Левски спря победната серия на ЦСКА - София и Стойчо

Отборите на Левски и ЦСКА - София не успяха да излъчат победител в дербито от 22-ия кръг на efbet Лига. Двубоят на стадион “Васил Левски” завърши 0:0 при силен снеговалеж пред около 18 000 зрители. Както винаги в тези сблъсъци драми не липсваха. Така беше и този път, след като мачът бе прекратен за около десетина минути поради силния сняг, а през втората част левите защитници на “сини” и “червени” - Цунами (54`) и Брадли Мазику (90`) бяха изгонени. Бразилецът за втори жълт картон, а конгоанецът с директен такъв, но след намесата на ВАР.

Видео технологията трябваше да се намесва и в 20-ата минута, когато тимът на Стойчо Младенов искаше дузпа за нарушение срещу Иван Турицов, каквато не бе отсъдена.

Георги Йомов и резервата Вилдсхут направиха сериозни пропуски след почивката. При положението на нидерландеца Михайлов спаси своите с добър рефлекс, а колегата му Бусато също трябваше да показва качествата си при удар на Сундберг.

Въпреки спечелената точка Левски остана в девети пореден мач без успех срещу своя съперник, но спря победната серия на ЦСКА - София в дербито от три поредни успеха и тази на Стойчо Младенов, който последните осем пъти всеки път триумфираше срещу 26-кратните шампиони. От последния успех на "сините" пък минаха над три години, той бе на 24 февруари 2019 година.

21 Левски - ЦСКА - София II

Второто равенство през тази пролет за "червените" остави тима с 48 точки, на три точки от Лудогорец, но потенциално на - 6, ако шампионите спечелят утрешното си гостуване на Ботев (Враца). Левски пък за първи път не постигна пълен успех след подновяването на шампионата, като с актив от 33 точки е на пето място и се отдалечи на шест от третия Ботев (Пловдив).

44 Левски - ЦСКА - София I

Наставникът на “сините” Станимир Стоилов направи две промени от успеха с 2:0 над ЦСКА 1948 в миналия кръг. Георги Миланов и Драган Михайлович се завърнаха, като замениха Марин Петков и Петрик-Гариел Галчев.

Николай Михайлов бе под рамката, след като пропусна мача за Купата на България със Септември (2:0), Драган Михайлович, Сонко Сундберг, Хосе Кордоба и Цунами бяха бранителите, Андриан Краев и Филип Кръстев бяха опорните халфове, а Димитър Костадинов бе зад Билал Бари. Уелтон и Георги Миланов пък бяха на двата фланга, като опитният футболист се завърна сред титулярите в първенството за първи път от 22 ноември.

Стойчо Младенов, който има общо 10 победи над Левски не направи нито една промяна в състава от успеха с 2:0 над Локомотив (Пловдив) за Купата на България през седмицата. Густаво Бусато бе под рамката, а Иван Турицов, Юржен Матей, Мено Кох и Брадли Мазику бяха бранителите. Жеферсон и Амос Юга бяха опорните полузащитници, докато Греъм Кери, Карло Мухар и Георги Йомов действаха зад голмайстора Жорди Кайседо.

Въпреки лошото време отново шоуто по трибуните не липсваше. Агитката на “сините” в препълнения Сектор “А” първа показа своята хореография за любимия тим. "От първата глътка въздух до последния удар на сърцето", написаха ултрасите.

След това Сектор “Г” отвърна с хореография, която беше срещу БФС и огромен транспарант, който гласеше: “Фитилът на търпението ни гори!”

Малко след това овациите на стадиона събра Сектор “Б”. Най-върлите привърженици на Левски изкараха огромен плакат с размери 75 метра на 45 метра, в който отпразнуваха 20-годишното си приятелство с тифозите на Лацио, като освен емблемите на двата клуба имаше и символите на София и Рим.

Още в самото начало Йомов бе пощаден от рефера, след като влезе много лошо в краката на противников футболист.

В 20-ата минута Турицов излезе сам срещу Михайлов, като с левия крак стреля лошо, но след това падна на земята след съприкосновение с Кордоба. "Червените" искаха дузпа, като се наложи Железов да чака две минути помощ от ВАР, но след това даде знак играта да продължи.

След това реферът пък не показа жълт картон на Краев и това вбеси скамейката на "червените". Футбол не се играеше, като на лошия терен преобладаваше борбата, но в тези минути по-силните физически играчи на Младенов имаха предимство.

Нито едно положение обаче не бе създадено пред вратите, а накрая Юга получи картон за фал срещу Краев. Преди това Цунами два пъти имаше основание да иска корнер, но бе отсъден аут и след протестите му бе санкциониран с жълт картон.

На почивката част от агитката на "червените" нахлу на пистата и тръгна към Сектор "А", но органите на реда излязоха, за да ги спрат, а същото сториха и с ултрасите на "сините", които също искаха да нахлуват.

Левски започна по-добре след паузата и Кръстев пробва слаб удар, но веднага след това в 49-ата минута Йомов пропусна сам срещу Михайлов. Пет минути по-късно Цунами изрита Турицов и получи втори жълт картон, като остави "сините" с човек по-малко. Ван дер Каап влезе на мястото в Костадинов и Кордоба отиде на поста ляв защитник.

Вилдсхут и Бисмарк влязоха за "червените", които започнаха по-сериозно да търсят победата. Головото положение обаче бе пред тяхната врата в 69-ата минута, като Сунберг стреля опасно с глава след центриране от фал, но Бусато показа рефлекс и спаси.

Малко след това Мухар взе греблото от почистващия терена, който влезе да изчисти линиите, докато имаше ъглов удар за ЦСКА - София. Хърватинът стори това за секунди и развесели публиката, а също така получи и благодарности от човека с лопатата.

В 74-ата минута Вилдсхут се откъсна от Кордоба и излезе сам срещу Ники Михайлов. Нидерландецът стреля долу вдясно, но стражът с отличен рефлекс спаси своя тим.

Нов голям пропуск на Йомов в 83-ата минута, когато крилото не успя да насочи топката във вратата от 10 метра.

Левски не спря да се опитва на контраатака да изненада своя противник и в 88-ата минута пропусна отлична възможност, след като Кордоба не успя да подаде на Кръстев и Петков. Играчите на Младенов също търсеха трите точки, но няколко мелета не бяха достатъчни. Така срещата завърши без голове 0:0, като за последните три години това е трето подобно равенство.

След реформите в българския елит преди пет години, "червените" доминират категорично над "сините", като от 19 мача са спечелили осем от тях, осем пъти срещите са завършили наравно, а 26-кратните шампиони имат едва три победи. Головата разлика е 28:17 в полза носителя на Купата на България, който спечели през есента с 2:1 след обрат.

Интересното е, че от мача през есента Мъри имаше шест промени сред титулярите, докато Младенов стартира с девет от 11-те през септември.

Двата тима вече са в серия от девет поредни мача без поражение в шампионата и продължават да гонят целите си в оставащите четири мача от редовния сезон, плейофите и полуфиналите за Купата.

"Сините" обаче загубиха двама титуляри за мача с Лудогорец в Разград през другата седмица. Освен Цунами и Краев ще бъде наказан за два мача.

ЛЕВСКИ 0:0 ЦСКА - София

ЛЕВСКИ (4-1-4-1): 13. Николай Михайлов; 91. Драган Михайлович, 23. Сонко Сундберг, 33. Хосе Кордоба, 6. Цунами; 8. Андриан Краев; 7. Георги Миланов, 30. Филип Кръстев, 20. Димитър Костадинов, 17. Уелтон; 19. Билал Бари

ЦСКА-София (4-2-3-1): 1. Густаво Бусато, 19. Иван Турицов, 2. Юржен Матей, 4. Мено Кох, 18. Брадли Мазику, 3. Жеферсон, 21. Амос Юга, 8. Греъм Кери, 24. Карло Мухар, 10. Георги Йомов, 9. Жорди Кайседо

Снимки: Владимир Иванов | Снимки: Борислав Трошев