Шамар за Байерн в баварското дерби

Хегемонът Байерн (Мюнхен) се провали срещу Аугсбург в баварското дерби от 12-ия кръг на Бундеслигата. Домакините спечелиха с 2:1 и се отдалечиха от зоната на изпадащите, а Байерн отново показа колебания след пауза за националните отбори. Мадс Педерсен откри резултата в 23-ата минута, а Андре Хаан в 36-ата удвои аванса на Аугсбург. Роберт Левандовски намали в 38-ата минута с рекордния 101-и гол през календарната година за Байерн, но през второто полувреме натискът на мюнхенци се оказа безплоден и те допуснаха второ поражение през сезона, а преднината им пред Борусия (Дортмунд) може да бъде стопена само на 1 точка, ако "жълто-черните" победят у дома Щутгарт.

Тимът на Юлиан Нагелсман вкара 4 или повече гола в 7 от предишните си 11 мача във всички турнири. В този период обаче дойде и сензационното поражение с 0:5 от Борусия (Мьонехгладбах) за Купата на Германия. Аугсбург имаше само 9 гола до момента в Бундеслигата, но показа забележителна ефективност пред вратата на Мануел Нойер и това беше в основата на победата.

Домакините излязоха с двама нападатели в лицето на Андре Хаан и Анди Зекири. Яго и Даниел Калиджури изпълняваха ролята на външни халфове, а в средата на терена треньорът Маркус Вайнцийрл гласува доверие на Никлас Дорш и Арне Майер. Двойка централни защитници пред вратаря Рафал Гикевич бяха Джефри Хаулеу и Рийс Оксфорд. Исландският национал Алфред Финбогасон не можа да играе заради контузия, а швейцарецът Рубен Варгас, който вкара гол на България преди няколко дни, отпадна от групата заради положителен тест за COVID-19.

В стартовите 11 на Байерн нямаше изненади. Роберт Левандовски водеше атаката, подкрепян от Льорой Сане, Томас Мюлер и Серж Гнабри. Марсел Забитцер действаше до Леон Горетцка в халфовата линия, а четиримата бранители пред Мануел Нойер бяха Бенжамен Павар, Дайо Упамекано, Люка Ернандес и Омар Ричардс, който бе предпочетен пред Алфонсо Дейвис. Кингсли Коман беше аут заради контузия, а Йошуа Кимих, Никлас Зюле и Йосип Станишич са под карантина.

Първият шанс за гол се откри пред Ричардс в 7-ата минута, но с по-слабия си десен крак англичанинът стреля над вратата. Активен беше и Томас Мюлер в своя мач номер 600 с екипа на Байерн. Повече от него имат само легендарните вратари Сеп Майер и Оливер Кан.

В 18-ата минута бранител на Аугсбург върна лошо топката към Гикевич, който подцени ситуацията и позволи кълбото да мине под крака му. За щастие на полския страж, грешката му не доведе до автогол, а само до корнер. Домакините отговориха с опасна атака по левия фланг, принудила Омар Ричардс да чисти в ъглов удар.

Футболистите на Байерн не си взеха поука и малко по-късно позволиха отново да да бъдат изненадани с пробив в същата зона. Яго центрира, а Ернандес изпревари Зекри, но прати топката на крака на Педерсен, който с плътен удар изведе Аугсбург напред.

Байерн веднага се настани в противниковата половина. Мюнхенци с лекота стигаха до наказателното поле на Аугсбург, но бъркаха при последния пас. В 32-ата минута Павар опита много далечен удар, при който топката леко се отклони от играч на домакините, но Гикевич внимаваше.

Загубена от Забитцер топка в средата на терена сложи началото на атака, завършила с втори гол за Аугсбург. Яго за пореден път напредна отляво и центрира към Андре Хаан, който с глава преодоля Нойер. Това беше истински шок за Байерн, но отборът на Нагелсман реагира подобаващо и бързо успя да върне едното попадение. Разписа се Левандовски след подаване на Павар и докосване на Мюлер, което улесни полския стрелец.

Голът беше 14-и за Лева от началото на сезона в Бундеслигата и общо 101-и за Байерн през календарната година, което е нов рекорд. Освен това, Левандовски стана първият футболист след Герд Мюлер, който вкарва 11 гола като гост срещу даден съперник в германския елит.

След почивката Байерн видимо вдигна оборотите. В 50-ата минута Роберт Гумни от домакините свали топката с гърди за Левандовски, сякаш е негов съотборник. Полякът веднага шутира от въздуха, но в аут. Очаквано, Омар Ричардс бе заменен от Алфонсо Дейвис, който заигра много напористо. Джамал Мусиала пък влезе вместо Забитцер.

Аугсбург се защитаваше доста спокойно и головите положения пред Гикевич не бяха много. Двайсетина минути преди края Нагелсман пусна и Ерик Максим Чупо-Мотинг в опит да обърне хода на срещата. Алфонсо Дейвис можеше да изравни след каскада от финтове в наказателното поле, но ударът му премина на сантиметри от целта.

В 79-ата минута Байерн разигра на скорост и топката се озова в краката на Левндовски, но той не успя да преодолее сънародника си Гикевич. В 84-ата неубедителна намеса на вратаря на Аугсбург създаде напрежение в наказателното поле, но домакините отново оцеляха. В края Байерн тотално доминираше, но не намери начин да се добере поне до равенство.

В следващия кръг шампионите ще приемат Арминия (Билефелд), а преди това им предстои гостуване на Динамо (Киев) в Шампионската лига. Аугсбург ще се опита да продължи възхода си и при визитата на Херта (Берлин).