Рулетката на дузпите прати Египет на финала на Купата на африканските нации

Египет стана вторият финалист за Купата на африканските нации! "Фараоните" отстраниха на 1/2-финала домакина Камерун, побеждавайки го с 3:1 след изпълнение на дузпи. В редовното време и продълженията двата тима не си отбелязаха голове и така се стигна до 11-метрови изстрели, които да определят победителя. Там всички изпълнители на гостите бяха точни, докато цели трима играчи на домакините пропуснаха от бялата точка и това се оказа решаващо.

Първата възможност в мача бе за Египет. В 8-ата минута Мохамед Салах опита далечен удар, който премина над вратата.

Камерун отговори със страхотен шанс пред Майкъл Нгадеу-Нгаджуи, който стреля с глава след корнер и топката срещна гредата. След това в 32-ата минута домакините имаха още една чудесна възможност, след като Токо-Екамби бе намерен на метри от вратата, но топката му дойде малко назад и той не успя да отправи хубав удар.

Второто полувреме продължи в същото темпо. Отново гостите първи стигнаха до голова опасност. Грешно върната топка изведе Мохамед Салах сам срещу вратаря, но Андре Онана съобразително напусна наказателното си поле и изпревари нападателя на съперника, изчиствайки в тъч.

След това обаче отново Камерун взе инициативата и създаде по-интересните ситуации в мача. Първо в 69-ата минута Токо-Екамби отклони с глава на близката греда след центриране от фаул, но вратарят бе застанал добре и спаси.

Само минута по-късно домакините удариха втора греда след страхотен шут от над 30 метра на Самюъл Ум Гуе

След това в 83-ата минута Колинс Фаи се освободи на добра позиция и шутира, но твърде слабо, за за затрудни вратаря на съперника.

В самия край на редовното време треньорът на Египет Карлош Кейрош за пореден път влезе в пререкание със съдията, който му извади втори жълт и червен картон.

Така мачът отиде в продължения. Там Египет започна по-добре и първо Салах отправи удар по земя, преминал покрай вратата, а след това гостите организираха хубава контраатака, Мостафа Мохамед бе изведен в наказателното поле, но пасът му към негов съотборник бе крайно неточен и така бе пропиляна златна възможност.

И тук обаче не паднаха голове и така се стигна до дузпи, които да определят победителя. Там всички изпълнители за Египет отбелязаха - Зизо, Мохамед Абделмонем и Моханад Лашин. За Камерун обаче единствено Венсан Абубакар прати топката в мрежата при първия удар от бялата точка. Изстрелите Аролд Мукуди и Джеймс Силики бяха спасени от вратаря, а Клинтън Н'Жие стреля покрай вратата. Така Египет ликува след успех с 3:1 и отива на финала, където ще се изправи срещу Сенегал.