Барселона удари дъното след нова "тройка" в ШЛ

Тимът на Барселона допусна втора тежка загуба с 0:3 в Шампионската лига, след като беше разбит от Бенфика в Лисабон. В първия кръг испанците отнесоха също три гола, но от Байерн (Мюнхен) на “Камп Ноу”. Така те са на последно място в група “Е” и изобщо в историята си за първи път започват с две загуби в груповата фаза на турнира. Дарвин Нунес вкара в 3-ата минута и 79-ата от дузпа, а в 69-ата точен беше и Рафа Силва. В 86-ата бранителят на испанците Ерик Гарсия беше изгонен за втори жълт картон. В другата среща от групата Байерн прегази Динамо (Киев) с 5:0.

Двубоят в Лисабон се превърна в пълно фиаско за представителя на Ла Лига, който на всичко отгоре имаше късмет, че домакините удариха и греда. Барса игра сравнително силно през първото полувреме, но комични пропуски на новия централен нападател Люк де Йонг обезвериха тима. Жерард Пике беше изваден от игра още преди почивката, за да не бъде изгонен за втори жълт картон. Както и срещу Байерн, каталунците не успяха и този път дори да уцелят вратата.

Титуляри в защита за домакините бяха натрупалите солиден опит в Премиър лийг Николас Отаменди и Ян Вертонген, а в предни позиции  действа обещаващият уругваец Дарвин Нунес и Роман Яремчук.

Испанците отново заложиха на Мемфис Депай и Люк Де Йонг, които се разписаха при успеха с 3:0 над Леванте през изминалия уикенд. Педри се завърна, а Френки Де Йонг записа юбилеен стотен мач с екипа на "блаугранас". Ансу Фати и Филипе Коутиньо бяха на на пейката. Треньорът Роналд Куман реши да се върне към постройка с трима в отбрана.

Португалците поведоха още при първия си изстрел - в 3-ата минута, когато точен беше Нунес. Южноамериканецът изскочи зад защитата, после овладя топката, задмина Ерик Гарсия и с лекота прониза Марк-Андре тер Стеген в близкия ъгъл - 1:0.

26 Бенфика - Барселона

Играчите в жълто можеха да изравнят в 10-ата, но Люк де Йонг направи рядко срещан пропуск. С нисък пас Френки де Йонг елиминира вратаря и за нападателя остана само да насочи топката в опразнената мрежа, но Лукас Верисимо успя да избие.

Барса продължи да натиска и в 27-ата Мемфис пропусна да изравни от ситуация, при която срещу себе си имаше само един защитник и стража. В 30-ата Люк де Йонг отново се провали от изгодна ситуация, стреляйки в аут, макар да останаха съмнения за засада при атаката. Междувременно Жерард Пике вече имаше жълт картон и направи още едно нарушение, заради което Куман побърза да го извади от игра, за да не се стигне до изгонването му. На негово място се появи младият халф Гави, което наложи връщането на Френки де Йонг в центъра на отбраната.

Второто полувреме едва не започна като първото - с ранен гол за домакините. Далечно подаване в 52-ата подлъга Тер Стеген да напусне наказателното си поле, но той беше изпреварен от Нунес, който го подмина и шутира, но кълбото се отби в страничната греда.

Люк де Йонг продължи да вбесява запалянковците на Барселона, след като в 56-ата минута не успя да вкара от по-малко от метър, макар в ситуацията да беше маркирана засада.

Постепенно натискът на "лос кулес" отслабна и те получиха втори гол. Бившият халф на Интер Жоао Марио направи двойно подаване и шутира, а Рафа Силва довкара при добавката - 2:0.

Положението на каталунците стана неспасяемо в 79-ата, когато Дарвин Нунес покачи на 3:0 от дузпа, отсъдена за игра с ръка на Сержиньо Дест.

Четири минути преди края Ерик Гарсия си заработи втория червен картон за сравнително краткия си престой в Барселона и сега ще бъде наказан.

В следващия кръг на 20 октомври испанците ще посрещнат Динамо, а Бенфика ще е домакин на Байерн.