Манчестър Сити изкова крехък аванс срещу Атлетико Мадрид, Де Бройне герой за "гражданите"

Отборът на Манчестър Сити взе заслужен аванс от 1:0 над Атлетико Мадрид  в първи двубой от 1/4-финалите на Шампионската лига на "Етихад". След безрезултатни първи 45 минути, крайният резултат беше оформен от Кевин Де Бройне в 70-ата минута.

Двубоят се изигра според предварителните очаквания. "Гражданите" владееха повече инициативата, докато гостите от Мадрид заложиха на солидна отбрана, като единствената им грешка беше наказана от белгийския ас. Изходът на сблъсъка остава открит и всичко ще се реши на "Уанда Метрополитано".

Това бе един от най-интересните сблъсъци от този етап на надпреварата.

Един срещу друг застанаха шампионите на Англия и Испания и всеки от тях искаше да защити честта си по най-добрия възможен начин и да продължи напред.

Двубоят бе любопитен и заради срещата между двама от считаните за най-добри тактици в съвременния футбол - Джосеп Гуардиола и Диего Симеоне.

И двата отбора влязоха в добра форма в срещата. Атлетико бе в серия от 6 поредни победи, докато Манчестър Сити не познаваше загубата в седемте си последни мача.

Мениджърът на Сити Джосеп Гуардиола бе извършил три промени спрямо състава, победил Бърнли в Премиър лийг в събота. Риад Марез, Бернардо Силва и Джон Стоунс се завърнаха в стартовите 11, като заеха местата съответно на Фил Фоудън и Джак Грийлиш, както и на наказания Кайл Уокър

Колегата му Диего Симеоне пък направи две промени спрямо състава, който преодоля Алавес в събота в Ла Лига. Коке се завърна сред титулярите, както и Фелипе.

Двубоят започна с позиционна игра, като “гражданите” владееха повече топката в началните минути, докато гостите приеха играта в своята половина. Първият удар беше отправен в осмата минута, когато Кансело стреля, но топката беше спряна в наказателното поле. В 10-ата минута беше насочен пас към Кевин Де Бройне, но белгиецът не успя да достигне топката.

Две минути по-късно Де Бройне успя да отправи удари, но Шиме Върсалко го отрази. Минута по-късно и пред Лапорт се откри възможност, но топката мина встрани от вратата. В 14-ата минута манчестърци претендираха за дузпа след падане на Рахийм Стърлинг на границата на наказателното поле, но това щеше да е пресилено. Домакините продължаваха да владеят инициативата, но не успяваха да затруднят особено вратаря Ян Облак.

16 Манчестър Сити - Атлетико Мадрид 1:0, първи 1/4-финален сблъсък от ШЛ (05.04.2022)

В 20-ата минута Кансело пресече подаване в наказателното поле на Сити и Облак успя да улови.Мадридчани трудно напускаха своята половина, а и не показваха особено желание да организират контраатаки.

Мадридчани организираха първата си сериозна атака в 38-ата минута. Върсалко потъси Йоренте с далечно подаване, но играчите на Сити успяха да създадат изкуствена засада и опасността премина. Така първото полувреме завърши без отбелязан гол. Манчестър Сити доминираше, но така и не стигна до голово положение и всичко остана за второто полувреме.

След паузата Атлетико създаде първата ситуация, след като Маркос Йоренте изскочи един на един срещу Едерсон, но ударът му беше много лош, а и имаше сигнал за засада.

В 51-ата минута “дюшекчиите” отново затрудниха Манчестър Сити. Три миниту по-късно се стигна до изпълнение на две поредни статични положения пред вратата на Атлетико. При второто Де Бройне успя да прехвърли стената и топката полетя към долния ляв ъгъл, но Облак спаси, а след това с крак изчисти топката и попречи на Кансело да направи добавка.

Натискът на Сити се засили и така се стигна до 70-ата минута. Фил Фоудън намери чудесно Де Бройне в наказателното поле, белгиецът напредна и с удар с десния крак откри резултата.

След гола Атлетико заложи на висока преса, но “гражданите” не се подддадоха на напрежението и в 80-ата минута можеха да удвоят в своя полза. Фоудън получи топката от Бернардо Силва и подаде на Де Бройне, чийто удар беше париран от Савич. В края на мача нервите взеха връх, но напрежението беше потушено с жълти картони за Анхел Кореа и Габриел Жезус. Така резултатът се запази до края на мача, а интригата за реванша остава голяма.

Манчестър Сити - Атлетико Мадрид 1:0
1:0 - Де Бройне 70

Манчестър Сити: Едерсон, Кансело, Лапорт, Стоунс, Аке, Силва, Родри, Де Бройне, Гюндоган, Марез, Стърлинг.

Атлетико Мадрид: Облак, Върсалко, Савич, Фелипе, Рейнилдо, Лоди, Кондогбия, Йоренте, Коке, Гризман, Феликс.