Ботев (Пд) показа добра игра и стигна до равенство срещу руския шампион

Ботев (Пловдив) стигна до престижно равенство 2:2 срещу руския шампион Зенит във втората си контрола в Дубай. Получи се интересен и открит мач, а българският тим показа добра игра, особено през втората част. Двубоят се състоеше от две полувремена по 40 минути. Тодор Неделев откри резултата след точно изпълнена дузпа в 6-ата минута, но Артьом Дзюба успя да изравни в 31-ата. През второто полувреме Оздоев даде аванс на Зенит в 53-ата минута, но в края на мача Маркиньос също бе точен от бялата точка и оформи крайния резултат (79').

В заключителните мигове на мача пък Супрайен влезе в словесен спор с Дзюба, което доведе до скандали на терена, но всичко приключи без инциденти.

Ботев (Пловдив) с последна тренировка на лагера в Дубай

Срещата започна с повече владеене на топката от страна на Зенит в първите 1-2 минути, но руснаците не успяха да създадат нещо интересно. Първата възможност дойде пред отбора на Ботев, когато Тодор Неделев получи възможност да стреля от пряк свободен удар от средна дистанция. Ударът на звездата на пловдивчани беше добър, но премина над напречната греда.

В 6-ата минута съдията от Сърбия отсъди дузпа в полза на българския тим заради игра с ръка в наказателното поле на противников играч. Зад топката застана Тодор Неделев, който не сбърка и даде преднина на своя тим - 1:0.

В следващите минути Зенит взе отново инициативата. В 18-ата минута след центриране от корнер Кирил Кравцов засече добре топката с глава, но Хенкич улови. 5 минути по-късно Мостовой бе изведен на чиста позиция отляво, но вратарят на Ботев затвори добре своя противник и успя да хване кълбото.

Натискът на Зенит обаче все повече се засилваше и шампионът на Русия организираше атака след атака. В 30-ата минута ново опасно действие доведе до шут на Кравцов, който бе спасен от Ханкич. От последвалия корнер обаче шампионът на Русия успя да изравни. Топката бе центрирана към близката греда, където бе отклонена от Кравцов. Така тя попадна в опитния Артьом Дзюба, който успя да я засеча в опразнената врата и да вкара за 1:1.

Малко по-късно Мостовой бе изведен очи в очи с вратаря, но стражът на българите спаси. В 33-ата минута Николай Минков проби отдясно и центрира към Маркиньос. Бразилецът нанесе удар директно от воле, но изпрати кълбото високо над напречната греда.

Към края на първата част Ботев взе инициативата за няколко минути, но така и не успя да създаде нещо интересно. В 39-ата минута Джеймс Ето’о трябваше да пресича много опасно подаване на Дзюба.

Второто полувреме започна с хубава контраатака на “канарчетата”. Току напредна добре с топка в крака и успя да изведе Брахими отляво. Новото попълнение стреля от малък ъгъл, но вратарят на Зенит спаси.

В 45-ата минута влезлият като резерва Александре Йерокин стреля от дистанция, но добрата намеса на Аргилашки, който замени Ханкич на вратата на Ботев, предотврати втори гол за “сините”.

В следващите минути Ботев пое инициативата и организира няколко хубави атаки. В 51-ата минута Неделев пробва късмета си от далечна дистанция, но крайно неточно. 2 минути по-късно опасно центриране на Ето’о бе насочено към Генев, който се размина на милиметри от топката.

Все пак Зенит бе отборът, който вкара следващия гол в мача. В 54-ата минута Йерокин напредна отдясно, центрира по земя и намери открилия се Оздойев. Той от своя страна стреля от точката за изпълнение на дузпа, но кълбото рикошира в играч на Ботев и това заблуди Аргилашки. Българският страж успя да спаси с една ръка, но топката отново попадна в Оздойев, който на празна врата довкара и направи резултата 2:1.

В 60-ата минута Кузаяев опита диагонален удари, който премина на сантиметри от страничния стълб. 3 минути по-късно Неделев стреля опасно от пряк свободен удар, но отново не успя да намери очертанията на вратата.

В следващите минути пловдивският тим отново натисна своя съперник и успяваше да внесе напрежение в противниковата половина. Това обаче не даваше желания резултат, тъй като Ботев не успяваше да изравни. В 71-ата минута Владислав Саус стреля от воле от близка дистанция, но за щастие изпрати топката високо над Аргилашки.

В 72-ата минута Маркиньос стреля опасно, а 5 минути по-късно Току също стреля неточно. Пресата на Ботев даде резултат в 78-ата минута, когато Реда Рабей отне кълбото от вратаря и го принуди да извърши нарушение в наказателното си поле. Така българският тим получи правото да изпълни още един наказателен удар, като този път Маркиньос бе точен за 2:2.

Това бе и последната проверка на “канарчетата” в Дубай. Следващата контрола за тима на Азрудин Валентич ще е срещу Царско село на 29.01.

БОТЕВ (ПД) 2:2 ЗЕНИТ
1:0 Неделев (6) - д.
1:1 Дзюба (30)
1:2 Оздойев (54)
2:2 Маркиньос (79) - д.

Стартови състави:

Ботев (Пд): 13. Хидайет Ханкич, 4. Виктор Генев, 5. Самуел Супрайен, 14. Джеймс Ето’о, 22. Реда Рабей, 6. Дилан Мертенс, 10. Емануел Току, 7. Маркиньос, 26. Мохамед Брахими, 8. Тодор Неделев, 17. Николай Минков

Зенит: 71. Одоевский, 4. Круговой, 94. Хотулев, 3. Сантос, 5. Бариос, 27. Оздоев, 64. Кравцов, 14. Кузяев, 11. Клаудиньо, 17. Мостовой, 22. Дзюба