България изпусна победа над Полша и ще играе за 5/8-о място на Мондиал 2021🏐

Националният волейболен отбор на България за младежи до 21 години изпусна страхотна възможност да запази шансове за класиране на полуфиналите на Световното първенство, на което ме съдомакини с Италия. Момчетата на селекционера Найден Найденов поведоха с 2:0, но в крайна сметка отстъпиха с 2:3 (25:21, 25:23, 22:25, 22:25, 12:15) във втория си мач от Група F на втората фаза на Мондиал 2021, игран тази вечер в зала "Левски София".

40 България изпусна победа над Полша и ще играе за 5/8-о място на Мондиал 2021

Така българските младежи допуснаха втора загуба във втората фаза на шампионата и загубиха шансовете си за полуфиналите. Също с две поражения е и отборът на Бразилия, с който България ще играе в последния мач. Срещата е утре (29 септември) от 19,00 часа.

От друга страна Полша е с 5 точки след 2 победи от 2 мача, с колкото е и Русия, но с 6 точки. Така двата тима вече двата тима са сигурни полуфиналисти. Утре двата отбора ще играят помежду от 13,00 часа в директно място за първото място в групата.

Българските момчета започнаха много добре в първия гейм и поведоха с 4:1, а след това увеличиха преднината си до 12:8. Разликата продължи да расте до 19:14 благодарение на по-добрата блокада на "лъвчетата", за да се стигне до 22:16 след две поредни успешни атаки на рожденика Денис Карягин. Въпреки усилията на Полша, в крайна сметка България затвори гейма в своя полза при 25:21 след грешка от сервис на Бартош Гомулка.

България дръпна и в началото на втората част с 4:2 след атака на Самуил Вълчинов и ас на Денис Карягин, но веднага допусна обрат и Полша поведе с 5:4 след две поредни успешни блокади на Карол Урбанович. Разликата леко нарасна до 7:5 за "Дружина полска" след контра блок-аут на Антони Квасигрох. Българските момчета успяха да изравнят при 9:9 след две страхотни атаки на Александър Николов. Играта продължи точка за точка до 11:11, след което младите поляци отново дръпнаха с 13:11 след атака и блокада на Бартош Гомулка. Нова атака на Вълчинов и отличен блок на Николай Захариев и 13:13. България дори излезе напред в резултата при 15:13 след фантастичен блок-аут на Алекс Николов и силна контра на Денис Карягин. Последваха две грешки на българските младежи и 15:15. За пореден път играта продължи точка за точка до 18:17 за България, след което последва мощен ас на Алекс Николов - 19:17 и прекъсване за треньора на Полша Даниел Плински. Това даде ефект и поляците изравниха при 20:20 след страхотен блок на Карол Урбанович и дори поведоха с 21:20 след много силен ас на Игор Гниецки. България си върна предимството си при 22:21 след технично пускане на Вълчинов. Българските "лъвчета" стигнаха до геймбол при 24:22 след атака в аут на Антони Квасигрох, за да се стигне до 2:0 гейма след 25:23 след грешка на Игор Гниецки.

В началото на третата част Полша поведе бързо с 5:1 при сервис на Давид Павлун, което пък накара селекционерът на България Найден Найденов да поиска тайм-аут. Въпреки това, разликата нарасна до 7:1 след успешни атаки на Давид Дулски и Якуб Червински. Междувременно в игра за България влезе вторият разпределител Стоил Палев. Преднината на "Дружина полска" стана 11:4 след контра на Антони Квасигрох, което принуди Найден Найденов да вземе второто си прекъсване. Независимо от това, резултатът стана 13:6 след контраатака на Квасигрох. България успя да намали пасива си до 14:10 след атака в аут на Дулски от поляците и ас тип чекмедже на Алекс Николов. Последва втори, този път мощен ас на Алекс Николов и 14:11. Атака на Дулски и блок на Павлун и 16:11 за Полша. Момчетата на Даниел Плински отново увеличиха предимството си до 20:13 след сервис в аут на Денис Карягин и страхотна контра на Квасигрох. Българските "лъвчета" за пореден път стопи изоставането си до 23:19 след сервия от сервиси на влезлия като резерва Любчо Янков, а след това до 24:22 след успешен блок на Лазар Бучков, но все пак Полша спечели гейма с 25:22 след атака в аут на Денис Карягин и намали на 1:2.

Четвъртата част стартира равностойно до 3:3, след което Полша поведе с 5:3 след успешна атака на Давид Дулски и аут на Денис Карягин. Разликата нарасна до 7:4 след грешка в атака от втора линия на Карягин. След това в игра за България се появи Георги Татаров. "Дружина полска" пък увеличи преднината си до 11:6 след атака в аут на Самуил Вълчинов, което пък накара Найден Найденов да вземе прекъсване. При резултат 11:8 и атака на Полша се стигна до много сериозна разправия между двата тима, като се наложи и намесата на двамата селекционери. В резултат на това Самул Вълчинов и Давид Павлун получиха жълти картони. Това явно повлия върху българските младежи и "Дружина полска" увеличи преднината си до 15:8 при сервис на Карол Урбанович. Найден Найденов пусна в игра и Руси Желев. Постепенно България намали изоставенето си до 19:15 след серия от сервиси на Вълчинов и атака именно на Желев. Играта продължи точка за точка до 22:18, след което последва нов ас тип чекмедже за Алекс Николов и 22:19. При резултат 23:21 Георги Татаров получи червен картон за бурна реакция, което пък означаваше геймбол за Полша - 24:21. Все пак, младите поляци спечелиха гейма с 25:22 след бърза атака през центъра на Якуб Щрулак и вкараха срещата в решителен тайбрек.

Петата решителна част започна по-добре за българските младежи, които поведоха с 5:2 след блокада на Николай Захариев и аут на Якуб Щрукал. Въпреки усилията на Полша, България запази предимството си до 8:6 след сервис в аут на Давид Дулски. За пореден път играта продължи точка за точка до 10:8, след което "Дружина полска" стигна до равенство при 10:10 след атака на Якуб Червински и контра през центъра на Щрукал. Това накара Найден Найденов да вземе тайм-аут. Независимо от това, Полша дръпна с 12:11 след страхотен единичен блок на Щрукал. Младите поляци стигнаха и до мачбол при 14:12 след ас на Щрукал. Последва грешка в атака на Алекс Николов - 15:12 и 3:2 за Полша. След края на мача последва ново спречване между двата тима и бързо разтърваване на играчите от щабовете.

Най-резултатен за България бе Александър Николов с 19 точки (6 аса!, 45% ефективност в атака и 22% позитивно посрещане). Денис Карягин добави още 15 точки (4 блока, 1 ас и 33% ефективност в атака), но и това не помогна за победа.

За Полша над всички бе Давид Дулски с 22 точки (55% ефективност в атака) за победата.