Белгия взе виза за Катар и държи в ръцете си съдбата на второто място

Белгия стана поредният отбор, който се класира за Световното първенство в Катар догодина. "Червените дяволи" победиха с 3:1 Естония в последното си домакинство и с актив от 19 точки станаха недостижими на върха в група "Е" преди гостуването на Уелс след няколко дни.

Кристиан Бентеке откри резултата в 11-ата минута, а в 53-ата Яник Ферейра-Караско покачи на 2:0 с бомбен шут извън наказателното поле. Ерик Сорга (70') върна едно попадение, но много бързо резервата Торган Азар реши всичко в полза на тима, воден от Роберто Мартинес.

Белгийците направиха много силна квалификационна кампания, като не спечелиха единствено гостуването си на Чехия през март. Равенството в Прага обаче беше последвано от 4 победи с общо 17 отбелязани гола. За Естония единствената мотивация беше да финишира на 4-ото място в групата, което вече е факт след загубата на Беларус от Уелс.

Селекционерът на Белгия Роберто Мартинес заложи на любимата си система с трима нападатели, като днес това бяха Кевин Де Бройне, Кристиан Бентеке и капитанът Еден Азар. В средата на терена започнаха Яник Ферейра-Караско, Ханс Ванакен, Аксел Витсел и Тома Мюние, а на вратата отново застана Тибо Куртоа.

Титуляр за гостите беше централният защитник на ЦСКА - София Карол Метс, който получи жълт картон. В средата на терена личеше името на ветерана Константин Василиев, а в предни позиции си партнираха Хенри Аниер и Сергей Зеньов.

Белгийците не оставиха никакво съмнение в по-високата си класа и през целия мач атакуваха. Бентеке беше точен за 1:0 в 11-ата минута след центриране на Ферейра-Караско и неубедителна намеса на вратаря Матвей Игонен, който позволи топката да мине под ръката му. Това беше първи гол за Бентеке с екипа на националния отбор от две години.

Игонен изкупи вината си с отлична намеса, която попречи на Де Бройне да удвои аванса на домакините. След удара на халфа на Манчестър Сити топката срещна гредата, а в края на полувремето същото се случи и след изстрел на Бентеке.

В 53-ата минута нападателят на Кристъл Палас подаде на Ферейра-Караско, който получи много пространство пред наказателното поле и с мощен шут вкара за 2:0. Двайсетина минути преди края Куртоа не изби по най-добрия начин удар на Рауно Сапинен и Сорга намали с добавка.

В 74-ата минута Торган Азар, който бе заменил брат си Еден, засече центриране на Де Бройне и сложи точка на спора. В края сериозен пропуск направи Алексис Салемакерс.

Сега белгийците ще играят без напрежение срещу Уелс в Кардиф. Мачът обаче ще е много важен за "драконите", които се нуждаят поне от точка, за да се преборят с Чехия за второто място.