Очаквайте в 17:00: Левски с последна тренировка преди срещата с Берое, "сините" са амбицирани да се върнат към победите

Голяма глупост на Десподов лиши България от престижен резултат с Хърватия

Националният отбор на България пропусна уникален шанс да запише изключително престижен резултат срещу финалиста от последното световно първенство - Хърватия. “Лъвовете” отстъпиха с 1:2 на “шахматистите”, след като поведоха в 69-ата минута с гол на Кирил Десподов, а седем минути по-рано противникът бе останал с човек по-малко заради червен картон на Дуйе Чалета-Цар. Футболист №1 на България, който бе и капитан на тима, обаче изключително глупаво си изпроси червен картон, след като свали своята фланелка при радостта си, а вече имаше един картон. Така в 76-ата минута Лука Модрич изравни от дузпа, която беше бурно оспорвана от “трикольорите”, а в 80-ата минута Андрей Крамарич донесе победата на Хърватия с точен изстрел.

Последва страхотен пропуск на България, а веднъж и гредата бе ударена от Андреа Христов, но бе свирено и нарушение срещу вратаря. Така националите вече в 20-ти пореден мач нямат победа далеч от родината.

Контролата на модерния "Едюкейшън Стейдиъм" бе втората на катарска земя за двата тима. "Лъвовете" отстъпиха с 1:2 от Катар в първия мач, докато "шахматистите" завършиха 1:1 със Словения.

Наставникът на "трикольорите" Ясен Петров направи четири промени сред титулярите в сравнение с 11-те, които стартираха при поражението от Катар преди няколко дни. От първата минута започнаха Светослав Вуцов, Едисон Йорданов, Ивайло Чочев и Радослав Кирилов, които замениха Николай Михайлов, Васил Божиков, Георги Костадинов и Спас Делев.

В схемата 4-2-3-1 българите излязоха с Вуцов под рамката, Турицов, Петко Христов, Андреа Христов и Йорданов в защита. Чочев и Кристиян Малинов като опорни халфове, а Тодор Неделев действаше зад Мартин Минчев. Кирил Десподов и Кирилов бяха на двата фланга.

Златко Далич направи цели 10 промени от пропуснатата победа срещу словенците. Единствено Чалета-Цар отново без сред титулярите за сребърните медалисти от последния Мондиал, които излязоха с втория си състав.

Ивица Ивушич бе вратар, а тримата защитници бяха Домагой Вида, Миле Шкорич и Дуйе Чалета-Цар. Дебютантът Никола Моро бе пред тях, а Мислав Оршич, Марио Пашалич, Ловро Майер и Борна Баришич действаха зад Никола Влашич и Марко Ливая.

Хърватите започнаха по-добре мача и в 11-ата минута Вуцов трябваше да избива удар на Майер, който отиваше към горния ляв ъгъл на вратата. Оршич стреля в 13-ата минута, но защитата на “трикольорите” изби. При първата си добра атака Десподов изведе Минчев, но Шкорич го изпревари и след сблъсък с играча на Спарта (Прага) получи травма. Удар на дебютанта Моро бе избит в ъглов удар от Вуцов в 20-ата минута.

Пет минути по-късно България пропусна най-добрата си възможност. Ради Кирилов имаше шанс да излезе на стрелкова позиция, но Ивица Ивушич изби в ъглов удар. Марин Понграчич пък замени контузения Шкорич.

Вуцов трябваше да се намесва при изстрел на Баришич в 35-ата минута, родният тим отвърна с удар на Йорданов, който не попадна в рамката на вратата.

На почивката Атанас Илиев се появи вместо Минчев, а Ковачич и Перишич влязоха за хърватите. Играчът на Интер първи отправи изстрел. В 48-ата минута Деспосов не затрудни Ивушич, а в 51-ата минута Тодор Неделев стреля от фал и стражът на хърватите изби с една ръка.

Изстрел на Майер с глава бе спасен от Вуцов в 55-ата минута, а пет минути по-късно Оршич удари гредата от пряк свободен удар, след като младият вратар на "лъвовете" отново показа страхотен рефлекс и изби.

В 62-ата минута Чалета-Цар получи втори жълт картон, след като изрита Десподов и остави хърватите с човек по-малко. Иван Турицов се контузи и в игра се появи пълният дебютант Мики Орачев. Преди това Йомов и Костадинов също влязоха.

120 секунди след това футболистът на Локомотив (София) отне топката от противника и подаде на Илиев, който изведе Десподов зад защитата на Хърватия. Крилото на България напредна и сам срещу вратаря даде аванс на “лъвовете” с петото си попадение с националния екип. Футболист №1 на България направи глупостта да си свали фланелката, след като вече имаше жълт картон отпреди няколко минути, което му костваше изгонването.

Това даде предимство на противника, който с изравнен състав и с повечето класа в състезателите си взе инициативата на терена.

Носителят на “Златната топка” за 2018 година Лука Модрич се появи на терена и минута по-късно получи правото да изпълни дузпа. Кувейският рефер отсъди 11-метров наказателен удар без много да се разбере кой е извършил нарушението, тъй като имаше две съприкосновения на Малинов с противникови футболисти, а Орачев задържа хърватски играч за част от секундата. Решението беше бурно оспорвано от родните играчи. Звездата на Реал Мадрид прати топката в обратния ъгъл на Вуцов и изравни.

Четири минути по-късно другата резерва Крамарич се разходи между Орачев и Андреа Христов и с хубав диагонален шут не остави шансове на Вуцов и обърна резултата в полза на “шахматистите”.

Играчите на Петров въпреки това се опитаха да стигнат до равенството и имаха своите шансове, но невероятен пропуск направиха появилите се от пейката Борислав Цонев и Доминик Янков, които не си подадоха добре топката, докато “лъвовете” бяха трима на един в наказателното поле на Хърватия. Това се случи в 86-ата минута, а в последните секунди Андреа Христов надскочи Ивушич и с глава нацели гредата.

Реферът отсъди фал и нов гол не падна в даденото продължение, а България се завръща от турнето си в Доха след две поражения с 1:2, като и двата гола бяха дело на Кирил Десподов. Сега предстои националите да си вземат поука преди мачовете със Северна Македония, Грузия и Гибралтар в Лигата на нациите през юни.

БЪЛГАРИЯ 1:2 ХЪРВАТИЯ
1:0 Десподов (69)
1:1 Модрич (76-д)
1:2 Крамарич (80)

БЪЛГАРИЯ: 1. Светослав Вуцов, 2. Иван Турицов, 6. Петко Христов, 3. Андреа Христов, 12.  Едисон Йорданов,18. Ивайло Чочев, 16. Кристиян Малинов, 8. Тодор Неделев, 21. Радослав Кирилов, 11. Кирил Десподов, 20. Мартин Минчев

Резерви: 13. Николай Михайлов, 23. Иван Дюлгеров, 15. Васил Божиков, 4. Мики Орачев, 5. Кристиан Димитров, 7. Георги Костадинов, 22. Илиан Илиев, 14. Доминик Янков , 10. Борислав Цонев, 17. Георги Йомов, 19. Атанас Илиев, 9. Спас Делев

ХЪРВАТИЯ: 23. Ивица Ивушич, 21. Домагой Вида, 2. Миле Шкорич, 5. Дуйе Чалета-Цар, 3. Борна Баришич, 15. Марио Пашалич, 13. Никола Влашич, 7. Никола Моро, 11. Ловро Майер, 18. Мислав Оршич, 14. Марко Ливая

Резерви: 1. Доминик Ливакович, 12. Иво Грбич, 10. Лука Модрич, 17. Анте Будимир, 6. Марин Понграчич, 16. Кристиан Якич, 8. Матео Ковачич, 9. Андрей Крамарич, 4. Иван Перишич, 19. Борна Соса, 20. Йошко Гвардиол, 22. Йосип Юранович