10 от Милан не удържаха щурма на Атлетико

Атлетико Мадрид обърна Милан с 2:1 в изключително драматичен мач от втория кръг в група "В" на Шампионската лига. "Росонерите" бяха близо до първата си победа в турнира след пауза от 7 години, но допуснаха два късни гола, дело на Антоан Гризман и Луис Суарес от спорна дузпа. За домакините точен беше Рафаел Леао в 20-ата минута, но малко по-късно Франк Кесие получи червен картон и принуди съотборниците си да играят с човек по-малко повече от час.

Двубоят беше много важен и за двата тима, които не крият амбициите си да се преборят за място на осминафиналите. Преди две седмици "росонерите" се завърнаха в турнира със загуба от Ливърпул на "Анфийлд" (2:3), а Атлетико стигна само до нулево равенство у дома срещу Порто. Тази вечер Милан беше категорично по-добрият отбор до почивката, но след червения картон на Леао отстъпи инициативата, а направените след почивката смени помогнаха на Атлетико да стигне до обрата.

Любопитното е, че последният мач на Милан на "Сан Сиро" в ШЛ преди днес беше именно срещу Атлетико. През 2014 година "дюшекчиите" спечелиха с 1:0 като гост, след което разгромиха италианския гранд с 4:1 на "Висенте Калдерон" и продължиха към четвъртфиналите. Мадридчани обаче имат и лоши спомени от Милано, където загубиха с дузпи от Реал Мадрид финала в турнира през 2016 година.

Милан демонстрира по-добра форма от съперника си в последните седмици. Тимът на Стефано Пиоли направи равенство като гост на Ювентус, след което взе 6 точки от мачове с Венеция (2:0) и Специя (2:1).

В отсъствието на Златан Ибрахимович атаката на "червено-черните" водеше Анте Ребич, а по крилата му помагаха Браим Диас и Рафаел Леао. В средата на терена Пиоли заложи на Алексис Салемакерс, Франк Кесие и  Исмаел Бенасер, който бе предпочетен пред Сандро Тонали, а четиримата защитници пред Майк Менян бяха Давиде Калабрия, Алесио Романьоли, Фикайо Томори и юношата на Атлетико Тео Ернандес.

Шампионът на Испания не впечатлява от началото на сезона. През уикенда отборът на Диего Симеоне изненадващо загуби от последния в Ла Лига Алавес в мач, който показа, че Антоан Гризман още не успява да отговори на високите очаквания, а защитата също не е на познатото си ниво.

Срещу Милан Гризман остана на пейката за сметка на Анхел Корея, но включването му се оказа от решаващо значение за победата. Другият нападател на "лос колчонерос" беше Луис Суарес, който сложи край на серията си от 25 мача без гол при гостуване в Шампионската лига. Заради наказанието на Стефан Савич в центъра на защитата изборът падна върху Хосе Хименес и Фелипе, а крайни бранители пред Ян Облак бяха Марио Ермосо и Киърън Трипиър. В халфовата линия Симеоне се довери на Маркос Йоренте, Жофри Кондогбия, Коке и Яник Ферейра-Караско.

Началото беше доста динамично. Милан атакуваше повече, а гостите от Мадрид разчитаха на дълги подавания към бързите си флангови футболисти. Високата преса на "росонерите" им помогна няколко пъти да отнемат топката в близост до наказателното поле, но след това не се стигаше до удар.

В 9-ата минута Томори докосна топката с ръка в пеналта, но съдията Джунейт Чакър се консултира с ВАР и даде знак играта да продължи. Малко по-късно Браим Диас напредна на скорост през центъра, но изстрелът му не затрудни Облак. В 19-ата минута дълъг пас на Кесие изведе Ребич сам срещу Облак, но словенецът успя да избие в корнер.

Секунди след това Милан поведе. За пореден път защитата на Атлетико действаше несигурно и този път домакините се възползваха. Гола вкара Леао, който получи много пространство в наказателното поле и с плътен удар до гредата вдигна на крака феновете на "росонерите".

В играта на гостите цареше безидейност, но те получиха неочаквана помощ от Франк Кесие. Халфът на Милан вече имаше жълт картон, но си позволи да извърши грубо нарушение в центъра срещу Йоренте и Джунейт Чакър го изгони.

При протестите на "росонерите" Анте Ребич беше предупреден официално и няколко минути по-късно Пиоли го извади, за да пусне Сандро Тонали. Домакините се принудиха да се приберат по-близо до вратата си, а Атлетико опира да изравни още до почивката. Симеоне не се поколеба да прибегне до смяна на неубедителния Трипиър с Жоао Феликс и мадридчани заиграха значително по-офанзивно.

Първият и единствен шанс за Атлетико през първото полувреме дойде в добавеното време, когато Луис Суарес засече центриране от десния фланг, но прати топката в аут.

На почивката Симеоне предприе още две смени и пусна Родриго Де Паул и Ренан Лоди на местата на Ферейра-Караско и Ермосо. В 47-ата минута Салемакерс блокира удар на Лоди, а малко след това бразилецът подаде на Кондогбия, но той шутира встрани от целта. Суарес също беше близо до гола, но изстрелът му с глава не се получи.

Атлетико трайно се настани в противниковата половина, а за Милан стана трудно да задържа топката. В 57-ата минута Оливие Жиру замени Брам Диас, който беше един от най-добрите за "росонерите", а голмайсторът Леао отстъпи мястото си на Фоде Бало. Симеоне отговори с включването на Гризман вместо Коке. Французинът заигра в средата на терена, а напред останаха Корея, Суарес и Феликс.

В 61-ата минута Жоао Феликс се озова на добра позиция в наказателното поле, но се забави с удара и беше блокиран. Съставът на Атлетико стана максимално офанзивен с появата и на Льомар, който замени получилия жълт картон Кондогбия. В 67-ата минута Де Паул получи топката около границата на наказателното поле, но стреля много неточно.

Атлетико доминираше изцяло, но не намираше начин да преодолее солидната защита на съперника. В 77-ата минута Менян спаси силен удар на Льомар. Гостите все повече притискаха противника и се добраха до гол в 84-ата минута. Ренан Лоди се измъкна отляво и с глава върна топката към точката на дузпата, където Гризман майсторски засече за 1:1 с първия си гол, след като се завърна в Атлетико.

Милан не се предаде и дори в намален състав можеше да измъкне трите точки, но шут на Флоренци прати топката на сантиметри от гредата. В добавеното време драмата достигна връхната си точка. Първо Майк Менян спаси удар на Феликс, а след това Джунейт Чакър даде дузпа за мадридчани, която дълго бе оспорвана от домакините.

Наказателният удар беше отсъден за игра с ръка на Пиер Калюлю, но "росонерите" претендираха, че преди това топката е докоснала ръката на Льомар. Повторенията показаха, че действително има докосване от страна на Льомар, но въпреки консултацията с ВАР, Чакър не промени решението си, а Суарес реализира дузпата и донесе важния успех на Атлетико.

В класирането в групата Атлетико излезе на второ място с 4 точки, след Ливърпул, който има 6. Милан е последен без точка. В следващия кръг "росонерите" ще гостуват на Порто, а тимът на Симеоне ще излезе срещу Ливърпул на "Анфийлд".