Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 0:1

Груба грешка ни попари в Катар, "лъвовете" вече 19 мача без успех далеч от дома

Националният отбор на България записа първа загуба в своята история от Катар. Домакинът на Мондиал 2022 надви “лъвовете” с 2:1 на модерния "Едюкейшън Стейдиъм" в Доха, който ще приеме седем мача от следващото световното първенство. Акрам Афиф от дузпа в 26-ата минута и Буалем Куки (75`) бяха точни за катарците, докато Кирил Десподов изравни в 60-ата минута. Детински грешки донесоха поражението на “трикольорите”, като първо Васил Божиков изпусна човек и направи дузпа, а след това Николай Михайлов излезе неразчетено и допусна втори гол във вратата си.

Това бе 19-и пореден мач далеч от България, който националите не успяват да спечелят, като сред тях имат 11 поражения и 8 равенства.

Последният успех на тима бе през септември 2018 година, когато "лъвовете" надвиха с 2:1 Словения в Любляна, а селекционер бе Петър Хубчев. След това последваха 3 мача без успех при Хубчев (1 загуба, 2 равенства), 4 мача с Красимир Балъков (3 загуби, 1 равенство), 3 мача с Георги Дерменджиев (2 загуби, 1 равенство) и вече 9 двубоя с Ясен Петров (4 равенства и 5 загуби).

Селекционерът, който каза, че ще избистря титулярен състав за мачовете през юни от Лигата на нациите срещу Северна Македония, Грузия и Гибралтар, направи шест промени от последния мач с Швейцария (0:4) в Люцерн. Освен това, върна и капитанската лента на най-опитния в тима Ники Михайлов, след като през последната година Георги Костадинов бе първи капитан, а Васил Божиков бе негов подгласник. Интересното е, че и двамата стартираха мача.

В отбрана пред стража на Левски действаха Иван Турицов, Андреа Христов, Петко Христов и Васил Божиков. В средата на терена бяха Кристиан Малинов, Георги Костадинов и Тодор Неделев. Скоростните футболисти Кирил Десподов, Спас Делев и 20-годишният Мартин Минчев, който стартира титуляр за "лъвовете" за първи път от юни 2019 година, водеха атаката.

Двубоят стартира равностойно, а “лъвовете” бяха с една идея по-активни. В 12-ата минута Десподов бе изведен от Делев зад защитата, но капитанът на Лудогорец се забави и ударът му бе блокиран от защитата. Малко след това Неделев се опита неуспешно да изведе свой съотборник сам срещу Баршам.

В 24-ата минута Педро Мигел мина зад гърба на Божиков след подаване на Афиф и след съприкосновение с играча на Слован (Братислава) падна на земята. Реферът посочи бялата точка, но в продължение на две минути колегите му зад ВАР гледаха дали не е имало засада на десния защитник. След това дузпата беше потвърдена, а зад топката застана Афиф, който стреля в десния ъгъл на Михайлов. Вратарят хвана посоката на топката, но не успя да спаси и Катар поведе с 1:0.

Секунди след попадението домакините пропуснаха да се възползват от нова детинска грешка в родната отбрана. Този път Петко Христов сбърка при изнасянето на топката и подари кълбото на противниковите нападатели. Алмоес Али първо го финтира след това след от пет метра, а Михайлов с крак спаси вратата ни от втори гол.

Отличен рефлекс на вратаря Мешаал Баршам попречи на Тодор Неделев да изравни от пряк свободен изстрел. Това се случи в 42-ата минута.

На почивката Петров пусна Георги Минчев и Едисон Йорданов вместо Минчев и Божиков. Родните национали веднага взеха инициативата, а Неделев пробва удар отдалеч, който не затрудни Баршам в 48-ата минута.

Нов удар на Неделев в 51-ата минута мина покрай гредата на домакините, а този натиск даде резултат и в 60-ата минута България изравни. Неделев технично подаде на Малинов, който пусна топката между защитата на Катар и изведе добре Десподов, който стреля силно между краката на вратаря Баршам и топката спря в мрежата за 1:1. Попадението е негово четвърто за "А" отбора на страната.

Илиан Илиев, Борислав Цонев и Алекс Петков, който дебютира за тима, влязоха в 68-ата минута вместо Петко Христов, Делев и Малинов.

Груба грешка на Ники Михайлов върна преднината на Катар в 75-ата минута. При центриране от фал защитата на "трикольорите" бе високо, а стражът излезе неразчетено, за да боксира, но бе изпреварен от Буалем Куки, който с глава вкара от 11 метра.

Попадението стресна родните играчи, които опитаха да върнат гола, но не успяха да създадат чисто положение. Доминик Янков също влезе в игра, а един път Десподов се засуети и не се разбра със своя съотборник, като така и не бе нанесен опасен удар. Това бе последната възможност за играчите на Петров, които изпитваха и трудности от топлото време в последните минути. Така за трети пореден път тимът стартира годината с поражение, с каквото завърши и миналата, след като през 2020 година отстъпиха с 0:1 от Беларус в първия си мач, а преди 12 месеца Петров дебютира с поражение 1:3 от Швейцария.

След няколко дни на същия стадион България излиза срещу финалиста от последното световно първенство Хърватия във втората си проверка на катарска земя.

КАТАР 2:1 БЪЛГАРИЯ
1:0 Афиф (26-д)
1:1 Десподов (60)
2:1 Куки (75)

КАТАР: Мешаал Баршам, Педро Корея, Мохамед Ваад, Тарек Салман, Али Асад, Акрам Афиф, Карим Будиаф, Хомам Ел Амин, Басам Ал Рави, Буалем Куки, Алмоес Али

БЪЛГАРИЯ: Николай Михайлов, Иван Турицов, Андреа Христов, Петко Христов, Васил Божиков, Кристиян Малинов, Георги Костадинов, Тодор Неделев, Кирил Десподов, Спас Делев, Мартин Минчев
Резерви: Светослав Вуцов, Мики Орачев, Кристиан Димитров, Борислав Цонев, Едисон Йорданов, Доминик Янков, Георги Йомов, Алекс Петков, Атанас Илиев, Георги Минчев, Илиан Илиев, Иван Дюлгеров

Снимки: Imago | Снимки: Gettyimages