възможно ли е съдийски грешки да опредeлят шампионът на Англия - гледайте "Контра"

Единственият точен удар измъкна ПСЖ в генералната репетиция за големия мач

Пари Сен Жермен постигна измъчена победа с 1:0 над Рен в първи мач от 24-ия кръг на Лига 1. Килиан Мбапе донесе успеха в добавеното време с единствения точен удар на парижани. Отборът на Маурисио Почетино спечели пети пореден шампионатен двубой и води с 16 точки пред втория Марсилия, но има и мач повече.

Парижани бяха амбицирани да си отмъстят за загубата с 1:2 през октомври, която е и единствена за тях в първенството до момента. Те обаче играха доста неубедително и не създадоха почти никакви положения. Рен имаше своите шансове дори да измъкне победата, но в края не издържа на натиска на съперника и остава на пета позиция с 37 точки.

В атака за домакините започнаха Лионел Меси, Килиан Мбапе и младокът Шави Симонс, който за първи път бе титуляр във френския елит. В средата на терена Почетино заложи на Леандро Паредес, Марко Верати и Юлиан Дракслер, а четиримата бранители пред Кейлор Навас бяха Ашраф Хакими, Маркиньос, Преснел Кимпембе и Хуан Бернат

Рен излезе на "Парк де Пренс" с двама нападатели - Мартен Терие и Гаетан Лаборд. В халфовата линия на гостите действаха Бенжамен Буриго, Жонас Мартен, Баптист Сантамария и Ловро Маер.

В началото темпото на игра не бе високо, което помогна на гостите да стоят стабилно в защита и да не допускат опаности пред вратата на Доган Алемдар. Рен организира няколко добри атаки чрез Ловро Маер, а в 14-ата минута Сантамария беше близо до гола, но ударът му с глава премина покрай гредата.

В състава на ПСЖ с най-голямо желание играеше Симонс. Нидерландецът осъществи няколко добри взаимодействия с Хакими, докато Меси и Мбапе предпочитаха да залагат на индивидуални действия. В 33-ата минута двете звезди комбинираха помежду си и Мбапе опита да шутира, но бранител в черно изби в корнер.

В 35-ата минута Мбапе потърси далечния ъгъл с фалцов изстрел, но топката излезе в аут. Малко по-късно Мбапе финитра противников бранител и отправи удар, който срещна гредата. Симонс не беше точен при добавката, а ядосаният Мбапе фаулира играч на Рен и заслужи жълт картон. Парижани изпълниха и няколко статични положения, но така и не стигнаха до точен удар преди почивката, а публиката ги изпрати с освирквания.

Дракслер остана на терена, въпреки че беше един от най-слабите за ПСЖ през първото полувреме. Германецът се активизира в началото на втората част и негов удар от границата на наказателното поле мина близо до гредата. В 55-ата минута Меси слаломира между няколко бранители на Рен, но беше спрян, преди да стреля.

Гостите отговориха с удар с глава на Лаборд, но и той не попадна в целта. В 63-ата минута Мбапе с едно докосване се отскубна и излезе на стрелкова позиция, но прати топката в аут. Секунди след това нападателят отново се измъкна от защитата на Рен и този път намери мрежата, но голът беше отменен за засада.

Почетино направи двойна смяна, като извади Симон и Дракслер, а вместо тях в игра се появиха Анхел Ди Мария и Жоржиньо Вайналдум. ПСЖ обаче атакуваше еднообразно и гостите не бяха особено затруднени. В последните 10 минути Почетино пусна Мауро Икарди и Тило Керер, които внесоха повече острота в атаките на домакините.

Парижани обсадиха наказателното поле на Рен, но така и не намираха начин да стигнат до опасен удар. В третата минута на добавеното време обаче Меси подаде на Мбапе и той в типичния си стил насочи топката в далечния ъгъл, носейки победата на ПСЖ. Голът е 12-и за световния шампион през сезона и той отстъпва в листата на стрелците само на Висам Бен Йедер, който има 14.