Сенегал е първият финалист за Купата на африканските нации

Сенегал стана първият финалист в турнира за Купата на африканските нации. "Лъвовете от Теранга" спечелиха първия 1/2-финал в турнира срещу Буркина Фасо, като се наложиха с 3:1. Всички попадения в мача паднаха в края. Сенегал взе преднина от два гола чрез Абду Диало в 70-ата и Идриса Гей в 76-ата минута. Буркина Фасо върна интригата с попадение на Ибрахим Туре в 83-ата минута, но в 87-ата минута Садио Мане подпечата успеха на зелените.

Първото полувреме ще се запомни по-малко с интересните положения пред двете врати и повече със странните отсъждания на съдията Вейеса, който отсъди и след това отмени две дузпи за Сенегал.

Първата по-интересна ситуация в мача бе в 25-ата минута, коагто след центриране от корнер топката бе отправена към вратата от играч на Сенегал и защитник изчисти пред голлинията. Две минути по-късно Бамба Денг направи голям пропуск с глава отблизо.

В 29-ата минута дойде първата спорна ситуация в мача. Вратарят на Буркина Фасо в опит да избие топката уцели главата на съперников футболист и се строполи върху него. Първоначално съдията даде дузпа за Сенегал, но след разглеждане с ВАР промени решението си и прецени, че вратарят първо е играл с топката.

Буркина Фасо създаде първата си по-опасна ситуация в 39-ата минута, когато удар на Бурейма Банде бе спасен от вратаря. Сенегал пък отговори с почти идентичен шанс пред Садио Мане, но и неговият изстрел бе отразен.

В добавеното време на първата част дойде и втората дискусионна ситуация. Съдията отсъди дузпа за игра с ръка на Едмон Тапсоба, но след разглеждане с ВАР промени мнението си и прецени, че защитникът е прибрал ръката си плътно до тялото и тя е била в естествена позиция. Така и тази дузпа бе отменена.

Второто полувреме предложи доста повече емоции. В 70-ата минута "Лъвовете от Теранга" откриха резултата. Кулибали опита акробатичен удар, който не се получи, но топката попадна в Диало, който отблизо я прати във вратата за 1:0.

След това в 75-ата минута Идриса Гей получи чудесно центриране, но с глава отблизо направи непростим пропуск. Само минута по-късно обаче резултатът бе удвоен. Садио Мане отне топката на аутинията и подаде към Бамба Диенг, който засече във вратата за 2:0.

Буркина Фасо реагира и в 83-ата минута върна интригата в двубоя. Иса Каборе центрира към Ибрахим Туре, който отбеляза за 2:1.

В 87-ата минута обаче Садио Мане сложи точка на спора. Той надбяга отбраната на съперника и останал очи в очи с вратаря елегантно го прехвърли за крайното 3:1.

Така Сенегал вече е първият финалист в турнира и очаква да научи съперника си в битката за трофея, който ще бъде определен утре в сблъсъка между Египет и Камерун.