Швьонтек преодоля лошото начало и допълни карето на полуфиналите

Ига Швьонтек се класира за полуфиналите на Australian Open след трудна победа с 4:6, 7:6(2), 6:3 над Кая Канепи. Полякинята загуби първия сет, но постепенно взе надмощие срещу 36-годишната Канепи, която стана петата най-възрастна четвъртфиналистка в Мелбърн.

Двубоят продължи три часа, а двете тенисистки трябваше да се справят и с голямата жега. Швьонтек допусна цели 12 двойни грешки, но въпреки това стигна до крайния успех, а на полуфиналите ще се изправи срещу Даниел Колинс.

Канепи за седми път игра на четвъртфинал на турнир от Големия шлем, но никога не е преодолявала това стъпало. Опитната естонка се пропука в тайбрека на втория сет, а след това и умората й попречи да поднесе още една изненада, след като на осминафиналите отстрани Алина Сабаленка.

Канепи разчиташе на мощния си сервис, който й помогна да отрази три точки за пробив в началото, преди самата тя да получи възможност да спечели подаването на съперничката си. Естонката се възползва и поведе с 4:3, а Шьонтек не скри разочарованието си. В драматичния девети гейм полякинята спаси 5 сетбола, но след това Канепи сервираше и взе своето, макар и след четири изравнявания.

Втората част започна с разменени пробиви, но постепенно Швьотек взе инициативата. Тя водеше с 4:1, но позволи Канепи да я настигне и сетът отиде в тайбрек. Швьонтек запази концентрация и изравни резултата, с което сякаш пречупи съперникчата си.

В решителния трети сет Канепи допусна твърде мнго грешки и нямаше отговор на мощната игра на Швьонтек. 20-годишната полякиня затвори мача след зрелищно разиграване, а в интервюто на корта се пошегува, че е цяло чудо, че още има глас след толкова крясъци.