Хакими помогна на Мароко да избегне голям провал

Мароко е поредният отбор, който се класира за 1/4-финалите в Купата на африканските нации. Възпитаниците на Вахид Халилходжич се измъчиха с Малави, но спечелиха с 2:1 след голове на Юсен Ен-Несири и Ашраф Хакими. Габалдиньо Манго даде преднина на Малави още в началото с едно от най-красивите попадения в турнира, но след това се видя, че разликата в класите е голяма и обратът стана факт.

По пътя към полуфиналите Мароко ще се изправи срещу победителя от дербито между Кот д'Ивоар и Египет.

Мароканците стигнаха до осминафиналите като победител в група "С", където взеха 7 точки от мачовете срещу Гана, Коморските острови и Габон. Малави пък се пребори за третото място в група "В", където беше в компанията на Сенегал, Гвинея и Зимбабве.

Въпреки че бяха в ролята на тотален аутсайдер, футболистите на румънския треньор Марио Мариника излязоха напред в резултата още в 7-ата минута. Гола вкара Габадиньо Манго с брилянтен удар от около 40 метра. Нападателят на Орландо Пайрътс се възползва от факта, че вратарят Ясин Бону бе излязъл необмислено и го наказа.

Мароканците реагираха с неспирни атаки, но направиха пропуски от чисти позиции. В това отношение се отличиха Софиан Буфал и Юсеф Ен-Несири. Късметът също беше на страната на Малави, защото до почивката топката два пъти срещна гредата след удари на Ромен Саис и Хакими

Макар и сериозно притиснат, тимът на Малави беше близо до това да се оттегли с преднина на почивката, но в добавеното време на първата част Ен-Несири най-после изравни. Нападателят на Севиля засече с глава перфектно центриране от левия фланг на Селим Амала и не остави шансове на блестящия до момента Чарлс Тому.

Малави започна смело второто полувреме, а Бону допусна нова грешка, която обаче не доведе до гол във вратата му. Мароканците лесно създаваха положения, но ги пропускаха. В 66-ата минута "Лъвовете от Атлас" претендираха за дузпа за игра с ръка на Денис Чембези, но съдията прегледа ситуацията с помощта на ВАР и не отсъди наказателен удар.

Малко по-късно дойде ключовият епизод в двубоя. Ашраф Хакими изпълни много технично фаул около границата на наказателното поле и този път Тому нямаше какво да стори. Това беше трети гол за футболиста на Пари Сен Жермен на турнира.

До края мароканците нямаха проблеми да удържат преднината си, а дори можеха да спечелят по-убедително, но появилият се като резерва Мунир Ел Хадади не уцели вратата от няколко метра.