в следващите минути, което изнерви старши треньора на Людмил Хаджисотиров, който поиска таймаут, за да напомни на своите хора, че мачът все още не е приключил. Неговите баскетболисти реагираха с тройка на Деян Карамфилов, който след това наниза още две поредни далечни стрелби, за да стане един от най-резултатните играчи на Рилецо в днешния мач - 17 точки до момента за гарда и 87:58 в полза на самоковци.

С очертаващия се разгром Удо извади всичките си титуляри от игра, като игрово време получиха Николай Георгиев, Васил Попов и Георги Адирков. Последните двама се погрижиха да запишат имената си сред реализаторите, след като първо Попов отбеляза тройка от нулев ъгъл, а след това Адирков наниза чрез отличен пробив към коша. Крайният резултат бе фиксиран при 94:65.

Брендън Браун завърши като най-резултатен за Рилски спортист с 24 точки и 6 асистенции. Трей Портър се разписа със 17 точки и 7 борби за само 15 минути на терена, а Деян Карамфилов завърши със 17 точки и 5 асистенции от пейката на домакините.

Джервон Пресли изигра най-силния си мач с екипа на Спартак през сезона, след като отбеляза 16 точки и хвана 5 борби. Мартин Маринов реализира още 12 точки, а Николай Стоянов завърши с 11.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Брендън Браун 24, Павлин Иванов 5, Мирослав Васов 7, Алекс Симеонов 7, Трей Портър 17 (Деян Карамфилов 17, Златин Георгиев 8, Коди Карлсън 4, Васил Попов 3, Георги Адирков 2, Николай Георгиев, Барет Бенсън)

СПАРТАК ПЛЕВЕН: Коча Йовович 7, Мартин Маринов 12, Николай Стоянов 11, Димитър Маринчешки 4, Максим Корниенко 5 (Джервон Пресли 16, Николай Маринов 6, Симеон Илиев 3, Ивко Ивков 1, Николай Иванов)