Ига Швьонтек за пръв път намери място в топ 8 на Australian Open

Полякинята Ига Швьонтек се потрудни за първи път в Мелбърн в три сета, но в крайна сметка отстрани Сорана Кърстя (Румъния) с 5:7, 6:3, 6:3. Номер 7 в основната схема също така стига за първи път на четвъртфинал на Откритото първенство на Австралия. Освен това, за шампионката от Ролан Гарос 2020 това е първи четвъртфинал в Голям шлем извън френската столица. През 2021-а година Швьонтек беше в топ 8 и там.

Следващата й съперничка ще бъде Арина Сабаленка или Кайя Канепи, които играят по-късно днес.

Началото не беше най-доброто за полякинята, след като номер 38 в женската ранглиста на WТА спечели първия сет. Но във втория Швьонтек стартира с 2:0 и в крайна сметка взе победата за 2 часа и 28 минути.

Двете си размениха по два аса в мача, но спечелените точки за Швьонтек от първи сервис бяха доста повече - 76 процента срещу 58 за румънката.

31-годишната румънка постави за първи път шампионката от Ролан Гарос 2020 под напрежение, вкарвайки силни удари от основната линия. Това принуди Швьонтек да се защитава също близо до линията за начален удар. Кърстя до момента има един четвъртфинал за Големия шлем, но преди 13 години и това се е случило през 2009-а година на "Ролан Гарос".

Във втория сет Швьонтек взе аванс при втория си пробив за 4:2, след което спечели подаването си за 5:2 и спокойно затвори при следващото си подаване. В третия сет двете също се вкопчиха здраво в битка, стигайки до 3:3 с по един разменен пробив.

Последните три гейма обаче бяха за 20-годишната номер 7 в схемата, която взе два пробива. Специално за 6:3 тя проби на нула и затвори мача при първата си точка за пробив. Швьонтек спаси 8 от 12-те точки за пробив, които позволи да се отворят за румънката, но пък реализира 6 от 14 възможности.