Очаквайте в 15:00 Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16)

Бенфика и Аякс не се победиха в голово шоу на "Луж"

Отборите на Бенфика и Аякс завършиха 2:2 първи 1/8-финален сблъсък от Шампионската лига, който оправда очакванията, че ще е много зрелищен. Така всичко в спора между двата тима ще се реши в реванша след три седмици в Амстердам.

Гостите от Нидерландия откриха на “Луж” в 17-ата минута чрез капитана си Душан Тадич. В 26-ата минута равенството беше върнато след автогол на топреализатора на Аякс Себастиан Алер. Само три минути по-късно Алер се реваншира за автогола си и изведе Аякс отново напред в резултата. След почивката се стигна до ново равенство, а автор на попадението за 2:2 в 72-ата минута стана влезлият като резерва Роман Яремчук

Аякс бе сочен като абсолютен фаворит в сблъсъка и влезе в мача след серия от 10 поредни победи на домашната сцена, но не успя да пренесе успешното си представяне и в Шампионската лига.

Двубоят започна с очакван домакински натиск, като Бенфика отправи първия удар в посока на вратата в петата минута. След фаул на левия фланг последна центриране в наказателното поле, където Вертонген си спечели позиция и стреля с глава, но Пасвеер улови топката. В последвалите минути нидерландците прекъснаха две атаки на Бенфика, но не успяха да организират атака. С това Аякс загатна за това какво оръжие в играта му е пресата. Португалците се активираха, но гостите умело ги държаха далеч от вратата си.

Играчите на Ерик тен Хаг вдигнаха оборотите и създадоха две добри положения. В първата ситуация Антони стреля, но топката беше спряна от бранител, а във втората след негово подаване съотборниците му не го разбраха.

Така се стигна до 17-ата минута, когато по-добрата игра на Аякс се увенча с гол, а негов автор стана капитанът Душан Тадич. Той засече във въздуха центриране на Мазрауи отляво в наказателното поле. Резултатът остана непроменен едва 9 минути. В 26-ата след атака на Бенфика Ян Вертонген прати топката пред вратата на Аякс. Вратарят Пасвеер показа реакция, но след рикошет в крака на нападателя Себастиан Алер топката попадна във вратата за 1:1. Само три минути по-късно Алер се реваншира за грешката си, след като отново изведе Аякс напред.

След тази бърза размяна на голове играта малко се поуспокои, а Бенфика стигна до нов удар към вратата на Аякс, но Пасвеер спаси. В 38-ата минута Гравенберх се справи с класа със съперник на левия фланг, намери Мазрауи, който отправи завършващ удар, но вратарят на Бенфика Влаходимос спаси. Двата тима заиграха по-предпазливо в края на полувремето. Все пак Аякс беше много близо до трети гол, но топката срещна гредата след удар на Алварес, а Алер не успя да направи добавка на празна врата.

Така резултатът се запази до края, а след почивката играта започна доста нервно, като реферът Славко Винчич показа набързо два жълти картона на играчи на Бенфика, които извършиха груби нарушения. Определено домакините бяха много пренавити след паузата. В 56-ата минута едва не се стигна до изравняване. Евертон получи топката в центъра, преодоля играч на Аякс и стреля, а след рикошет в крака на Тимбел топката едва не попадна във вратата. В 60-ата минута нова опасна ситуация беше създадена пред вратата на Пасвеер, но след подаване на Рафа Силва Дарвин Нунес не успя да стигне до топката.

В 72-ата минута се стигна до изравнително попадение. Пасвеер отрази далечен удар на Гонсало Рамос, но при добавката Роман Яремчук с глава прати топката в мрежата. Попадението не беше зачетено веднага, тъй като чрез ВАР беше прегледана ситуация при подготовката на атаката на Бенфика, но в крайна сметка беше признато.

В 86-ата минута припламнаха искри между Антони и Дарвин Нунес, но страстите бяха потушени от рефера, който показа жълт картон на бразилския футболист на Аякс. В интерес на истината Нунес преигра ситуацията, а впоследствие двамата играчи се помириха. Треньорът на Бенфика Нелсон Верисимо побърза да извади изнервения Нунес, като на негово място се появи Лазаро. В последната минута на редовното време Антони отправи опасен удар в горния десен ъгъл на вратата на Бенфика, но Влаходимос спаси. В крайна сметка резултатът се запази и така интригата остана за след три седмици в Амстердам. След отмяната на правилото за голове на чужд терен изходът на сблъсъка остава доста неопределен.

Бенфика - Аякс 2:2