ЦСКА - София отдалечи Левски от третото място

Отборите на ЦСКА - София и Левски отново не се победиха и отново не си вкараха гол през тази пролет. Във втори пореден мач "червените" и "сините" завършиха 0:0. Това се случи в първия двубой от шампионския плейоф на efbet Лига.  "Сините" бяха по-добрият тим преди почивката, докато след почивката двубоят стана двуостър и двамата вратари направиха по едно важно спасяване, а последните минути "червените" пропуснаха най-чистото положение в срещата.

Тимът на Алън Пардю остана на второ място с актив от 53 точки, докато отборът на Станимир Стоилов е с 43 точки на пето място и се отдалечи на шест точки от крайната цел на тима - третата позиция, която е заета от Ботев (Пловдив).

Лошата новина за "сините" е, че Илиян Стефанов получи картон и пропуска реванша за Купата на България с Лудогорец, докато тази за "червените" е, че двамата титуляри Жеферсон и Иван Турицов ще бъдат наказани за мачовете със Славия и Лудогорец.

30 ЦСКА - София - Левски  II

Отборът на ЦСКА - София удължи серията си на десет поредни мача без поражение срещу вечния съперник - четири победи и шест равенства. Последният успех на “сините” е отпреди 38 месеца.

След много бурна седмица в двата лагера “червени” и “сини” излязоха за трите точки. Двата тима записаха победи в първите полуфинали за Купата на България при гостуванията си, а Стойчо Младенов подаде оставка и бе заменен от Алън Пардю, докато Станимир Стоилов бе на трибуните, след като бе наказан.

Английският специалист направи две промени от успеха с 2:0 над Славия за Купата на България. Федерико Варела и Георги Йомов бяха заменени от Греъм Кери и Яник Вилсхут. Отново вратар бе Димитър Евтимов, а Иван Турицов, Амос Юга, Мено Кох и Брадли Мазику бяха в защита. Опорни халфове бяха Карлос Мухар и Жеферсон, докато Греъм Кери, Маурисио Гарсес и Вилсхут помагаха на голмайстора Жорди Кайседо в атака.

22 ЦСКА - София - Левски I

Наказаният Мъри Стоилов пък направи три промени от победата с 3:2 над Лудогорец в Разград за Купата на България,  а на негово място на пейката бе дясната му ръка Цанко Цветанов. Михайлов, Краев и Петков замениха Пламен Андреев, наказания Хосе Кордоба и Георги Миланов, който се контузи преди мача. Капитанът Николай Михайлов се завърна под рамката, а Драган Михайлович, Килиан ван дер Каап, Сонко Сундберг и Цунами бяха бранителите. Андриан Краев и Филип Кръстев бяха опорните полузащитници. Марин Петков, Илиян Стефанов и Уелтон действаха зад Билал Бари.

26-кратните шампиони имаха само продукти на собствената си школа на пейката, като сред тях бяха цели четирима тийнейджъри, а компания им правеха Радослав Цонев, Иван Горанов и Патрик-Габриел Галчев.

Теренът на стадион "Васил Левски" бе мокър след дъжда, който се изля над столицата, и затрудни и двата отбора. Този път специални хореографии нямаше, а секторите “Б” и “В” бяха по-пълни от огледалните си “Г” и “А”, в които феновете на "червените" атакуваха шефовете на клуба: "Ръководството с най-голям толеранс пропиля и последния си шанс".

“Сините” започнаха с по-голямо самочувствие и до 20-ата минута имаха три удара. Уелтон, Стефанов и Краев стреляха далеч от целта. В 25-ата минута Краев от малък ъгъл нанесе първия точен изстрел, но Евтимов без проблем спаси. През цялата първа част играчите в синьо бяха по-активни и се опитваха да градят играта, докато “червените” разчитаха предимно на контраатаки. Кери също стреля далеч от целта в края на първата част, в която Юга и Кери получиха жълти картони. Първото полувреме завърши с неуспешен опита за изстрел от пряк свободен изстрел на Цунами.

На почивката Йоан Баи замени Вилсхут. Секунди след подновяването на играта първата опасност бе пред Михайлов, но Сундберг изби в корнер, а след центрирането му вратарят излезе и хвана без проблем. В 48-ата минута Бари с глава пропусна да открие след хубаво центриране на Михайлович.

Малко след това глупава постъпка на Стефанов го извади от реванша с Лудогорец, след като за фал в наказателното поле на противника, халфът получи жълт картон и ще бъде наказан. Уелтон също бе санкциониран с жълт картон.

Михайлов спаси Левски в 58-ата минута, когато със сетни усилия изби изстрел от 10 метра на Кери. Жеферсон получи жълт картон за опасна игра, като рискуваше и нещо повече. Картонът вади бразилеца за мачовете със Славия и Лудогорец.

В 61-ата минута Бари се пребори за топката след единоборство с Кох, но останал сам срещу Евтимов си поведе лошо топката и вратарят спаси. Минута по-късно Уелтон излезе очи в очи със стража на “червените” и стреля силно, стражът обаче парира удара.

При центриране на Кери от фал Петков игра с глава и сантиметри го разминаха от автогол. Това се случи в 66-ата минута, а в 72-ата минута Гарсес прати топката в мрежата на Михайлов. Попадението обаче не бе зачетено заради засада на бразилеца.

Варела също се появи на терена, а Галчев замени Петков при “сините”. Иван Турицов след поредното си нарушение срещу Уелтон също видя жълтия картон и подобно на Жеферсон пропуска мачовете със Славия и Лудогорец. Невероятен пропуск направи Гарсес в 83-ата минута, когато след грешка на Михайлович остана очи в очи с Михайлов, но стреля над вратата.

В даденото продължение удар на Варела бе избит в ъглов удар, а в последната секунда Жеферсон пропусна отлична възможност с глава. Ники Михайлов пък изпревали рекорда на баща си и дядо си за клуба(12 мача без допуснат гол), като записа 13-та "суха" мрежа през сезона. Така двубоят за втори пореден път завърши 0:0, а също така това е четвъртото равенство без гол между тези два клуба в последните три години за първенство.

Есента ЦСКА-София спечели с 2:1, а сега има сериозен шанс "сините" и "червените" да играят още един мач през този сезон, който и да бъде най-важният - финал за Купата на България, но първо двата тима трябва да довършат започнатото от първите полуфинали.