Англия не срещна пречки срещу Андора, петима различни голмайстори за "трите лъва"

Англия взе безпроблемна победа с 5:0 в гостуването си на Андора в мач от квалификационна група I за световното първенство в Катар следващата година. Попаденията за “трите лъва” бяха дело на петима различни голмайстори - Бен Чилуел (17’), Букайо Сака (40’), Тами Ейбрахам (59’), Джеймс Уорд-Праус (79’) и Джак Грийлиш (86’). Срещата бе историческа и поради това, че за пръв път изцяло женска бригада ръководи мач от световни квалификации на най-високо ниво.

Играчите на Гарет Саутгейт започнаха активно срещата и наложиха тотално превъзходство от първата минута. В 17-ата Джейдън Санчо бе изведен зад отбраната на домакините с дълъг пас, спря на гърди топката и подаде добре към Бен Чилуел, който се разписа отблизо за 1:0.

Няколко минути по-късно ново добро центриране на крилото на Манчестър Юнайтед отляво бе засечено от Тами Ейбрахам, но вратарят на Андора успя да боксира топката. Няколко минути след това отново централният нападател на Рома се озова в добра позиция в наказателното поле след пас на Трипиър, но не си пое кълбото доре и бе блокиран. В първите 30 минути домакините рядко се добираха до топката, а “трите лъва” я владееха в 84% от времето.

Двамата централни бранители Конър Коуди и Джон Стоунс последователно успяха да играят с коженото кълбо след центриране от корнер, но нито един от тях не успя да го насочи в очертанията на вратата след половин час игра. Второто попадение за гостите падна пет минути преди края на първото полувреме, когато Фил Фодън изведе отлично Сака зад гърба на защитата и за фланговия играч на Арсенал не бе проблем да отбележи за 2:0. В последните минути на полувремето се стигна до няколко по-остри влизания и известно изнервяне на играчите, а съдията Монзул опита да успокои нещата на терена като показа няколко жълти картона и на двата тима.

Третото попадение падна малко преди да изтекат 15 минути от началото на втората част, когато отново Джейдън Санчо направи втората си асистенцив мача и достави отлично центриране от лявата зона, а Тами Ейбрахам изпревари бранителите на Андора, които сякаш застигнаха и просто го изгледаха как отбелязва за 3:0. Веднага след това дебют с фланелката на тима направи бранителя на Милан Фикайо Томори, заменяйки Джон Стоунс.

След 70-ата минута и двамата селекционери направиха по няколко промени, за да освежат съставите си. Саутгейт пусна в игра Джак Грийлиш и Мейсън Маунт в опит да разнообрази играта на своя тим в предни позиции. Само три минути след това именно Грийлиш бе фаулиран при нахлуване в наказателното поле, което доведе до 11-метров наказателен удар. Зад топката застана Джеймс Уорд-Прауз, но ударът му бе спасен от Хосеп Гомес, все пак играчът с номер 4 на своята фланелка не сгреши при добавката и направи 4:0 за своя тим.

Самият Грийлиш се разписа в 86-ата минута, когато пое дълга топка изпратена в предни позиции, надигра двама бранители на Андора и заби в долния десен ъгъл за 5:0. По този начин и вратаря на гостите също записа асистенция на своята статистика, а попадението бе първо за плеймейкъра на Манчестър Сити за националния тим.

С тази победа играчите на Гарет Саутгейт събраха общо 19 точки и водят в своята група пред Албания, която има 15 точки. Андора е на предпоследното място в групата с три точки.