Атлетико си усложни задачата още след първия мач

Атлетико Мадрид не успя да победи Порто в първия си мач от група "В" на Шампионската лига - 0:0. "Дюшекчиите" срещнаха отлично подготвен и много мотивиран съперник, който дори можеше да си тръгне с трите точки от "Уанда Метрополитано", но гол на Мехди Тареми в самия край беше отменен заради игра с ръка.

Мадридчани също имаха своите положения, но нито едно от тях не се превърна в попадение. Резултатът със сигурност е разочароващ за Диего Симеоне с оглед останалите съперници в групата - Ливърпул и Милан. В следващия кръг Атлетико ще гостува на "росонерите", а Порто ще е домакин на Ливърпул.

Това беше девети мач между двата тима в евротурнирите и първи от сезон 2013/14, когато отново бяха съперници в групите на ШЛ. Атлетико искаше да затвърди тенденцията да играе успешно срещу отбори от Португалия, а "драконите" разчитаха на добрата си форма като гост в групите на турнира - 4 победи от последните 5 мача.

През уикенда Атлетико постигна драматичен успех с 2:1 като гост на Еспаньол и влезе в днешния двубой в приповдигнато настроение. Симеоне реши да остави на пейката Антоан Гризман, а вместо него до Луис Суарес в предни позиции започна Жоао Феликс. Яник Ферейра-Караско и Тома Льомар, които се разписаха срещу "папагалчетата", действаха по двата фланга, а в средата на терена бяха капитанът Коке и Жофри Кондогбия. В центъра на защитата Хосе Хименес беше предпочетен пред Стефан Савич.

Гостите също бяха подредени в системата 4-4-2. Тони Мартинес и Мехди Тареми водеха атаката, а зад тях действаха Луис Диас, Марко Груич, Матеус Урибе и Отавио. Ветеранът Пепе и Шансел Мбемба оформиха двойката централни бранители. Сред резервите останаха Иван Маркано и Уилсон Манафа.

Първото полувреме беше равностойно и без много интересни ситуации пред двете врати. Порто се бранеше много организирано и ограничи до минимум възможностите за Суарес и Феликс. Уругваецът можеше да се разпише в 7-ата минута след пас на Льомар, но беше притиснат от Пепе и нанесе удар, който не затрудни Диого Коща.

В ответната атака защитниците на Атлетико не изчистиха топката след центриране на Хесус Корона и Тареми шутира, но неточно. В 15-ата минута "драконите" още веднъж бяха близо до гола. Този път Марко Груич отправи удар с глава, но кълбото мина встрани от целта. В средата на полувремето Порто направи отлична контра и левият бек Сануси излизаше сам срещу Ян Облак, но беше спрян от премерен шпагат на Кондогбия.

Жоао Феликс се опитваше да е активен, но прекалено много залагаше на индивидуални действия. Льомар пък се контузи и Симеоне го смени с Родриго де Паул. Треньорът на гостите Серджо Консейсао пък извади на полувремето Сануси, който имаше жълт картон, и пусна Уендел.

В 52-ата минута Отавио се опита да центрира, но топката описа много страна парабола и срещна гредата. Облак остана далеч от нея, но никой футболист на Порто не успя да я прати във вратата. Гризман, Анхел Корея и Ренан Лоди влязоха едновременно на терена, за да внесат повече острота в атаките на домакините. Атлетико заигра на по-високи обороти, но липсваше прецизност при подаванията. В 69-ата минута Гризман подаде на Корея и той стреля по диагонала, но Диого Коща спаси.

Десетина минути преди края на редовното време груба грешка в защитата на испанците позволи на Тареми да достигне топката преди Ян Облак и след рикошет да я прати във вратата. Гостите помислиха, че са излезли напред в резултата, но след намесата на ВАР голът беше отменен заради докосване на топката до ръката на Тареми.

Атлетико можеше да измъкне победата в добавеното време. Гризман напредна опасно и беше фаулиран от Мбемба, който получи директен червен картон. От прекия свободен удар Луис Суарес прехвърли стената и топката отиваше застрашително към вратата, но профуча малко над напречната греда.