Звездата на РБ Лайпциг срази Аталанта

РБ Лайпциг се класира за полуфиналите на Лига Европа, след като победи с 2:0 Аталанта в Бергамо. И двете попадения за германския тим вкара Кристофър Нкунку. Френският нападател за пореден път показа колко е важен за отбора си. Той откри резултата в 18-ата минута след пас на Конрад Лаймер, а в 87-ата сложи точка на спора с точно изпълнена дузпа.

В първия двубой и двата тима създадоха много положения, но си вкараха само по един гол. Аталанта излезе със самочувствието на отбор, който няма загуба в 14 поредни домакински мача в евротурнирите. Старши треньорът Джан Пиеро Гасперини заложи в предни позиции на Дуван Сапата, подпомоган от Руслан Малиновский и Жереми Бога. Четиримата в средата на терена бяха Давиде Дзапакоста, Ремо Фройлер, Тюн Купмейнерс и Ханс Хатебур

Наставникът на гостите Доменико Тедеско пусна в предни позиции Кристофър Нкунку и Андре Силва, а зад тях действаше Дани Олмо. Бенямин Хендрикс и Анхелиньо уплътняваха двата фланга. На пейката останаха футболисти като Юсуф Поулсен, Емил Форшберг и Доминик Собослай

Първата възможност за гол се откри пред Дзапакоста след подаване на Малиновский, но Петер Гулачи изби удара на италианския национал. РБ Лайпциг отвърна с шут на Хендрикс, блокиран от Мерих Демирал. В 15-ата минута Андре Силва пропусна да даде преднина на гостите, а в 17-ата Гулачи отново се справи с изстрел на Дзапакоста

След толкова добри положения беше логично да се очаква гол и такъв падна в мрежата на Аталанта. В 18-ата минута РБ Лайпциг организира скоростна атака, при която Конрад Лаймер проби отдясно и подаде на Нкунку а той не сбърка на празна врата. И в предишните си две домакинства в елиминациите на Лига Европа Аталанта се озова в ролята на догонващ и това не беше нищо ново за "бергамаските". Те се постараха бързо да изравнят, но РБ Лайпциг показа завидна стабилност в дефанзивен план.

Най-активен в състава на Гасперини беше Малиновксий, а Бога често бъркаше и провали няколко добри атака на домакините. В 30-ата минута Анхелиньо можеше да вкара втори гол за РБ Лайпциг, но Хуан Мусо внимаваше. В 36-ата аржентинският страж спаси и удар на Олмо. Aталанта нито веднъж не застраши сериозно вратата на Гулачи и Гасперини трябваше да промени нещо.

В началото на втората част домакините имаха претенции за дузпа за игра с ръка на Олмо, но след като прегледа ситуацията с помощта на ВАР, Антонио Матеу Лаос реши да не посочва бялата точка. Аталанта постепенно вдигна оборотите и започна да създава повече проблеми за бранителите на РБ Лайпциг. В 62-ата минута Хатебур беше изпуснат на далечната греда, но прати топката в аут. Малко преди това Луис Муриел замени Малиновский.

Стихийният натиск на "бегамаските" не доведе до нищо. В 86-ата минута Нкунку се измъкна в наказателното поле и беше фаулиран от Мусо. Нападателят над гостите само застана зад топката и превърна дузпата в гол. Реферът Матеу Лаос даде продължение от цели 7 минути, но в тях Аталанта нямаше сили дори за почетен гол.

Снимки: Gettyimages