Интер разби Милан в дербито и е на финал за Купата след 11 години

Отборът на Интер записа убедителен успех с 3:0 над Милан в Дерби дела Мадонина, което беше мач реванш от полуфиналите за Купата на Италия. Лаутаро Мартинес (4’, 40’) и резервата Робин Госенс (82’) отбелязаха попаденията в двубоя. Първата среща завърши при нулево реми, така че с общ резултат 3:0 „нерадзурите“ се класираха за първия си финал в турнира от 2011 година насам. Също така „Змията“ постигна първата си победа в Дербито на Милано през този сезон от четвъртия си опит.

Симоне Индзаги извърши три промени в стартовия си състав. Стефан де Фрай се завърна в отбрана на мястото на Данило Д'Амброзио, а на десния фланг започна Матео Дармиан вместо Дензъл Дъмфрис. В атака пък Лаутаро беше предпочетен пред Един Джеко за партньор на Хоакин Корея. Стефано Пиоли направи само една промяна в своята единайсеторка. Отпадналият в последния момент за мача с Дженоа десен бек Давиде Калабрия се завърна, заменяйки Матео Габия, и носеше капитанската лента на тима. На върха на атаката отново играеше Оливие Жиру.

По традиция феновете на двата отбора показаха специални хореографии точно преди началото на мача. Тази на „Курва Норд“ изобразяваше 1908 година и огромна синя змия, поглъщаща червен дявол, а от „Курва Суд“ пресъздадоха червено-черна фланелка, добавяйки надписа: „Всичко за нея“.

„Нерадзурите“ започнаха мача по възможно най-добрия начин, след като поведоха още в четвъртата минута. Тогава Дармиан насочи топката към Лаутаро, който се разписа с чудесно воле и така сложи край на серията на Майк Менян от седем сухи мрежи. В 12-ата минута Франк Кесие отправи първия удар за "росонерите" в мача, но така прати топката от външата страна на мрежата. Малко след това Хакан Чалханоолу нанесе слаб шут, но си спечели корнер след рикошет. В 28-ата минута Рафаел Леао се справи с Милан Шкриняр и стреля, но Самир Ханданович изби с крак топката в корнер. Две минути по-късно вратарят спаси и опасен удар на Алексис Салемакерс от разстояние. Последва шут и на Сандро Тонали, който обаче рикошира в Жиру и излезе в аут.

В 35-ата минута Чалханоолу изведе Корея, който беше спрян от Тео Ернандес с цената на нарушение и жълт картон. След прекия свободен удар Барела стреля от дистанция и прати топката над вратата. В 39-ата минута Ернандес осъществи рейд и след двойно подаване със Салемакерс опита удар, който беше блокиран, а Иван Перишич попречи на Франк Кесие да добута топката във вратата. Секунди по-късно Леао стреля, а Ханданович с крака отрази неговия шут. Последва атака на Интер, при която Корея пусна страхотен пас към Лаутаро, а аржентинецът прехвърли Менян със своя удар за втория си гол в мача. Точно преди почивката нападателят можеше да оформи своя хеттрик, стреляйки с глава след корнер, но топката мина покрай вратата.

На почивката Пиоли реагира с двойна смяна, пускайки Браим Диас и Жуниор Месиас в игра. В 52-ата минута Лаутаро отново пробва шут, но този път Менян го изби в корнер. Малко след това Ернандес опита удар, който не намери целта. В 55-ата минута Дармиан падна в наказателното поле след единоборство с французина, но не последва съдийски сигнал за дузпа. В 59-ата минута "росонерите" организираха продължителна атака, но противниковите защитници блокираха техните изстрели. В 68-ата минута Исмаел Бенасер прати топката в противниковата мрежа с далечен шут по земя след корнер. Последва обаче дълго преглеждане на ситуацията с ВАР и Маурицио Мариани отмени попадението заради пасивна засада на Пиер Калюлю, тъй като реши, че защитникът е попречил на Ханданович да реагира при изстрела на Бенасер.

В 72-ата минута Ернандес отправи удар по земя, който беше уловен от вратаря. Десет минути по-късно Артуро Видал пусна извеждащ пас към Марсело Брозович в наказателното поле. Хърватинът след това насочи топката към Госенс, който отблизо вкара първото си попадение с екипа на "нерадзурите". В 86-ата минута Марко Лазетич замени Леао и така записа дебюта си за "Дявола". В 90-ата минута Месиас отправи удар, който не беше проблем за Ханданович. В добавеното време Кесие направи последния пропуск в мача и така вратарят запази мрежата си суха.

По този начин Интер стана първият финалист за Купата на Италия, като негов съперник в битката за трофея на 11 май ще бъде някой измежду Ювентус и Фиорентина, чийто реванш е в сряда. "Нерадзурите" се борят и за Скудетото, така че мечтата им за първи техен дубъл от 2010 година насам е жива.

ИНТЕР - МИЛАН 3:0

1:0 Лаутаро (4')

2:0 Лаутаро (40')

3:0 Госенс (82')

Интер: Ханданович, Шкриняр, Де Фрай, Бастони, Дармиан, Барела, Брозович, Чалханоолу, Перишич, Корея, Лаутаро

Милан: Менян, Калабрия, Калюлю, Томори, Ернандес, Бенасер, Тонали, Салемакерс, Кесие, Леао, Жиру

Снимки: Imago