Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 2:1

Хигинс е на трети пореден финал след маратонска битка с Бингтао

Живата легенда и носител на "Тройната корона" Джон Хигинс се класира на трети пореден финал през сезона, след като спечели маратонската 5-часова битка с Ян Бингтао с 6:5 и стигна последното стъпало на "Шампион на шампионите". Двубоят им приключи след полунощ местно време и в 2:18 часа сутринта в неделя българско.

16 поредни фрейма и финал за Джъд Тръмп

Хигинс изоставаше с 1:3 на интервала, като водеше в резултата в първите три фрейма, но губеше с 0:2, преди да вземе 50-минутната трета партия с доста повече от необходимото усилия. Той обаче осъществи обрат до 4:3, след което премина и през 5:4, за да се възползва първи от шанса си да се развихри между топките в решителния 11-и сегмент. Зрелищен дабъл в критичен момент от визитата му му помогна да стигне отново до финала, както го направи в откритите първенства на Северна Ирландия и Англия.

Хигинс обаче не просто загуби въпросните две битки за трофеите "Алекс Хигинс" и "Стив Дейвис", но е спечелил само един от последните си шест финала от 2018-а досега - 10:3 над Рони О'Съливан в Шампионата на играчите на 28 февруари 2021 година (една от петте загуби на Ракетата в мачове за трофеи миналия сезон).

Вълшебника от Уишоу обаче ще има несравнимо по-малко време за почивка преди дуела с Джъд Тръмп, който в петък разгроми Кайрън Уилсън с 6:0. Финалът им е в две сесии от 15 и 21 часа наше време, а топ наградата е цели 150 хиляди паунда.

Хигинс победи Тръмп на финала в "Крусибъл" през 2011 година и все още има предимство в директните им двубои - 22:19 (1 равенство), но се намира в серия от девет поражения от този противник, започнала в последния мач на Световното първенство през 2019-а.