И Колумбия не спря победния ход на Бразилия, "златистите" са на Мондиал

Бразилия се наложи с минималното 1:0 над Колумбия и се класира за Мондиал 2022, като увеличи на 9 точки преднината си пред втория Аржентина в световните квалификации в зона КОНМЕБОЛ. Халфът на Лион Лукас Пакета вкара единствения гол в 72-ата минута след асистенция на Неймар. "Селесао" има 34 от 36 възможни точки, а след няколко дни гостува на Аржентина в Сан Хуан и може окончателно да реши спора за първото място в крайното класиране.

Колумбия беше в серия от три нулеви равенства, а днес допусна поражение, което отдалечава тима от първите 4 места, даващи право на директна квота за Мондиал 2022. Колумбийците са 5-и с 16 точки, колкото имат още Чили и Уругвай. Следващият мач на състава на Рейналдо Руеда е срещу Парагвай.

Селекционерът на Бразилия Тите направи 4 промени в сравнение с победата над Уругвай (4:1) преди месец. На вратата се завърна Алисон, а в защитата се появиха Данило и Маркиньос. Фред започна от първата минута в средата на терена, а нападението водеха Неймар, Габриел Жезус и Рафиня.

Гостите бяха без титулярните си централни защитници Йери Мина и Карлос Куеста, а повиканият след година отсъствие от тима Хамес Родригес беше сред резервите.

Колумбия можеше да открие резултата още в 7-ата минута, но мощният удар на Вилмар Бариос премина малко над вратата. Бразилците дълго не успяваха да организират играта си и да притиснат съперника. В 29-ата минута Неймар беше фаулиран точно пред границата на наказателното поле, но от свободния удар стреля право в стената.

Като цяло двубоят на "Нео Кимика Арена" в Сао Пауло беше доста груб и с постоянни накъсвания на играта. И двата отбора не се колебаеха да извършват нарушения по всички точки на терена, което принуди рефера Роберто Тобар Варгас да вдигне 4 жълти картона още до почивката.

В 40-ата минута Хуан Куадрадо подаде на Луис Диас, който отправи много опасен изстрел към бразилската врата, но топката профуча покрай гредата. Секунди преди почивката пък Маркиньос засече с глава центриране от корнер, но стреля в аут.

За старта на второто полувреме Тите пусна в игра Винисиус Жуниор вместо Фред. Бразилия все по-уверено контролираше мача, макар че не създаваше много положения. В 58-ата минута Неймар шутира от фаул, но Давид Опсина правилно прецени, че топката ще излезе в аут. Влизането на Антони и Матеус Куня внесе повече острота в атаките на "селесао", а Колумбия се стремеше да задържи равенството.

В 72-ата минута Неймар продължи с едно докосване топката към Пакета, който незабавно я прати във вратата на гостите. Оспина не се намеси достатъчно добре и Бразилия поведе. При този резултат Руеда се принуди да потърси промяна с включването на Хамес Родригес, но той не можа да направи нищо интересно.

В 88-ата минута Неймар изведе Винисиус в наказателното поле, но крилото на Реал Мадрид загуби равновесие и не можа да нанесе удар. В оставащото време бразилците спокойно задържаха топката и не позволиха на гостите да атакуват.

Тимът на Тите е допуснал само 4 гола от старта на квалификациите, а е отбелязал цели 27. И днес защитата беше основното оръжие на "селесао", въпреки наличието на изобилие от класни офанзивни футболисти в състава.

Мачът между Аржентина и Бразилия е във вторник, когато пък колумбийците ще посрещнат Парагвай.