Атлетико и Суарес нанесоха нов тежък удар по Барселона и Куман

Испанският шампион Атлетико Мадрид записа много важна победа в борбата си за защита на своята титла, след като спечели с 2:0 срещу Барселона на “Уанда Метрополитано” в дербито от осмия кръг на Ла Лига. Попаденията бяха отбелязани от Тома Льомар (23’) и бившия нападател на каталунците Луис Суарес (44’), като двамата си размениха и по една асистенция. Това поражение прави бъдещето на Роналд Куман на “Камп Ноу” още по-несигурно.

Тази вечер Диего Симеоне избра схемата на отбора му да бъде 3-5-2, което наложи включването на халфа Льомар за сметка на бека Киърън Трипиър. Контузеният Жофри Кондогбия беше заместен от Родриго де Паул. В защита пък Фелипе беше заменен от Стефан Савич. В атака също имаше промяна, като този път на Суарес партнираше Жоао Феликс вместо Анхел Корея

Куман, който днес е на трибуните поради наказание, предприе няколко промени след тежката загуба с 0:3 от Бенфика в Шампионската лига. Така Ерик Гарсия отстъпи мястото си на Оскар Мингеса. В средата на терена пък липсваха Серхио Бускетс и контузеният Педри. Вместо тях титуляри са младите Нико Гонсалес и Гави, който действаше по десния фланг на атаката. Отляво беше Филипе Коутиньо, което означаваше, че Люк де Йонг остана резерва, тъй като в центъра на нападението действаше Мемфис Депай.

В 8-ата минута Льомар пробва далечен удар, но топката мина в близост до вратата. В 17-ата именно френският национал комбинира с Феликс, чийто шут също беше близо до целта. В 23-ата добра комбинация на португалеца, Суарес и Льомар доведе до гол на халфа за 1:0, което предизвика няколкоминутно разногласие между капитаните на гостите Серхио Бускетс и Жерард Пике

Каталунците отговориха с опасен шут на Коутиньо, който обаче излезе в аут. В 28-ата минута нова тройна комбинация на домакините изведе Суарес на добра позиция, но той не сполучи с удара си по земя. Две минути по-късно при центриране на Коутиньо Депай насочи с глава топката към Де Йонг, който обаче се размина с нея пред противниковата врата.

В 44-ата минута мадридчани организираха опасна контраатака, при която Льомар изведе Суарес сам срещу вратаря и уругваецът удвои преднината на "рохибланкос". Така нападателят е вкарал поне един гол на всички 31 съперника, срещу които се е изправял в Ла Лига. Той обаче отказа да се зарадва на попадението си срещу своя бивш отбор, като отправи жест в знак на извинение към феновете на Барселона и още един, наподобяващ телефон, докато гледаше към трибуните, където е Куман.

В 54-ата минута Яник Ферейра-Караско протестира за дузпа за фал на Роналд Араухо, но вместо това съдията му отправи предупреждение. В 60-ата Гави отне топката от Марио Ермосо, напредна и я подаде на Коутиньо, чийто шут беше уловен от Ян Облак. В 66-ата Феликс опита далече удар, който попадна в ръцете на Марк-Андре тер Стеген. В 70-ата резервата Ансу Фати изпълни пряк свободен удар, който завърши далеч от вратата.

В 72-ата минута Антоан Гризман се появи в игра на мястото на Суарес и така записа своя мач номер 400 в Ла Лига. До края на срещата "блаугранас" изцяло владееха инициативата, но не сътвориха сериозни положения за гол и така Облак стана първият вратар на "дюшекчиите" с три поредни шампионатни сухи мрежи срещу този съперник.

Атлетико Мадрид събра 17 точки и се изравни с лидера Реал Мадрид, чийто мач от кръга е гостуване на Еспаньол. Барселона пък е едва 9-и с 12 пункта и само 1 спечелен двубой от последните си 6 във всички турнири.

АТЛЕТИКО МАДРИД - БАРСЕЛОНА 2:0

1:0 Льомар (23')

2:0 Суарес (44')

Атлетико Мадрид: Облак, Савич, Хименес, Ермосо, Йоренте, Де Паул, Коке, Льомар, Караско, Феликс, Суарес

Барселона: Тер Стеген, Мингеса, Пике, Араухо, Дест, Френки де Йонг, Бускетс, Гонсалес, Гави, Депай, Коутиньо