Младок от Рома вгорчи дебюта на Шевченко

Андрий Шевченко дебютира със загуба начело на Дженоа. "Грифоните" отстъпиха с 0:2 у дома на Рома в среща от 13-ия кръг на Серия "А". Гостите нанесоха своя удар в последните десет минути, като в герой се превърна 18-годишният талант Феликс Афеня-Гиан. Ганайският нападател вкара и двата гола за "вълците", които се изкачиха на 5-о място в класирането, изпреварвайки Лацио, Фиорентина и Ювентус.

Дженоа беше в серия от три поредни равенства, но тя приключи по доста болензен начин. "Грифоните" нямат победа от средата на септември, когато надвиха с 2:1 като гост Каляри. Тимът от Генуа е в зоната на изпадащите с 9 точки, а след него са само Каляри и Салернитана

В последните седмици в Дженоа имаше много промени. Клубът смени собственика си, а старши треньорът Давиде Балардини беше уволнен и на неговото място дойде Шевченко. Украинската легенда трябваше да се справя с доста кадрови проблеми, породени от контузии и COVID-19. Най-сериозният отсъстващ беше капитанът Доменико Кришито. В предни позиции Шева заложи на ветерана Горан Пандев и Калеб Екубан, а зад тях действаха Милан Бадел, Стефано Стураро и Николо Ровела.

Рома също беше без няколко основни футболисти, включително Браян Кристанте и Гонсало Вияр, които вчера дадоха положителни тестове за коронавирус. Жозе Моуриньо подреди състава си в система 4-4-2, като в атака започнаха Тами Ейбрахам и Елдор Шомуродов, а по крилата нападаха Стефан Ел Шаарауи и Хенрих Мхитарян.

В началото Шомуродов пропусна да се разпише срещу бившия си отбор след добро центриране на Жордан Верету. Проливният дъжд затрудни и двата тима, но Рома имаше контрол в средата на терена и атакуваше по-опасно. Мхитарян успя да прати топката в мрежата на домакините, но голът му беше отменен заради рикошет в ръката на Ейбрахам.

Ел Шаарауи изведе по перфектен начин Шомуродов, но узбектистанският национал отново стреля неточно. Мхитарян беше много деен, но всичките му удари прелетяха встрани или над вратата. Дженоа атакуваше рядко, но в 72-ата минута само добрата намеса на Ел Шаарауи попречи на Стураро да преодолее Руи Патрисио.

В 82-ата минута Мхитарян проби през центъра и намери свободен Афеня-Гиан, който технично насочи топката в далечни ъгъл и даде преднина на Рома. Това беше първи гол в Серия "А" за тийнейджъра. В добавеното време той реши всичко в полза на "джалоросите" с фалцов изстрел извън наказателното поле, който не остави никакви шансове на Салваторе Сиригу.