Камерун навакса изоставане от 0:3 и се пребори за третото място

Камерун спечели третото място на Купата на Африканските нации след драматичен мач срещу Буркина Фасо, решен с изпълнение на дузпи. Домакинът на надпреварата губеше с 0:3 двайсетина минути преди края, но намери начин да изравни за 3:3 с два гола на Венсан Абубакар, който завърши турнира с 8 попадения. При дузпите единственият, но оказал се фатален пропуск за Буркина Фасо, направи Ибрахим Туре.

Камерунците бяха много по-разочаровани от отпадането си на полуфиналите, защото амбицията на тима беше да триумфира с титлата. Селекционерът на "неукротимите лъвове" Антонио Консейсао даде шанс на повечето резерви, но те не оправдаха доверието. При Буркина Фасо ситуацията беше различна. Съставът на Каму Мало надскочи очакванията с представянето си и излезе пределно мотивиран да завоюва третото място.

Преди почивката Камерун не направи почти нищо в офанзивен план. В действията на домакините липсваше синхрон, а Буркина Фасо показа, защо има едно от найздравите защити в турнира. В 24-ата минута десният бек Иса Каборе проби и центрира към Стив Яго, който бе заел добра позиция на далечната греда и откри резултата.

Полученият гол посъбуди камерунците, които опитаха няколко атаки, но без да затруднят сериозно Фарид Уедраого. В самия край на полувремето Каборе отново се отскубна по фланга и догони топката на самата голлиния. Андре Онана остана изненадан от острото центриране и лошата му реакция доведе до автогол.

За началото на втората част в игра за домакините влязоха Венсан Абубакар и Никола Муми Нгамалеу. Вместо очаквания натиск на "неукротимите лъвове", се стигна до трети гол за Буркина Фасо. Негов автор стана Джибрил Уатара в 49-ата минута след подаване на Бертран Траоре.

Камерунците се постараха поне отчасти да измият срама и до края на мача доминираха. В 72-ата минута Уедраого направи добро спасяване, но при добавката на Стефан Бахокен нямаше шанс. Малко по-късно Карл Токо-Екамби шутира силно, но встрани от целта. Буркина Фасо вече рядко атакуваше и имаше за цел само да опази преднината си.

В 85-ата минута интригата се върна с пълна сила. Точен с глава беше Абубакар. Домакините се хвърлиха на финален щурм и в 88-ата минута изравниха. Отново Абубакар се оказа на точното място и прати топката в мрежата след неразчетено излизане на Уедраого, но останаха съмнения за нарушение на нападателя срещу Сумаила Уатара. Уедраого пък се контузи при падането и беше заменен от Абубакар Сауадого.

При дузпите всички изпълнители за Камерун бяха точни, а Андре Онана спаси изстрела на Ибрахим Туре и донесе на "неукротимите лъвове" бронзовите медали.

Буркина Фасо не успя да повтори постижението си от 2017 година, когато завърши на трето място. На същия турнир Камерун спечели петата си и последна до момента титла.